Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Vodnjanský románský kostelík sv. Kateřiny je jednou z mnoha sakrálních staveb, kterou v tomto chorvatském městečku najdeme. Bez uzardění se však může pochlubit tím, že je nejen jedním z nejstarších kostelů v regionu – a nejstarším v samotném Vodnjanu - ale také památkou tak nějak „milou až vysloveně sympatickou“. Kostelík má charakteristické slohové rysy a byl postaven již někdy v průběhu 12. století, nejpozději na počátku století následujícího. Tehdy ještě stál mimo město a byl kostelem poutním. Uvnitř města se objevil až v 17. století, kdy došlo k výraznému rozvoji Vodnjanu.
Střecha kostela sv. Katežiny bývala původně pokryta kamennými (břidlicovými) deskami, které už dnes můžeme vidět pouze na apsidě, a i to jen fragmentově. V podstatě nad celým kostelem tyto desky nahradila cihelná taška. V průčelí kostelíka se nachází pravoúhlý vstupní otvor, orámovaný masivními zárubněmi, a dvě menší okénka s kamenným ostěním.
Velmi zajímavý je interiér obdélníkového kostela s půlkruhovou apsidou, ve kterém byly v roce 2012 objeveny dobře zachovalé – a poměrně rozsáhlé - nástěnné malby, které ještě doplňují různé ryté kresby a graffiti. Zřejmě hlavně díky nim je kostelík sv. Kateřiny již dlouhodobě v rukou restaurátorů, kteří také mj. obnovili poškozenou kamennou kropenku.
Restaurátoři již dokončili např. výzkum, konzervaci i obnovu nástěnné malby na severní stěně, která zobrazuje sv. Apolénu a Mystické zasnoubení sv. Kateřiny. Proto výzkum pokračoval i na zbývajících stěnách a v oblasti apsidy sondy objevily postavu Krista, vedle kterého stojí z jedné strany neznámý světec a z druhé rovněž neznámá světice. Na jižní stěně je viditelná dochovaná část Poslední večeře, na té západní pak detail scény Posledního soudu. Vedle nástěnných maleb byly objeveny také leptané kresby lodí, erbů a hvězdy i graffiti, psaná v latině a hlaholici.
Malý kostelík sv. Kateřiny najdeme nedaleko vodnjanského centra, na křižovatce ulic Žuka a Sveta Catarina.