Vidče - zvonička a kamenná koule
Vidče jsou velkou obcí s 1800 obyvateli, která leží asi 3 km jihozápadně od Rožnova pod Radhoštěm. Valašská „mega“ dědina se může pochlubit hezky upravenou návsí, v jejímž středu trůní impozantní kostel sv.Cyrila a Metoděje. Kromě chrámu náves krášlí ještě starobylá dřevěná zvonice a železná ohrádka, v níž je na odiv umístěna kamenná koule.
Tento tvarově velmi zajímavý přírodní unikát pochází z místního lomu. Ony jsou údajně dva a nacházejí se v lese pod hřebenem 1 km jižně od Vidčí v lokalitě „Ve Snoze.“ Ta sice na mapách.cz označena je, ale ikonky lomů už ne a zvědavý návštěvník by je musel v terénu dohledat.
Podle slovutného geologa Martina Janošky koule pochází z toho vyššího lomu. V něm se stejně jako z druhého těžil středně zrnitý až hrubozrný pískovec, tvořený soláňským souvrstvím magurského flyšového pásma. Skalní stěna sestává z lavic silných až několik metrů. Z ní vystupují bochníkovité až kulovité útvary o průměru až 2 m (!), zbylé se válí na úpatí pod stěnou a hodně těchto „koulí“ je protknuto puklinami. Jedna z nich byla přemístěna do obce, aby přizdobila náves.
Větší koncentrace těchto pozoruhodných kamenných koulí se nachází v tzv. „bukoveckém pískovcovém pásmu“ v oblasti Kysuc a nejvíce jich lze na jednom místě vidět v lomu Megonky, kde jich má být až 30!
(Vznik těchto unikátních koulí dosud nebyl vědci uspokojivě objasněn...)
Nedaleko té videčské přírodní „zaobleniny“ se za kostelem z návsi tyčí dřevěná zvonička. Pochází z 18.století a zvon v ní umístěný nese letopočet 1775. Zvonice je čtyřbokou roubenou stavbou, krytou valbovou střechou se šindelem. Ze střechy vystupují dva sloupy nesoucí stříšku se zvonem. Zvonice byla několikrát renovována, naposledy roku 2002.