Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Známé středochorvatské přímořské letovisko Vodice je asi desetitisícovým Městečkem, nacházejícím se na pobřeží Jaderského moře. Leží přibližně jedenáct kilometrů severozápadně nad historickým centrem této oblasti – tedy šibenicko-kninské župy - městem Šibenik. První písemná zmínka o Vodicích pochází z I. poloviny 14. století a název Městečka je – alespoň podle všech legend i informačních zdrojů - odvozen od několika tisíc vodních pramenů, které se zde nacházely.
Historických památek si v tomto Městečku moc neužijete, většina z nich – včetně středověkého opevnění – byla postupně rozebrána a použita při stavbě domů v centru města. Turista, který nechce jen ležet u moře nebo vysedávat v šenku, si musí hledat zábavu jinou, jinde a jinak. Jedna z možností, kterou Vodice nabízejí, je návštěva soukromého akvária (přízemí) a muzea námořních tradic (dvě horní patra). Údajně se jedná o největší akvárium Dalmácie, ve kterém se nachází celkem 16 až 18 akvárií (počet se opravdu mění) s faunou Jadranu (ryby, paryby, korýši, ježovky aj.). Chloubou Aquaria je vzácná kambala Thorova (Arnoglossus thori), ryba, kterou prý neuvidíte v žádném jiném chorvatském akváriu.
Akvárium a muzeum námořní tradice ve Vodicích je první atrakcí svého druhu v celé oblasti, bylo slavnostně otevřeno v roce 2006 a jeho výstavní prostory mají celkovou plochu několik set m2 (udává se od 300 do 650, ale správnější bude zřejmě za A). Muzeum zde nabízí nářadí a nástroje starých rybářů, modely (nejen) tradičních chorvatských lodí z Gajeta Falkuša a různé předměty, nalezené v podmořských archeologických nalezištích. Tyto předměty, převážně různé přepravní nádoby, pocházejí z lodních vraků a z období od 3. století př.n.l. až do středověku. Najdete zde i muzejní část, věnovanou historii potápění a velkou kolekci malakologickou (mušle a jiné schránky měkkýšů).
Část přízemní, tedy Aquarium, nabízí asi 50 druhů ryb a 150 druhů paryb a jiné – převážně krabí – havěti (toto tvrzení je ale možná spíše reklamním lákadlem, řekl bych, že celkem se vejdeme do stovky), pocházejících výhradně z vod Jaderského moře, konkrétně ze stanovišť v mělkých i hlubokých vodách u měst Šibenik a Vodice nebo v okolí ostrůvků Kornati. „Ponoření se“ do podmořského světa Jadranu určitě stojí za to, zvláště, když si uvědomíte, že do budovy vstoupíte ze starého rybářského přístavu kolem baru „Molineto", a to prosím po rudém běhounu.
Firmu „Aquarium a muzej Pomorskie Tradicije“ najdete v centru Vodic na adrese Obala Matice Hrvatske 123. Otevřeno je denně od 10:00 do 22:00 hod. a většinou mají otevřeno i po zavíračce (jenom musíte dávat pozor, aby zrovna nebyly nějaké vodické slavnosti, to vám pak mohou nešekaně zavřít kdykoliv a přímo před nosem). Vstupné je 25 kun pro dospělé a 15 kun pro děti. Drobotina do 7 let má vstup zdarma a o speciální ceny pro skupiny musíte požádat. A v nedalekém turistickém informačním centru lze – údajně - získat kupony na 10% slevu na vstupné. Tuto informaci ovšem nemohu z vlastní zkušenosti potvrdit.