Loading...
U Velkých městských skal je od nepaměti k vidění upravená studánka, od letošního zřejmě jara (2022) je na kamenném ohrazení malý kovový štíte. Ten nese označení „Lesní studánka Bohunka (03.05.1960)“ pokračuje citátem A. S. Puškina: „Hluboké vody zřídka bouří, tiše žijí lidé moudří.“ Vše zakončuje výzva „Udržuj mne a mé okolí v čistotě a pořádku!“
Který neznámý dobrodinec takto studánku označil není známo (pokud se nepřizná). Každopádně je fakt, že studánka je v poslední době celkem upravená, ale občas trpí neduhem, že neteče (trošku to připomíná secí stroj z jedné filmové komedie). To samozřejmě závisí na počtu srážek. Naposledy jsem tu byl v koncem července (2023) a to právě celý měsíc moc nepršelo, takže studánka netekla. Na starších snímcích se ovšem malý pramínek objevuje. Takže vyrážet sem s cílem osvěžení se zcela nedoporučuje.
Za nemalou zmínku ovšem stojí též okolí studánky, tedy i vlastně geologické poměry, které pramínek udržují–neudržují v činnosti.
Ani po té geologii nemusíme moc pátrat, protože poměrně dost je toho kolem vidět. Tím okolím jsou dejme tomu skály a skalní výchozy. Poměrně velký skalní blok je nad studánkou, větší či menší skály, skalky nebo jen tak jednotlivé balvany pak pokračují po celém západním úbočí (ale i východním) masivu Městských skal (681 m). Nejblíže nad studánkou je ale vrchol nazvaný Ohařův kámen (689 m) kde paradoxně těch skal moc vidět není. Ale nesmíme zapomenout na tu nejparádnější skálu, vzdálenou zhruba sto metrů od studánky – Voštinovou. Všechny ty skály kolem dokola jsou tvořeny směsí pegmatitu a ruly, což jsou v Jeseníkách (i Hanušovickou vrchovinu řadíme do Jesenické soustavy) běžné horotvorné materiály.