Veliká Ves – kostel sv. Vavřince se zvonicí
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Středočeská obec Veliká Ves se nachází v okrese PrahA – východ a žijí v ní necelé tři stovky obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází zřejmě z I. poloviny 13. století (mnohé informační prameny uvádí sice rok 1271, ale vzhledem k tomu, že existují o deset let starší záznamy o výstavbě kostela, přijde mi to nelogické) a již v roce 1261 zde pražský děkan Vít nechává na vlastní náklady postavit pozdně románský Kostel sv. Vavřince se štíhlou vysokou věží.
Po roce 1420 spadá obec pod Nové Město Pražské, od roku 1793 je přičleněna k městečku Odolena Voda a od roku 1992 se opět stává samostatnou obcí. I zde platí, že před II. světovou válkou byl počet obyvatel přibližně dvojnásobný a byly zde například 3 hostince, 4 obchody se smíšeným zbožím, 2 trafiky a zejména 4 pojišťovací jednatelství.
Jak tedy bylo uvedeno výše, jednolodní Kostel sv. Vavřince zde stojí od roku 1261. Ve 14. století ho čeká první větší úprava – zejména dostavba presbytáře - a stává se stavbou gotickou. Kostel i celý areál procházejí postiupně dalšími úpravami ve smyslu dobových stylů a v roce 1881 je zahájena jeho regotizace. Poslední stavební úpravy pak proběhnou na počátku 20. století.
Samostatně stojící zvonice, sloužící jako vstupní brána do areálu bývalého hřbitova, je již stavbou renesanční. Je to nízká, rozložitá věž se sedlovou střechou a klenutým vchodem. Pod římsou zvonice je vytesán letopočet jejího dokončení, tedy 1582. Podoba zvonice je dnes částečně určena pozdějšími barokními úpravami i - již zmíněnou - regotizací.
Presbytář i chrámová loď kostela sv. Vavřince jsou sklenuty křížovými klenbami na konzolách s dekorem. Nejzajímavějšími součástmi mobiliáře jsou hlavní oltář a kazatelna. Hlavní oltář s obrazem sv. Vavřince má dochovanou původní gotickou kamennou mensu, kazatelna je již rokoková.
Prohlídku interiéru kostela lze v obci domluvit. Bohužel v době naší pozdněodpolední návštěvy byl osvědčený starý „průvodce“, bydlící vedle kostela, již po smrti a jeho „vzdálenější nástupci“ nebyli doma.