Loading...

Vizovická vrchovina (1): Rozhledna na Vartovně, a okolí

Turistické cíle Pohoří

Vizovická vrchovina (1): Rozhledna na Vartovně, a okolí (04/2020)

Vizovická vrchovina je poměrně rozsáhlá kopcovitá oblast na východní Moravě vyplňující území mezi Dolnomoravským úvalem na západě, Bílými Karpaty na jihu, Javorníky na východě a Hostýnskými vrchy na severu. Střední nadmořská výška vrchoviny je 339 m n. m., hlavní hřeben nad Vizovicemi dosahuje 600 – 753 m n. m. (nejvyšší vrchol Klášťov).

Převážná část Vizovické vrchoviny leží ve Zlínském kraji. Část kolem města Vizovice je státem chráněna jako Přírodní park Vizovické vrchy, jihovýchodní část kolem Slavičína zase v rámci Chráněné krajinné oblasti CHKO Bílé Karpaty. Další Přírodní park Želechovické paseky leží nedaleko Zlína nad Želechovicemi n. Dřevnicí a východně od Uherského Hradiště se nachází Přírodní park Prakšická vrchovina. Všechny tyto oblasti Vizovických vrchů tvoří cennou kulturní krajinu dokumentující spojení člověka s přírodou.

V nejvýchodnějším cípu Vizovické vrchoviny mezi Vizovicemi, Vsetínem a Valašskou Polankou se nachází velmi malebná část tohoto pohoří s pastvinami, loukami, osamělými staveními a pěknými lesy. Smrk sice již sežral zčásti kůrovec, ale zůstává pořád velký podíl listnatého porostu. Nejvyšším bodem této partie Vizovických vrchů je Vartovna (651 m n.m.), která své jméno dostala v minulosti podle hlídek, které odsud hlásily nebezpečí (vartovaly) a zapalovaly varovné ohně.

Na jejím vrcholu se nachází krásná kovová rozhledna Vartovna, kterou provozuje obec Seninka, a která byla návštěvníkům zpřístupněna v roce 2009. Autorem návrhu stavby je zlínský architekt Ivan Bergmann. Kovová spirála je 37 m vysoká a je osazena na kamenném soklu. Vstup se nedá uzamknout a tak je rozhledna přístupná po celý rok. V letní sezóně je o víkendech přítomna obsluha, která vybírá vstupné a prodává drobné občerstvení a pohlednice.

K rozhledně vede několik značených stezek ze všech směrů. Nejvíce chozená je 3 km dlouhá nenáročná stezka po žluté od hotelu Sirákov, u kterého se dá i zaparkovat. Nejkratší přístup je z obce Seninka, pouhých 1,5 km po žluté značce. Pokud se chcete více projít po místních loukách, jděte z Prlova (4 km po žluté a modré značce, nebo po neznačené cestě k vrcholu Lány a dále po zelené), nebo z Pozděchova (4,5 km po modré), nebo z Ubla (6,6 km po žluté a dále po zelené). Z Jasenné pak trasou dlouhou 3,8 km po naučné stezce, která se později napojí na žlutou od Sirákova, nebo z Liptálu 3,6 km po zelené. Kombinacím se meze nekladou. Na vrcholu se také kříží dvě cyklotrasy.

Na vyhlídkové plošině rozhledny jsou parádní informační tabule – fotografie výhledů na všechny světové strany s popsanými vrcholy. Při dobré viditelnosti je z rozhledny možné přehlédnout kus Valašska, ale i vzdálenější krajiny. Kromě dalších vrcholů Vizovické vrchoviny jsou zčásti vidět také Bílé Karpaty, Javorníky, Beskydy, Vsetínské vrchy, Hostýnské vrchy, Chřiby, při troše fantazie a opravdu dobrých rozptylových podmínkách také kousek slovenské Malé Fatry. Pěkně je odtud vidět rozhledna na Kelčském Javorníku, nejvyšším vrcholu Hostýnských vrchů. Letecký pohled je na některé obce v okolních údolích a v dálce pak vidíme města Vizovice a Zlín.

Webové stránky rozhledny: www.vartovna.cz

Sirákov/Syrákov – sedlo na silnici č. 69 Vizovice – Vsetín je známé svými zimními kolizemi náklaďáků často blokujících průjezd, i když v posledních letech takové zimy ani nebývají. Přesně na nejvyšším místě sedla je hranice mezi okresy Zlín a Vsetín. V sedle se nachází hotel Sirákov, kam se v minulosti jezdívalo na smaženou hlívu ústřičnou, kterou nikde nedělali tak dobrou jako tady.

Název Sirákov nebo Syrákov? - obojí je správně, protože jak se shodli i v jazykovém ústavu, dnes již nelze dohledat původ názvu. Název sedla si každý píše, jak chce. V dnešních mapách je většinou uvedeno Syrákov. Hotel v sedle se jmenuje Sirákov. Sdružení okolních obcí se jmenuje Syrákov.

Název Sirákov s měkkým "i" mohl vzniknout z přídavného jména osiřelý (odlehlá krajina, opuštěný objekt) nebo mohl být zkomolen z názvu Širákov, který je uveden v soupisu historických místních jmen v obci Jasenná. Název Syrákov s tvrdým "y" mohl být odvozen od přídavného jména syrý (vlhký, chladný) nebo od slova sýr (na základě tradičního chovu ovcí v oblasti).

Jasenná – obec se nachází ve Zlínském okrese pod sedlem Si(y)rákov v údolí potoka Jasenka. Osídlení je v místě dokumentováno již z doby bronzové. První písemná zmínka o obci je z roku 1468, kdy Jasenná patřila k vizovickému panství. Větší část obyvatel se živila zemědělstvím a ještě na přelomu 19. a 20. století zde bylo velmi rozšířeno salašnictví. Na salaši býval bača, který se zabýval přípravou žinčice, a valach s honákem, kteří ovce pásli. V době po první světové válce začala část místních obyvatel jezdit za zaměstnáním do okolních průmyslových podniků – do Vsetína a k Baťovi do Zlína.

Významnější památkou v obci je Mikuláštíkovo fojtství č.p. 60, které patří k nejhodnotnějším lidovým stavbám karpatské architektury v celém regionu, památkově je chráněno od roku 1958 a od roku 2014 je prohlášeno národní kulturní památkou. Jedná se o patrovou srubovou stavbu s pavlačí a šindelovou střechou, která stojí na kamenných základech. Stavba je dochována v původním stavu. Prohlídku je možné uskutečnit po telefonické domluvě o víkendech od června do září.

Fojt byl největším a nejváženějším sedlákem v kraji nebo také zakladatelem vesnice a jejím vůdcem. Měl právo vybírat poplatky a daně a také soudit spory mezi sousedy. Toto postavení se dědilo z generace na generaci. Fojtství tedy fungovalo zároveň jako statek, místní úřad, soud i vězení a v horním patře bydlela rodina fojta.

Dům patřil Mikuláštíkům až do 60-tých let 20. století, pak jim ho i s veškerým majetkem zabavil stát. Později v něm zřídil muzeum lidové kultury. Na začátku 90-tých let byl objekt v restituci navrácen potomkům Mikuláštíků - již osmé generaci rodu. Restituenti zde vybudovali muzeum zaměřené na uchování kulturního dědictví a záchranu autentické lidové architektury z poloviny 18. století.

Web s kontakty na prohlídku fojtství: Obec Jasenná - Mikuláštíkovo fojtství

Prlov – valašská obec měla vždy přídomek "partyzánská". Tato dodatková tabulka sice již zpod názvu obce u silnice zmizela, ale tzv. Prlovská tragédie v místních dějinách zůstává. Ke konci 2. světové války dne 23. dubna 1945 v ranních hodinách obklíčily Prlov jednotky SS. Po tragickém vypálení pasekářské osady Ploština se pozornost velitelů SS obrátila k 30 kilometrů vzdálené obci Prlov. O jeho obyvatelích měli Němci již dlouhou dobu podezření, že jsou ve spojení s partyzány a aktivně jejich činnost v okolí Vizovických vrchů a na Vsetínsku podporují. Byla to pravda. Prlovské udal mladý partyzán, kterého gestapo zajalo a podrobilo výslechu.

Esesáci nejprve prlovské občany vyslýchali v místním hostinci a poté vypálili osm usedlostí, v nichž uhořelo 15 lidí. Tři partyzány, prlovské občany, oběsili. Další muž, který dostal za úkol odvést dobytek zavražděných do Vizovic, byl posléze také zabit, a mladý partyzán, který celou vesnici udal, byl zavražděn i s jeho rodinou. Prlovská tragédie tak měla celkem 23 obětí. V Prlově u obecního úřadu můžeme vidět pomník a uvnitř budovy pietní místnost této tragédie.

Za poslední usedlostí U Húšťů narazíte v lese pod kopcem Lány na moderní dřevěnou kapli sv. Huberta. Kapli nechali zbudovat v roce 2014 prlovští myslivci. Uvnitř je dřevěný reliéf sv. Huberta, patrona myslivců, který vytvořil místní řezbář.

Webové stránky obce Prlov: Obec Prlov - Prlovská tragédie
Mapa oblasti na mapy.cz: Okolí rozhledny Vartovna (mapy.cz/turisticka)

Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda

Naše další články z oblasti Vizovické vrchoviny:
Poslední aktualizace: 12.12.2022
Nadmořská výška:
651 metrů nad mořem
Vizovická vrchovina (1): Rozhledna na Vartovně, a okolí na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Vizovická vrchovina (1): Rozhledna na Vartovně, a okolí

Podzimní výlet  z obce Prlov na rozhlednu  Vartovna - II. část
Podzimní výlet z obce Prlov na rozhlednu Vartovna - II. část
Cestopisy
Po chvíli odpočinku  po půl km   stoupání  nad obcí Prlov pokraču…
0.1km
více »
Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 36. den: Vizovická vrchovina – cca 9 km dlouhý okruh: Švehlova hájenka - NS Kobzáňův chodník – rozhledna Vartovna – NS Portášská – Jasenná – Mikuláštíkovo fojtství – Syrákov – Švehlova hájenka
Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 36. den: Vizovická vrchovina – cca 9 km dlouhý okruh: Švehlova hájenka - NS Kobzáňův chodník – rozhledna Vartovna – NS Portášská – Jasenná – Mikuláštíkovo fojtství – Syrákov – Švehlova hájenka
Cestopisy
Sobota 18. 6. 2022 Jak se mi večer chtělo spát, tak sotva jsem lehla, bylo…
0.1km
více »
Rozhledna Vartovna
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Vartovna
Rozhledna
Nad valašskou obcí Seninka na kopci Vartovna byla v listopadu 2009 otevřena kovová rozhledna. Vyhlídková věž o výšce 37 metrů je…
0.1km
více »
Ocelová kráska na vrchu Vartovna
Ocelová kráska na vrchu Vartovna
Rozhledna
  Ještě donedávna bylo Valašsko oblastí na rozhledny velmi chudou, až v …
0.1km
více »
Sirákov - Rozhledna Vartovna - Vsetín
Sirákov - Rozhledna Vartovna - Vsetín
Tipy na výlet
Autobusem ze Vsetína nebo Zlína vyjedeme na Sirákov. Kolem horské…
0.1km
více »
Na rozhlednu Vartovna ze Sirákova
Na rozhlednu Vartovna ze Sirákova
Tipy na výlet
Kam vyrazit na Zlínsku? Další tip na výlet začíná na kopci zvaném Sirákov na silnici ze Zlína na Vsetín a obráceně. Kousek odtud se …
0.1km
více »
Vartovna - rozhledna
Vartovna - rozhledna
Rozhledna
Vřele doporučujeme procházku na vrchol Vartovna ve Vizovické vrchovině, na…
0.1km
více »
Rozhledna Vartovna - jedinečný výhled na Valašsko
Rozhledna Vartovna - jedinečný výhled na Valašsko
Rozhledna
Ideální místo na zbavení se stresu z práce či…
0.1km
více »
ROZCESTÍ POD VARTOVNOU
ROZCESTÍ POD VARTOVNOU
Kopec
Půl kilometru pod kopcem Vartovna, kde se nachází stejnojmenná rozhledna, o které se více dočtete zde, se rozdělují dvě turistické…
0.1km
více »
Zimní výšlap na rozhlednu VARTOVNA
Zimní výšlap na rozhlednu VARTOVNA
Tipy na výlet
Únor 2010 a naše turistická partička jede na chatu u motorestu Sirákov.…
0.6km
více »
zavřít reklamu