Vranová Lhota – smírčí kříž u kaple ve Vranové
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Smírčího kříže, který se nachází při silnici z Vranové Lhoty na Městečko Trnávka, si povšimne snad každý. Je vysoký, udržovaný a oplocený. Je uváděn ve většině informačních pramenů, které se těmito pozoruhodnými svědky temných zločinů dob dávno minulých zabývají, server Turistika.cz nevyjímaje. Málokdo ovšem ví, že obec se může právem pochlubit faktem, že tyto památky zde najdete dvě. A to jen díky tomu, že v roce 1960 došlo ke sloučení obcí Vranová a Vranová Lhota. Jinak by se dnes mohli pyšnit jen Vranovští.
Druhý smírčí kříž ve Vranové (Lhotě) nemá ve své novodobé historii takové štěstí jako jeho vyšší bráška. Je vysoký 60 centimetrů, široký 70 (nebo 76) cm a jeho tloušťka se udává hodnotami 22 nebo 30 cm. Jedná se o jeden ze smírčích křížů, které byly popsány již v 19. století (Czerny, rok 1895). A také o kříž, který se dnes nenachází na svém původním místě. Stával totiž na mezi u silnice z Vranové Lhoty do Veselí. A dnes již chudák jen tak polozapomenutě leží. Najdete ho na trávníku na návsi ve Vranové, mezi kaplí a památníkem padlých hrdinů.
Na kříži je stále dobře viditelný reliéf se symbolem kominického řemesla – tedy žebříkem - a obrysem krátkého kopí. Jestli však kominík někomu nepřinesl štěstí, ale místo toho ho propíchnul, nebo naopak měl smůlu sám mistr mouru, se mi zjistit nepodařilo. Příznivce pikantérií z černých kronik snad uklidní alespoň informace, že k vraždě údajně došlo v období hladomoru a mrtvý muž pocházel z Radnice u Pavlova (nedaleko Loštic na Šumpersku). A z literatury ještě vím, že se již před rokem 1887 kříž zlomil a po nějaké době byl uložen do zmíněné kapličky na návsi. Při malování kaple v polovině 20. století byl však znovu poškozen a jeho dnešní smutnou situaci už známe.