Vodňany – kostel Narození Panny Marie
Kostely jihočeských měst patří většinou mezi památky významné, cenné a zajímavé, což je dáno již jejich středověkým původem i podobou. Nejinak je tomu také u vodňanského děkanského chrámu Narození Panny Marie. Tento svatostánek pochází z I. poloviny 15. století a tvoří dominantu města.
Původně hřbitovní (okolní hřbitov s kapličkami v obvodové zdi byl zrušen v roce 1784) kostel byl postaven – na místě starší stavby - jako vrcholně až pozdně gotický a přes mnohé přestavby a úpravy je zde tento styl dodnes dobře rozeznatelný. Jeho exteriér (renesanční štíty) i unikátně asymetrický interiér zdobí zajímavá sgrafita a fresky, jejichž podobu (převážně rostlinné - ale i figurální - motivy) navrhl malíř Mikuláš Aleš, který je podepsán i pod okenními vitrážemi. Samotnou malbu následně provedl Josef Bosáček - ten je také autorem křížové cesty.
Stavitelem současného kostela byl Mistr Jaklík a jeho syn Václav. K jeho první významné přestavbě však došlo již v 80. letech 16. století, kdy byla přistavěna severní loď s kruchtou a předsíní. Tyto stavební úpravy vedl českobudějovický stavitel italského původu Vincenc Vogarelli a kostel získal četné prvky nastupující renesance. V roce 1722 byl kostel vážně poškozen při požáru, takže další úpravy – včetně dostavby chrámové věže – následovaly v letech 1734 až 1737, kdy také byly pořízeny nové varhany (ty současné však pocházejí z roku 1926). Další úpravy zde proběhly v letech 1875 až 1876.
Na konci 19. století (1894 – 1896) byl vodňanský dvoulodní kostel Narození Panny Marie regotizován. Tyto úpravy sice vedl Rudolf Stech, ale autorem projektu byl známý architekt Josef Mocker.
Kostel s jižní čtyřpatrovou věží je orientovanou stavbou s pětibokým závěrem a výškou přibližně 20 metrů. Obě lodi, presbytář i sakristie jsou zaklenuty křížovými žebrovými klenbami na konzolách s figurálními i rostlinnými motivy. Nad hlavním vchodem můžeme v tympanonu vidět polopostavu žehnajícího Krista, na fasádě pak najdeme i Pannu Marii, dva pelikány (symboly Kristovy oběti), beránka božího, Cyrila a Metoděje, sv. Václava, sv. Ludmilu, sv. Vojtěcha a postavy andělů.
Za zmínku jistě stojí také malba čtyř vodňanských kaprů na klenbě nad hlavním oltářem, několik gotických, hrotitých kamenných portálků nebo neorenesanční zpodobnění čtyř evangelistů s jejich emblémy na kazatelně. Všechny oltáře jsou neogotické, na podobě toho hlavního, vytvořeného z pískovce, se také podílel již několikrát zmíněný Mikoláš Aleš. Část někdejšího barokního mobiliáře se nachází ve sbírkách vodňanského městského muzea.
Dominantní kostelní věž s hodinovými ciferníky je vysoká 64 m a je v ní umístěno celkem šest zvonů, z nichž největší (a druhý nejstarší) je Svatý Marek z roku 1725. Současná podoba věže pochází z let 1875 až 1876. Zdobí ji znaky města Vodňany, Království českého a tehdejšího děkana Vokouna. Menší, západní, kostelní věž je umístěna při severozápadním rohu kostela a nechybí ani vížka schodištní.
Od roku 1958 památkově chráněný kostel Narození Panny Marie se nachází v severozápadním rohu centrálního vodňanského náměstí Svobody, ale dotýkají se ho i ulice Písecká, Alešova, Hejdukova a Husova. Od roku 1990 je kostel součástí zdejší MPZ.