Loading...
Pasáž Freyung je vysoce elegantní nákupní pasáž, která byla postavena v II. polovině 19. století jako součást bankovního paláce Ferstel. Pro pasáž, spojující ulici Herrengasse s trojúhelníkovým historickým „skotským“ náměstím Freyung, se proto občas používá také palácové jméno Ferstel. Palác s pasáží je výtvorem mladého rakouského architekta Heinricha Ferstela z roku 1860. Pasáž charakterizuje mramorové obložení, klenba s podpůrnými pilastry a hlavně množství luxusních obchodů, které ji lemují.
Nejznámější částí pasáže je však malé nádvoříčko pod hexagonální skleněnou kopulí nazývané Basarhof. V jeho středu se totiž tyčí téměř šest metrů – nebo lépe řečeno 19 vídeňských stop – vysoká fontána zvaná Donaunixenbrunnen (tedy Kašna dunajské vodní nymfy). I její podobu navrhl Heinrich Ferstel, zhotovil ji však v roce 1861 sochař Anton von Fernkorn. V této souvislosti je však potřeba zmínit fakt, že některé informační prameny posouvají všechna data o rok dopředu, tedy dokončení paláce do roku 1859 a fontány 1860.
Po II. světové válce zájem o poškozený palác i pasáž pominul a celý komplex chátral až do roku 1970. Obchody byly opuštěny a až po komplexní rekonstrukci v průběhu let 1975 až 1982 byly obnoveny lesk a sláva tohoto místa a celá nákupní pasáž opět oživla. Dnes je považována za jedno z nejelegantnějších míst centrální Vídně a nabízí také pozoruhodné a krásné průhledy do palácového arkádového nádvoří Arkadenhof.
Palais Ferstel i jeho Passage původně vznikly jako komplex rakousko-uherské Národní banky a Burzovního domu. Hned od počátku nesl jméno svého architekta, který se později proslavil projektem známého neogotického chrámu Votivkirche. Palác s pasáží v sobě nesou prvky benátsko – florentského stylu Tricento a působí tak vzhledově mnohem starší než ve skutečnosti je.