Vítejte v Lošticích aneb zastávka jako malovaná
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Městečko Loštice, ležící na hanáckém okraji šumperského okresu, mělo svým návštěvníkům vždy co nabídnout. A komu nestačila náplň duchovní, mohl si zakoupiti zdejší slavnou specialitu, tedy tvarůžky. Zcela nedávno zde ovšem přibyla atrakce nová, zajímavá a slávu Loštic ke hvězdným výšinám jistě ještě přiblížící. Z místní zděné autobusové Zastávky se totiž – díky malíři Petru Herzigovi Dubickému (realizace díla) a řezbáři Jaroslavu Benešovi (autor nápadu a tvůrce nekonečné časomíry) stala galerie osobností z celé Hané (i s drobnými přesahy). Exkluzivní umělecké dílo vzniklo bez nároku na honorář, je teď v majetku města – které ihned instalovalo ochrannou mříž - a objevíte ho téměř na konci Loštic, když se vydáte z náměstí - kolem kostela – směrem na Moravičany.
Zastávka, která se nachází naproti domu řezbáře Jaroslava Beneše (jeho zahrada je také samostatnou galerií), byla před tímto zásahem v dosti neutěšeném stavu a tak se oba umělci složili na akrylátové barvy a Petr Herzig Dubický se dal do práce. Za týden bylo hotovo a turisty zde od té chvíle přivítá nápis „Vítejte v Lošticích, v srdci Hané v Říši Velkomoravské“ a zmíněná galerie významných postav hanáckých dějin i obyvatel samotných Loštic (i když se musím přiznat, že některá jména mi také nic neříkala). A koho, že zde tedy najdete?
Pohádkovou Lišku Bystroušku s pytlem pochoutek, hanáckého krále Ječmínka na bílém koni, řezbáře Jaroslava Beneše v plném pracovním nasazení, slavný místní cyklistický rod Hekelů (zakladatel loštického cyklooddílu Emil Hekele st. se v roce 1973 zúčastnil i legendárního Giro d´Italia, Emil ml. je Hvězdou cyklokrosu), polárníka Jana Eskymo Welzla v typickém postoji nebo známého siláka Gustava Frištenského se dvěma soudky litovelského piva. Z regionálních postaviček (místních rodáků) jsou ještě zastoupeni například Stanislav Veselý (zakladatel kapely Veselka a loštický kulturní atašé), kotlíkář Jaroslav Dubský (s kytarou) nebo chovatel Josef Prokop (se včelami a kohoutem). Chybět – samozřejmě – nesmí celosvětově proslavené rekvizity, tedy tvarúžky a loštický pohár. A avizované Boží oko, které celé dílo chrání, vypadá spíše jako sluníčko Geňa v Městečku South Prag z TV pořadu Tele Tele.
Každého turistu musí rovněž potěšit fakt, že výzdoba autobusové zastávky slouží současně jako - trvale otevřené - loštické informační centrum. Najdete zde nejen soupis téměř všech důležitých loštických muzeí a pamětihodností (mně osobně tam chybí židovský hřbitov), ale také všech zdejších „občerstvovacích útulků pro pocestné". A to – musíte uznat sami – jsou hodně důležité informace.
Trošku smutný je fakt, že vstup do autobusové zastávky teď zahradila mohutná mříž. Něco to o nás asi vypovídá. Předpokládám, že takové množství zmoklých lidí, aby to přineslo zdravotní problémy větší části populace, zde zatím nehrozí. Ale zrovna když jsem k tomuto článku pořizoval fotodokumentaci se jakési malé dítě, které šlo právě kolem, zeptalo maminky: „A mami, proč to tu teď vypadá jako ve vězení?“ Sám bych mu odpovídal nerad …