Vizovická vrchovina (2): Přírodní park Želechovické paseky
Vizovická vrchovina (2): Přírodní park Želechovické paseky (04/2020)
Vizovická vrchovina ve Zlínském kraji ukrývá několik zákonem vyhlášených přírodních parků, které dokumentují harmonické soužití člověka s přírodou. V praxi se jedná o přírodní krajinu v minulosti přeměněnou člověkem tak, že zůstal zachován ráz krajiny a nebyla porušena integrita s přírodou. Pasekářský způsob života byl v oblasti Valašska provozován odnepaměti. Pasekáři osídlovali oblasti nepříliš úrodných kopcovitých terénů, kde vlastnili několik skromných políček a pár kusů dobytka. V dnešní době tyto samoty nebo polosamoty částečně provozují chalupáři, část je nadále obydlena trvale a některá obydlí byla přeměněna na "lepší" dům s anglickým trávníkem kolem. Těchto případů ale není naštěstí tolik.
Přírodní park Želechovické paseky leží nedaleko Zlína v kopcích nad obcí Želechovice nad Dřevnicí a navazuje na již dříve vyhlášený Přírodní park Vizovické vrchy. V terénu ani nepoznáte, kde jsou hranice jednotlivých parků, krajina se tak nějak plynule a ve stejném mozaikovitém stylu vlní podél údolí řeky Dřevnice, kterým vede hlavní silnice ze Zlína na Vizovice a dále na Slovensko. Na svazích nad údolím tak na sebe navazuje mnoho pasekářských lokalit, tj. oblastí s rozptýlenou zástavbou venkovských usedlostí – Želechovické paseky, Lipské paseky, Jaroslavické paseky, Filíkovy paseky, nebo prostě jenom Paseky, případně Dolní nebo Horní Paseky.
Turistické značení v této oblasti zajišťují dvě naučné stezky: Pasekářská stezka a NS Želechovice nad Dřevnicí. Od obce Lípa pak vede nahoru do kopců oblíbená zelená turistická trasa na Terasovou vyhlídku v lokalitě Lípa – Paseky. Netřeba se však držet turistického značení a raději se procházet oblastí podle vlastní chuti, samozřejmě po cestách a pěšinách mimo soukromé pozemky. Na své si tady přijdou také cyklisté, většina místních cest je pro kolo vhodná.
Přírodní park Želechovické paseky byl vyhlášen nařízením Rady města Zlína v roce 2001. Jedná se tedy o poměrně "mladý" přírodní park, který byl zřízen za účelem ochrany dochovaného krajinného rázu zformovaného přírodním, kulturním a historickým vývojem pasekářského způsobu hospodaření a využívání krajiny, ve které se střídají přírodní a člověkem vytvářené prvky - malé plochy lesíků, pastviny, louky, pole, meze, potoky a mezi tím rozptýlené zemědělské usedlosti. Stavení často doplňuje velký vzrostlý strom (lípa, ořech), což dotváří siluetu samotného domu. Zachovaly se také staré ovocné sady nebo alespoň jejich fragmenty. U cest můžeme narazit na udržovaná boží muka. Z téměř všech nezalesněných míst jsou parádní výhledy na údolí Dřevnice, Hostýnské vrchy, Vizovickou vrchovinu kolem Vizovic a v dálce se rýsuje obrys Lysé hory. Oblast je bohatá na studánky, z nichž některé mají minerální vodu.
Pasekářská stezka – je nenáročná necelých 10 km dlouhá trasa, která provází částí Přírodního parku Želechovické paseky. Na stezce je instalováno 7 zastavení – dřevěné cedule zobrazující vždy nějakou zajímavost. Oblast se nachází nedaleko krajského města Zlína a na její výchozí body se lze z města dostat MHD – autobusem linkou č. 31 – na točnu v Jaroslavicích nebo č. 31 nebo 32 na zastávku Kudlov – U pomníku padlých. Jaroslavice i Kudlov jsou místní částí statutárního města Zlína.
Kdo jede autem, může zaparkovat na volné ploše u zastávky Kudlov – Průkop u státní silnice Kudlov – Březůvky. Pár vhodných míst je také podél cesty Průkop, která vede od této silnice k Jaroslavickým pasekám. Některá vyježděná místa kolem cesty jsou však označena jako soukromý pozemek. Komu procházka po Pasekářské stezce nestačí, může pokračovat po žluté turistické značce přes Kudlov pěšky do Zlína. V tom případě se nezapomeňte zastavit v lesním Domácím bistru Kudlov, které leží jen kousek od žluté značky a projdete kolem něj po tzv. Baťově dálnici rovněž až do Zlína ke hvězdárně. V bistru nabízí vynikající trhané maso na chlebu a obří pistáciové věnečky. Mimo sezónu bývá otevřeno jen o víkendech. Domácí bistro Kudlov na mapy.cz: Domácí bistro Kudlov
Pokud odbočíte z naučné stezky v údolnici potoka Láze v katastru Kudlova - v místech, kde stezka pokračuje z pasek dále do lesa, přijdete cca po 280 m ke studánce 1938. Není vidět z pěšiny a tak musíte dolů k potoku. Studánka byla zhotovená za krize roku 1938, jak udává vyrytý nápis na římse, ale nikdo neví, co přesně tento nápis 19+19+38 znamená. Odkaz na informace o studánce: estudanky.eu/4254-studanka-1938
Při silnici Zlín – Kudlov – Březůvky se v nejvyšším do krajiny otevřeném místě zvaném Pindula nachází na zlínsku známá restaurace s ubytováním Na Pinduli. Z terasy restaurace i z parkoviště se otvírá nádherný výhled severovýchodním směrem na Vizovickou vrchovinu a Hostýnské vrchy. Webové stránky restaurace Na Pinduli: www.pindula.cz
Naučná stezka Želechovice nad Dřevnicí – výchozím místem je obec Želechovice nad Dřevnicí, která bývala místní částí města Zlína až do roku 2009, nyní je samostatnou obcí. Ze Zlína se sem dostanete vláčkem místními nazývaným "Vizovická strela" a nebo můžete zaparkovat v centru obce. Nenáročná stezka je dlouhá 8 km a po cestě je 10 zastavení. Cestou si prohlédnete scenérie s pasekářskými usedlostmi a také se pokocháte výhledy do krajiny. Stezka prochází Přírodní památkou Na želechovických pasekách, kde roste jaterník podléška, který však kvete pouze brzy na jaře. Naučná stezka na webových stránkách obce: zelechovice.eu/obec-86/naucna-stezka
Stezka bohužel míjí sirnatý pramen Sirkovica, který najdete u boční silnice Paseky v Želechovicích za odbočkou k firmě Pegas Container. Studánka se nachází jen několik metrů pod silnicí ukrytá v porostu u potoka. U silnice je ve směru od Želechovic na stromě nenápadná značka k pramenu. Informace o pramenu Sirkovica: estudanky.eu/837-pramen-sirkovica
Při silnici z Želechovic na Provodov v Zeleném údolí, které je rájem chatařů, se nachází další sirný pramen Přírodní památka Zelené údolí. K tomuto prameni zahradil cestu soukromník a momentálně se k němu nedostanete.
Bukové hory nad Zeleným údolím jsou z větší části opravdu porostené buky. Malá část tohoto lesa je chráněna jako Přírodní rezervace Bukové hory. Přístup od jihu a od východu k rezervaci není možný, leda byste překonali pastvinu pro krávy s aktivním elektrickým ohradníkem. Jediná cesta je od severu nebo západu přes les. Předmětem ochrany je původní karpatská bučina, ve které převažuje buk lesní, a v menší míře je zastoupen dub zimní, javor klen, habr obecný. Očekávala jsem zde více starých stromů a více atraktivní les, ale pokud je smyslem zachránit do budoucna toto území před vykácením, aby stromy nezmizely tak, jako se to již stalo v jeho blízkém okolí, pak bude toto místo jednou velmi ceněno.
Už mimo Přírodní park Želechovické paseky se nachází hojně navštěvovaná Terasová vyhlídka nad obcí Lípa. Na vyhlídku lze přijet autem a často tudy projíždí motorkáři. Je zde tedy poměrně rušno. Z vyhlídky je nádherný výhled do údolí řeky Dřevnice, je vidět část města Zlína a Tlustou horu s vysílačem nad ním, dále město Slušovice a vodní nádrž Slušovice, která je zdrojem pitné vody pro Zlínsko. Přímo před námi se tyčí Hostýnské vrchy, směrem na severovýchod vidíme rozhlednu Vartovna a v dálce vrcholy Moravskoslezských Beskyd. Kolem se pasou krávy, ovce, kozy, koně, mají tady i lamy a osly. Místní pastviny na Lipských pasekách obhospodařuje soukromá Ekofarma Lípa u Zlína. Webové stránky ekofarmy: www.ekofarmazlin.cz
Pěkná je také procházka od rozcestníku Lípa-Paseky – Nad břehy po zelené značce směrem na jih k vrcholu Drdol, výhledy jsou orámované hlavním hřebenem Vizovické vrchoviny – vrcholy Slavický kopec a Komonec.
Některé dříve přístupné lokality, v některých případech také značené jako naučné stezky po místních studánkách, jsou již dnes zčásti nepřístupné. Trasy šly přes soukromé pozemky a některé už nejsou v terénu ani znatelné, nebo je na přístupu cedulka soukromý pozemek, zákaz vstupu a podobně. Může se stát, že při svých toulkách přijdete až k někomu na dvůr nebo projdete něčí zahradou. Zatím se nám nestalo, že by nás někdo hnal holí, a samozřejmě to neděláme schválně.
Popsané pasekářské oblasti Vizovické vrchoviny nelze jinak než doporučit pro nenáročnou turistiku nebo cyklistiku. Nedaleko krajského města tak máte možnost pobýt v pěkné přírodě v klidu a bez davů turistů.
Mapa oblasti na mapy.cz: Přírodní park Želechovické paseky (mapy.cz/turisticka)
Text: Alexandra PrejdováFotografie: Jan Prejda
Další články z oblasti Vizovických vrchů: