Vřesová studánka – Oltářní stůl
Turistické cíle • Poutní místo
Oltářní stůl na Vřesové studánce zdobí místo už nějakou dobu (v aktuálním roce 2022 tedy 5 let). Instalována byl v září 2017, přesněji 1.9. byla dovezeny dřevěné lavice, které zhruba odpovídají půdorysu zaniklého kostelíka a 4.9. toho roku (2017) byl dovezen zhruba 3,5 tunový žulový opracovaný blok, který by měl v budoucnu sloužit jako oltářní stůl v obnoveném kostelíku.
Autory skulptury jsou kameník Petr Novák, graficky (sochařsky) jej dotvořil Otmar Oliva, který jinak stojí i za dalšími díly podobného charakteru v Jeseníkách (Šerák, Švýcárna).
Sponzorsky oltářní stůl podpořila obec Loučná a rodina Míkova.
Vřesová studánka je jedno z nejoblíbenějších míst hřebenovky Hrubého Jeseníku. Poutní místo zde vzniklo zhruba v 17. století, postupně z malé kaple vyrostla větší, později přibyla i útulna, přeměněná později v celkem slušnou horskou chatu a samozřejmě dodnes stojící kamennou kapličku se zázračným kamenem. Osud poutního místa se začal završovat po 2. světové válce, v roce 1946 kostelík po zásahu blesku vyhořel, stále však fungovala horská chata. Ovšem díky neúdržbě byla uzavřena a v roce 1988 definitivně zbourána.
Postupně se sice objevují zprávy o možné obnově poutního místa i chaty, ale zatím je vše spíše ve hvězdách. Zřejmě chybí silný kapitálový příspěvek, pozemek totiž patří církvi, která by asi s obnovou místa neměla problém (spíše jde o odpor ochránců přírody). Naštěstí Vřesovka zůstává jako místo v oblibě i bez chaty a kostela.
Podívejme se ale ještě zevrubně zpět na kámen. Žulový kámen pochází celkem logicky z Žulové. Boky jsou otesány spíše na hrubo, hladká je horní část kamene. Otmar Oliva ozdobil oltářní stůl dvěma bronzovými stuhami. Uprostřed se sbíhají v ornamentu se římským letopočte AD MMXVII, stuhy jsou zakončeny na horních bočních hranách ornamentálními reliéfy, které odkazují na čtyři evangelisty Nového zákona. Jejich atributy jsou zpracovány jen v náznacích, takže musíme zapojit trošku fantazie, abychom u sv. Matouše odhalili lidskou tvář (evangelista píše o Ježíšových předcích), atribut sv. Marka je samozřejmě lev, sv. Lukáš má býka a sv. Jan orla. V podstatě u každého jména (zkratky) něco z těchto symbolů najdeme.