Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Skutečným – a nejen společensko-historickým – centrem nevelkého toskánského města Volterra je bezesporu náměstí Piazza dei Priori. A není to jen proto, že se na tomto náměstí nachází nepřehlédnutelná městská dominanta, tedy budova Radnice, zvaná Palazzo dei Priori. Toto místo se původně jmenovalo Biskupská louka a první domy zde byly skutečně „na zelené louce“ vystavěny. Současná palácová podoba náměstí však začíná vznikat až v období středověku, přesněji ve 13. století. A právě o jednotlivých palácích, které se na náměstí Piazza dei Priori nacházejí a které často charakterizují věže a cimbuří, si prozradíme alespoň několik základních informací.
Prvním a nejdůležitějším objektem na náměstí je zmíněný Palazzo dei Priori, tedy historická radnice. Autorem stavby je Riccardo da Como a objekt pochází z roku 1239. Třípodlažní průčelí zdobí dvojitá klenutá sdružená okna a glazované terakotové erby rodů florentských nižších soudců 15. až 16. století. Oba florentští lvi se zde objevili až v roce 1472, kdy se palác stal soudním dvorem. Pětiúhelníkový tvar věže není zcela původní, protože její horní polovina byla přestavěna po posledním zemětřesení v roce 1846 architektem Mazzeiem. V radničním paláci se vyskytují taková díla, jakými jsou např. fresky Ukřižování a světci (Pier Francesco Fiorentino) nebo Panna Marie s dítětem (snad Raffaellino da Garbo). Nádherný je zasedací sál Rady starších s křížovou klenbou a krásnými freskami (Jacopo di Cione a Nicolo di Pietro Gerini). Velmi cenný je také obraz Svatba v Káně (Donato Mascagni) z 16. století, zajímavé jsou také menší obrazy z 18. století (Giandomenico Ferretti, Ignazio Hugford a Donato Mascagni).
Dalším zajímavým objektem je Palazzo Pretorio s věží, zvanou Prasátko. Tento palác se skládá z několika budov, upravených v průběhu 19. století. Původní sídlo volterrského starosty se proslavilo zejména právě svou věží, která je považována za jednu z prvních ve městě. Název věže Prasátko vznikl díky tomu, že na jejím vrcholu se nachazí toto milé zvířátko – samozřejmě kamenné – balancující na hraně krakorce pod vrcholem věže. Následuje Palazzo Vescovile, tedy Biskupský palác, který byl původně postaven jako městský sklad obilí. Biskupskou rezidencí se stal až v roce 1472, kdy byl zničen starý biskupský palác. Velké arkádové oblouky jsou připsány Antoniovi da San Gallo staršímu.
Přehlédnout nelze ani Palazzo Incontri, tedy Zasedací palác. Dnes zde sice sídlí místní banka Cassa di Risparmio di Volterra, ale nedávná restaurátorské práce odhalili, že budova má jádro středověké a renesanční. Po Tridentském koncilu (r. 1545) sem byl umístěn seminář, který zde zůstal až do konce 18. století. Poslední palácovou stavbou na náměstí Piazza dei Priori je Palazzo del Monte Pio. Tento palác byl nedávno upraven tak, aby splynul s celkovou středověkou podobou náměstí. Ve skutečnosti se jedná o stavbu pocházející ze 13. století a její původní podobu můžeme ještě stále vidět v zadním traktu budovy, tedy z uličky Mazzoni.
V každém případě platí, že málokteré místo na mapě Evropy si až do současnosti zachovalo svůj středověký ráz a hrdého ducha doby. Tomuto toskánskému náměstí se to ovšem nezpochybnitelně podařilo. Celé náměstí Piazza dei Priori tak obklopují vysoké temné kamenné budovy – i když některé z nich už jsou spíše napodobeninami původních staveb – mezi kterými se téměř ztrácejí vstupy do úzkých křivolakých uliček s kamennou dlažbou. Svou krásou a vysokou architektonickou kvalitou zde dominují hlavně dvě stavby z 13. století, a to palác Pretoriáínský, s velkými arkádami i mohutnou věží, a radniční Palazzo dei Priori, nejstarší stavba tohoto typu v celém regionu a vzor pro stavbu radnice ve Florencii.