Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Měšťanský dům
Pravděpodobně nejcennější – a svým způsobem i nejkrásnější – vodnjanský gotický palác byl postaven ve 14. století a na dlouhá staletí se stal domovem rodiny Bettica. Tato rodina však palác nepostavila, jeho majitelem se totiž stala až ve II. polovině 16. století, kdy se sem sestěhovala z jiných zdejších paláců nebo spíše větších domů. Tento časový údaj vyplývá ze skutečnosti, že v kronice města se s rodovým jménem Bettica můžeme setkat poprvé až v roce 1559. Předpokládá se ovšem, že se jednalo o velmi starý španělský rod, který se již ve 12. století přistěhoval do Itálie, kde v 16. století - a ve Veroně - získal šlechtický titul. Poslední zástupce rodiny zemřel ve Vodnjanu roku 1867, ale s rodovým erbem, kterému dominuje rostina betonica, čili bukvice lékařská, se na vodnjanských domech můžeme setkat i dnes.
Koncem 19. a začátkem 20. století tento krásný palác často měnil své majitele a proběhly zde různé, často i nepovolené, stavební úpravy, včetně sanace přízemí, které jej víceméně změnily na bytový dům. Až ve třicátých letech minulého století vykoupil část (později i celý dům) paláce jeden z nepřímých potomků rodu Bettica (Alberto Bettica z Turína) … aby byla celá budova následně prohlášena za chráněnou kulturní památkou. Poté ji čekala předlouhá léta restaurování a renovací, aby zde poté bylo koncem listopadu roku 2008 slavnostně otevženo Muzeum města Vodnjan, které zde představuje svou velmi dlouhou a bohatou historii.
V přízemí paláce se tak dnes nachází sbírka archeologických nálezů, objevených v raně středověkých církevních stavbách v okolí obce Guran, zatímco v prvním patře je instalován cenný soubor obrazů Gaetano Greslera. Tuto cennou sbírku děl z přelomu 17. a 18. století získalo město Vodnjan z Benátek v roce 1818. Druhé patro je pak věnováno samotnému paláci a jeho historii a najdeme zde také fragmenty renesančních nástěnných maleb i původní štukové výzdoby. Velkou část těchto prostor zabírají rovněž sbírky etnografické. Mnohé cenné předměty darovali do muzejních sbírek sami obyvatelé města.
Istrijské muzeum ve Vodnjanu, často označované jako Ecomuzeum, je považováno za jedno z deseti nejlepších muzeí na celém poloostrově Istrie. Vstup do muzea je volný a otevřeno zde mají denně kromě neděle, a to od 10,00 do 12,00 hod. V úterý, čtvrtek a sobotu se ještě přidávají otevírací hodiny od 19,00 do 21,00 hod.