Větrný mlýn nad obcí Příčovy.
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Tato zajímavá a navíc záhadná zřícenina byla kdysi větrným mlýnem, který, co se velikosti týče, neměl v Čechách a údajně ani v celé Evropě konkurenci. Vyskytují se také názory, zda to větrný mlýn skutečně byl. Místo, na kterém ale stojí, dává za pravdu spíše těm, kteří jsou přesvědčeni, že se o větrný mlýn skutečně jedná. Ani s jeho minulosti to není jednoduché. Ta se spíše skládá z různých dohadů a ve většině článků, které se mlýnem zabývají se píše, že byl postaven v 16. či 17. století. Aby toho nebylo málo zakladatelem by prý mohl být samotný Jakub Krčín z Jelčan nebo dokonce páni z rodu Lobkoviců. Je to sice lákavé a i hezké, ale jsem přesvědčen, že skutečnost je trochu jiná. Ves Příčovy se stala známější až v době, kdy se vlastníky stali páni Schönpflugové z Gamsembergu a to bylo až v 18. století mezi Lety 1718 až 1784. Ti zde nechali postavit barokní zámeček, několik hospodářských objektů a hezky sem zapadá i stavba mlýna.
Zřícený mlýn se nachází na mírném návrší, přibližně půl kilometru na severozápad od obce Příčovy. Tato zdaleka viditelná stavba je v současnosti kolem 10 metrů vysoká. Její průměr je 13,5 metrů a síla zdí u země má 1,2 metrů. Ke stavbě byla použita místní, velmi kvalitní žula. Otvory uvnitř stavby sloužily k uložení trámů několika pater. zajímavostí je značný počet oken v různých výškách stavby. Vchod do mlýna byl v místech, kde zeď zcela chybí. I když se uvádí, že se tato část zřítila, tak při pohledu na pevné zdi, které zůstaly, to vypadá, že spíše došlo k rozebírání kamene na jinou stavbu. Část, která chybí představuje přibližně čtvrtinu celého objektu. Že to byl větrný mlýn také nahrává jeho umístění. Byl postaven v širší a mělké proláklině ve výšce 380 m.n.m. Na jihu je vršek Chlumečník ( 411 m.n.m.) a na severu je návrší s výškou 390 m.n.m. Od západu a východu není žádná překážka. Místo pro mlýn jako stvořené.
Samotné okolí mlýna je i zajímavým výhledovým místem a to především k východu a severu. Na návrší patří největší plocha loukám a polím. Roztroušeně tu rostou skupiny keřů a menších remízků. Mezi nimi byla skutečnou raritou žlutými plody obalená mirabelka. Nedaleko mlýna pod dvěma lipami stojí křížek s datem 1878. Několik desítek metrů jižním směrem je silnice, která spojuje Příčovy s obcí Dublovice. Prochází tudy i červeně značená cesta ze Sedlčan, která pokračuje k severu na Chlum. Mlýn je součástí mapy KČT č. 38 Hřebeny a Slapská přehrada.