Chřiby - Břestecká skála
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Bělostný a členitý skalní masív nám při pohledu z červeně značené turistické trasy, vedoucí z Velehradu na Buchlov, možná navodí představu Bradla, které dobře známe třeba z Pálavy. Vše je ale samozřejmě jinak: skaliska, vystupující z Ostrého jihozápadního úbočí vrchu Komínku (456 m) nad údolím Zlechovského potoka, totiž přináleží do Chřibů. A Chřiby, známé též pod lidovým názvem "Buchlovské hory," jsou nejzápadnější moravskou částí Západních Karpat, tvořených flyšem. Ty zdejší hrubozrnné pískovce s pásy slepenců jsou sice silně drolivé a lámavé, ale i přesto si zde horolezci vyznačili na 20 výstupových cest -( vedoucích z 99.9 %, jak jinak) - vertikálním směrem. Kvůli lámavosti skály se nestaly tak navštěvovaným místem, jakým jsou třeba nedaleké skály na Barborce, přesto tu občas na nějakého osamělého lezce narazíte. Břestecká skála, někde na mapách označovaná též jako "skalka," se skládá ze tří výrazných částí. Horolezci je nazývají Hlavním kamenem, Plotnou a Východní věžkou. Jak je nazývají turisté, šphající na vrchol skal prudce vystupující značenou odbočkou z červené trasy, tak to se mi zjistit nepodařilo... (Z vlastní zkušenosti ale mohu prozradit, že to jsou jména nelichotivá a také naprosto nepublikovatelná!)
Výstup na skaliska je krkolomný a mohu jej doporučit jen pro ty, kteří jsou vybaveni kvalitní obuví a netrpí závratí. Odměnou za překonané útrapy vám budiž pohled na zajímavé skalní stěny, bohatě perforované velkými kruhovými dutinami a také na nádherné reliktní borovice, které zapustily své bizarní kořeny do skal. Svými pokřivenými deštníkovitými korunami alespoň částečně chrání temena Břesteckých skal před žhnoucími slunečními paprsky či před přívalovými slijáky. Jako bonus turistu čeká skvělý výhled dolů na horní část obce Břestek a na obzor k západu, zcela vyplněný kopečky a vrchy Chřibů. Ten nejbližší patří Barborce a hned za ní se skrývá jeden z nejkrásnějších moravských hradů - Hrad Buchlov. Od bizarně tvarovaných skalních hrotů a nádstaveb temene skal vede už mírnějším úklonem k vrcholu Komínku po hřebeni pěšina. I naprostého botanického laika určitě zaujme velice zajímavé bylinné patro okolního hvozdu. Zcela po právu spadá spolu se zajímavými geomorfologickými útvary Břestecké skály do pásma Přírodní rezervace, která zde byla vyhlášena na rozloze přibližně 4 ha.
Po prohlídce skal nás čeká pro změnu velmi krkolomný sestup pod úpatí skalních stěn. Možná, že chvílemi budeme horolezcům závidět jejich slaňovací techniku - lano by nám tu určitě přišlo více než vhod! (Páni ochranáři si stěžují, že kvůli turistům vzniká na svahu rezervace eroze. Vážení ochránci "leckdy neochranitelného" - když už je jednou skála turistům zpřístupněna, tak se nám, turistům, tedy postarejte o bezpečný a zajištěný výstup... a bude po erozi!) Pocuchané nervy po návštěvě Břestecké skalky je možné si vzápětí uklidnit dobrým jídlem a pitím v Restauraci Pod skalou, nacházející se pod sedlem jen pár set metrů odtud.