Vánoční Vídeň 2009
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Putování (více dnů) • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Vydali jsme se do Vídně na vánoční trhy. Jeli jsme autobusem se společností ZDAR a měli jsme sebou i průvodce, který nás po Vídni provedl.
Za čím jedeme?
Nejprve jsme navštívili Hundertwasserhaus, vídeňský činžovní dům, který navrhl a postavil v letech 1983 - 1985 rakouský architekt Friedensreich Hundertwasser. Na první pohled zaujme svou všebarevnou fasádou. Na ní jsou místy přilepeny barevné obkládací kachle, které tak tvoří různé mozaiky a ornamenty. Každé okno je jedinečné svým rozměrem a tvarem.
Ve Vídni najdeme také další budovy postavené podle návrhů Friedensreicha Hundertwassera které jsme také navštívili:
Hundertwasser Village- tato budova se nachází přes ulici přímo před Hundertwasserhausem. Tato budova je skoro celá přístupná veřejnosti, neboť se uvnitř nachází řada obchůdků se suvenýry, kavárna a dokonce také speciální "Hundertwasser toalety"
KunsthausWien - se nachází nedaleko Hundertwasserhausu. Rekonstrukce probíhala podel návrhu Hundertwassera v letech 1989 až 1991. Vznikla galerie moderního umění s fasádou tvořenou nepravidelnou bílo – černou šachovnicí. V přízemí se nachází kavárna a muzejní obchod, první a druhé patro je určeno pro stálou expozici děl Hundertwassera a třetí a čtvrté patro hostí krátkodobé výstavy umělců z celého světa.
Po této návštěvě nás autobus převezl na další místo na Zámek Schonbrunn:
Schönbrunn, někdejší letní rezidence císařské rodiny, patří k nejkrásnějším barokním zámkům v Evropě.
Barokní objekt láká kouzelnými zahradami, palmovým skleníkem Palmenhaus, kavárnou Gloriette a také zoologickou zahradou.
Zámek má 1441 místností, z toho je jich zpřístupněno 45. Vnitřní vybavení je ve stylu rokoka.
Po prohlídce Schonbrunnu nás autobus odvezl k budově vídeňského parlamentu, kde jsme vystoupili a začala naše prohlídka městem:
Dorazili jsme na náměstí Maria -Theresien Platz - ve středu náměstí se nachází pomník Marie Terezie a po obou stranách náměstí jsou dvě budovy vídeňských muzeí - muzeum přírodních věd a muzeum dějin umění.
Pokračovali jsme k Hofburgu, který se nachází v centru na Ringstrasse. Hofburg, někdejší sídlo císařů, je dnes místem, kde má svou kancelář rakouský prezident, a především místem lákajícím k prohlídce všechny návštěvníky Vídně. V současné době se v Hofburgu kromě prezidentských kanceláří nachází řada turistických lákadel. Patří mezi ně především Muzeum Sisi, Klenotnice, Stříbrná komnata, Španělská dvorní jezdecká škola, Rakouská národní knihovna, Muzeum Efezu, Přilehlé zahrady Volksgarten, Burggarten s Domem motýlů
Potom jsme došli do centra města, kde se nachází Stephansdom (dom sv. Štěpána) gotická dominanta Vídně. Stavba katedrály začala už ve 12. století.
Navštívili jsme nejznámější galerii města Vídně Albertinu. Procházeli jsme kolem budovy státní opery a ulicí Graben neboli česky Příkopy, ve středu této ulice se nachází monumentální Barokní morový sloup.
Nakonec jsme došli k Parlamentu, který se nachází nedaleko vídeňské radnice.
A hned poblíž je vídeňská radnice, kde se v zimě koná známý a oblíbený vánoční trh Christkindlmarkt a kolem se rozprostírá příjemný parčík Rathauspark.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V pohodové a až kouzelné předvánoční atmosféře zde lze nakoupit různé zboží – suvenýry a věci spjaté především s přicházejícími Vánoci – či všelijaké dobroty. Kromě toho jsou zde i stánky s občerstvením a horkým punčem, který se zakoupí v keramickém hrnečku.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásně vyzdobené ulice po celé Vídni. Také se mi líbil obří adventní věnec, který měli před radnicí. A neodolala jsem ani vůni horkého punče. Nejkrásnější pohled na osvícenou radnici je večer.
Ostatní informace
Chrám je veřejnosti zpřístupněn od pondělí do soboty od 6:00 do 22:00 a v neděli a ve svátek pak od 7:00 do 22:00. Samotný vstup do Stephansdomu bez prohlídky vedené průvodcem je zdarma.
Kromě hlavní části chrámu je možné vyjet výtahem na vrchol Severní věže, prohlédnout si tam zvon Pummerin a vyjít na terasu a pokochat se vyhlídkou na Vídeň. Tato část je otevřena denně od 8:30 do 17:00 v zimě od listopadu do března, do 18:00 o letních prázdninách a do 17:30 pak po zbylou část roku. Základní vstupné činí 4 eura.
Další možností nabízející ještě lepší vyhlídku představuje výstup na Jižní věž. Na vrcholek této Jižní věže vede cesta pouze pěšky, což znamená zdolat 343 schodů. Věž je otevřena denně od 9:00 do 17:30 a výstup na ní stojí 3 eura. Kromě cesty nahoru do věží se lze vypravit i směrem dolů a sestoupit do podzemí – do katakomb. Katakomby jsou otevřené od pondělí do soboty od 10:00 do 11:30 a od 13:30 do 16:30 a v neděli a ve svátek potom pouze od 13:30 do 16:30. Za poplatek 4 eura jsou zde k vidění hrobky s ostatky Habsburků, kteří zemřeli v letech 1564 až 1878.
Horký punč ve stánkách na trzích lze zakoupit kolem 5 euro mají tam více druhů a je v tom započítaná i záloha na hrníček, který lze vrátit.
Komu by byla zima může se jít ohřát dovnitř radnice, která je otevřená a nachází se tam různé dílny, které můžou navštívit děti, kavárna a veřejné wc, které je zdarma a konají se tam různé koncerty.