Vídeň - sloup Nejsvětější Trojice
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
Dreifaltigkeitssäule, též Pestsäule - morový sloup
Ačkoliv první mariánské sloupy se stavěly již v 10. století, většího rozšíření se dočkaly po Tridentském koncilu, tedy v období kterému se říká protireformace. Pravzorem těchto sloupů bývá označován sloup na náměstí Piazza Santa Maria Maggiore v Římě, ten je navíc kombinací novější plastiky na dříku z antického období.
Mariánské sloupy byly povětšinou jednoduší se zdobnějším podstavcem, jednodušším sloupem a sochou Panny Marie na vrcholu. První sloup severně od Alp byl vztyčen v Mnichově v r. 1638 jako dík za záchranu před Švédy a před morovou nákazou. Podobné sloupy brzy následovaly v Praze i ve Vídni. Těžko dnes najdeme větší město, kde by podobný sloup chyběl.
Na stavbu mariánských sloupů navazovaly sloupy Nejsvětější Trojice. Ty už byly oproti mariánskému vzoru většinou zdobnější a honosnější. Za vzor těchto sloupů je považován sloup Nejsvětější Trojice ve Vídni. Najdeme jej na náměstí Graben. Místo na bývalém římském vojenském tábořišti vzniklo zasypáním ve 12. století při rozšiřování města. Stavbu sloupu dotoval císař Leopold I. po překonání morové epidemie. Původní sloup byl dřevěný, od Johanna Frühwirtha, v r. 1693 byl nahrazen bohatě zdobeným a tvarovaným sloupem. Nutno podotknout že rok vztyčení tohoto sloupu se kryje i s 10. výročím porážky Turků před branami metropole. Autorem mramorového sousoší byl Mathiass Rauchmiller, dokončení sloupu se ale nedožil (zemřel 1686), na dokončení a úpravě vzhledu se podílel i Johann Bernhard Fisher z Erlachu (podstavec sloupu). Další sochaři kteří se na sloupu podepsali byli Tobias Kracker a Johann Bendel. Stavbu sloupu řídil Paul Struedel, idea zdobeného sloupu pochází od divadelního výtvarníka Lodovica Burnaciniho. Dílo předznamenává vrchol barokní éry ve Vídni, a vlastně již naznačuje vývoj, který vrcholí v rokokové hravosti až marnivosti.
Na rozdíl od mariánských sloupů je dřík zdoben různými oblaky, světci, anděly a andílky, vrcholu vévodí samotná Svatá Trojice s masivním zlacením. Na sloupu najdeme i císaře Leopolda. U podstavce vidíme znaky zemí, kterým vládla Habsburská dynastie. Vídeňský sloup se stal inspirací pro další řadu děl v Rakouské monarchii, která vyvrcholila majestátním sloupem v Olomouci.