Vídeň – fontána Dunajské najády (Wien – Donaunixenbrunnen)
Pro běžného návštěvníka Vídně možná méně známá, ale o to zajímavější památka se „skrývá“ v pasáži Freyung, nacházející se v paláci Ferstel a na okraji stejnojmenného trojúhelníkového náměstí. Jedná se o bronzovou fontánu Donaunixenbrunnen, jejíž název bychom mohli přeložit jako fontána Dunajské najády, tedy říční panny, rusalky či víly nebo doslovně Dunajské mořské panny. Stupňovitou podobu této fontány navrhl autor projektu celého paláce i pasáže, tedy mladý rakouský architekt Heinrich Ferstel, a vytvořil ji uznávaný sochař Anton Dominic von Fernkorn. Mramorová kašna je pak dílem městského kameníka Antona Wasserburgera. Fontána vznikla v roce 1860 nebo 1861 a tvoří střed pasážního nádvoříčka, zvaného Basarhof, kde také byla v říjnu roku 1861 slavnostně odhalena.
Spodní část fontány tvoří mramorová kašna, ve které se koupou tři – za ruce se držící - bronzové mořské panny, v tomto případě spíše říční či vodní víly. Nad nimi můžeme vidět trojici zástupců vodního ptactva, které zde plní funkci chrličů. Střední stupeň fontány tvoří tři mužské postavy, představující profese, které mají co do činění s vodou. Muž se sítěmi zastupuje rybáře, ten s pracovními nástroji stavitele lodí a muž s knihou obchodníky. Vše pak korunuje půvabná vrcholová Dunajská najáda (Donaunixe) s vlajícími vlasy a rybami v pravé ruce.
Celá fontána na nízké kruhové základně je téměř šest metrů vysoká (přesněji řečeno se jedná o 19 vídeňských stop) a má 3,2 m (10 stop) v průměru dolní kašny. Ta je vytvořena z mramoru, pocházejícího z lomu v Adnetu, který je spíše barevným vápencem než skutečným mramorem. Horní část fontány je bronzovým odlitkem. Celá Donaunixenbrunnen váží dohromady 75 vídeňských metrických centů (tj. asi 4.200 kg) a určitě ve své době nebyla právě lacinou záležitostí. Její pořízení totiž přišlo na 25.000 zlatých.