Vyšší Brod - kostel sv. Bartoloměje
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Jednou z mnoha zajímavých památek v historickém centru třítisícového jihočeského městečka Vyšší Brod, které bylo prohlášeno MPZ, je farní kostel sv. Bartoloměje. Tento kostel zde stál již před rokem 1259, ale v době husitských válek byl zpustošen a vypálen. Obnovení se pak dočkal až v 16. století, kdy získal také novou křtitelnici a zvon. Hned o století později – přesněji v roce 1643 – však byl kostel znovu přestavěn. V té době se také v chrámové lodi objevil dřevěný strop a byl nově vysvěcen hlavní oltář. Tím však změny pro tento svatostánek zdaleka nekončí. Nejprve je roku 1715 přistavěna současná sakristie a v roce 1761 byl pro kostel sv. Bartoloměje pořízen nový barokní dřevěný oltář, jehož součástí je obraz, znázorňující právě patrona chrámu. Tento Schramův obraz je však mladší a vznikl až v roce 1858. Po stranách oltářních sloupků se nacházejí sochy, představující sv. Bernarda a sv. Benedikta, oba v biskupských ornátech. Některé části kostela už můžeme považovat takřka za modernu. Např. současná kostelní věž pochází z roku 1864 a je dílem stavitele Karla, který o dva roky později zbudoval také sousední farský dvůr. Okenní malby vznikly dokonce až v roce 1904, tedy rok před tím, než byl kostel poprvé osvětlen za pomoci elektrické energie.
Úvodní informace si můžeme doplnit ještě o další zajímavosti, které uvidíme v interiéru farního a hřbitovního kostela sv. Bartoloměje. Jedná se např. o sochu bičovaného Krista. Pochází z 18. století a najdeme ji na severním bočním oltáři. Také jesličky jsou z 18. století a v roce 1777 je kostelu věnoval kapitán Franz Fünfkirchner. Součástí kostela je rovněž dochovaná část původního čtvercového kněžiště a dvojitý vítězný oblouk, který slouží za podklad – druhotně dostavěné – chrámové věži. Západně od tohoto dvojoblouku se nachází loď o čtyřech polích, severně pak již zmíněná sakristie. Většina vnitřního zařízení kostela pochází z I. poloviny 18. století, což je – vzhledem k neogotické přestavbě z konce 19. století – celkem neobvyklé a překvapující.
Návštěvník jižních Čech může lehce získat – celkem oprávněný – dojem, že snad každá sakrální památka má nějakou svou originalitu, kuriozitu nebo je alespoň spojována s něčím ne zcela obvyklým, málokde vídaným. Vyšebrodský farní kostel v tomto ohledu není výjimkou. Už jen fakt, že tento svatostánek stojí na hlavním náměstí a uprostřed hřbitova stojí za pozornost. A nic na tom nemění ani skutečnost, že Vyšší Brod je městečkem nevelkým ani to, že se jedná o okraj náměstí. V tomto případě okraj horní a tedy jižní. K tomu je nutno připočíst skutečnost, že se pravděpodobně jedná o největší českou stavbu s dochovanou a funkční chórovou věží nebo to, že na zmíněném hřbitově, který kostel obklopuje, si můžeme prohlédnout pozoruhodnou „venkovní expozici“ s několika kamennými božími mukami.
Většinou bývá farní kostel klášterního města Vyšší Brod označován jako raně gotická stavba, pocházející z 60. až 70. let 13. století, ovšem v podobě mnoha přestaveb, provedených v průběhu 15. až 19. století. Kostel sv. Bartoloměje je přístupný pouze během nedělních ranních bohoslužeb, ale dá se do něj často alespoň nahlédnout přes mříž západního portálu. Hřbitovní areál totiž bývá volně přístupný.
Vedle kostela se nachází další památka, takřka monumentální budova klasicistní fary