Vlčnovská jízda králů
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Jízda králů ve Vlčnově má již dvousetletou tradici. Provázejí ji nádherně zdobení koni, neméně Krásné kroje, vystoupení folklorních souborů a místních dechových hudeb rozmístěných po obci. Navštívit také můžete jarmark lidových výrobků, hospodářskou usedlost a rolnický dům, které jsou vybaveny dobovým inventářem a ukazují, jak se dříve žilo. Při této příležitosti se ve Vlčnově také konává výstava drobného zvířectva. Aktuální nabídku kulturních akcí při jednotlivých ročnících Jízdy králů najdete na www stránkách obce.
Podle tradice jízdu králů představuje 10-12letý král a jeho doprovod. Ten tvoří toho roku osmnáctiletí chlapci-legrúti a dívky-družice. Král má představovat Matyáše Korvína, který utíkal ze střetu s Jiřím z Poděbrad převlečen do ženských šatů a s růží v ústech, aby se neprozradil hlasem. Jelikož král utíkal bez prostředků, měli muži z jeho doprovodu objíždět domy a vybírat pro družinu peníze, což nyní vtipnými výroky na adresu přihlížejících diváků činí legrúti. Asi nejčastěji z jejich úst uslyšíte: "Na krála, matičko, na krála!"
Protože průvod krále s doprovodem vychází od domu malého krále, doporučuji si od místních zjistit, kde král bydlí, příp. trasu průvodu. Také si připravte dostatek drobných peněz, neboť chlapci z královského doprovodu jezdí na koních po obci a vybírají na krále do kasičky, do klobouku, častěji se peníze strkají legrútům do vysokých bot.
Občerstvení lze koupit buď na stáncích nebo v místních Restauracích. Všude ale bývá hodně lidí, obrňte se proto trpělivostí nebo si raději vezměte jídlo s sebou z domova.
Jízda králů se pravidelně koná poslední květnovou neděli. Slavnosti s ní spojené můžete navštívit po celý víkend.
Jízda králů na seznamu světového nehmotného kulturního dědictví
SLOVÁCKO – Jedna z nejbarvitějších folklórních tradic – jízda králů – se stala součástí světového nehmotného dědictví. 27. listopadu 2011 o tom rozhodl na indonéském ostrově Bali mezivládní výbor Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).
Podklady pro žádost připravilo ministerstvo kultury a Národní ústav lidové kultury ve spolupráci se čtveřicí moravských obcí – Vlčnovem, Hlukem, Kunovicemi (Zlínský kraj), Skoronicemi (Jihomoravský kraj). Ve Vlčnově organizují Jízdu králů každoročně, v Kunovicích každý druhý rok, v Hluku každý třetí rok. Ve Skoronicích a v Kyjově probíhá po čtyřech či pěti letech.
„Je to velký úspěch nejen dnešní generace, ale všech generací, které se na akci kdy podílely. Zapsáním se potvrdilo, že Jízda králů je významná nejen pro Zlínský kraj nebo Českou republiku, ale pro celý svět. Je to fenomén," řekl k úspěchu starosta Vlčnova Jan Pijáček.
„Máme z úspěchu jízdy králů vekou radost. Vždyť se tento lidový zvyk prosadil v konkurenci 84 lidových tradic z celého světa. Vítězství jízdy králů vnímám také jako uznání pro ostatní živé lidové zvyky a tradice, které dlouhodobě činí náš region přitažlivým. Nyní se našemu folklóru dostalo celosvětového uznání, na které můžeme být náležitě hrdí,“ raduje se Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.
K Východní Moravě se po uplynulém víkendu vztahují již tři památky zapsané do dědictví UNESCO: Arcibiskupský zámek se zahradami v Kroměříži, slovácký mužský tanec verbuňk a nyní jízda králů. Bílé Karpaty jsou navíc biosférickou rezervací pod ochranou UNESCO.