Za zrestaurovaným zámkem do Litvínova
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Za zrestaurovaným zámkem do Litvínova…
Dlouho byl zavřený ten litvínovský zámek, moc dlouho…Ale najednou se začal pomaloučku rozvíjet do tajuplné krásy…A v únoru r. 2015 byl otevřen veřejnosti…
Kdy vzniklo město Litvínov, se přesně neví, neboť zdroje, ze kterých bychom se dopídili pravdy, se ztratily, nebo byly zničeny. V Praze r. 1541 shořely zemské desky a staré obecní záznamy z r. 1684 se zase ztratily v minulém století. Takže se můžeme jen dohadovat. Držitelé panství se v minulosti měnili, a tak ponecháme hodně dávnou minulost zakrytou, a poodhalíme dobu okolo roku 1500, kdy vlastnil Litvínov a přilehlé panství Kašpar z Jahnů, který jej prodal r. 1509 Zikmundovi z Duban. Poté bylo panství prodáno ještě dvakrát. R. 1542 se stávají majiteli panství Litvínova opět Jahnové, kteří ho vlastní až do r. 1589, kdy jej kupuje Václav z Lobkovitz.
V r. 1642 sňatkem vdovy Polyxeny Marie Lobkovitzové s Maxmiliánem z Valdštejna, přešlo celé panství na dlouhou dobu – 300 let, do majetku rodu Valdštejnů.
Po skončení 1. světové války přešlo panství do majetku státu. Tehdy se začala budovat Československá republika.
Zámek, o kterém píši, byl využíván v 19. století pro hospodářské účely. V r. 1948 patřil Státním lesům v Litvínově a od r. 1964 byl využíván jako pobočka Okresního muzea v Mostě. Tím, že se v zámku střídali různí majitelé a objekt byl různě upravován k potřebám daných institucí, tak byl vlastně znehodnocován. Město požádalo o převod majetku do svého vlastnictví. To se uskutečnilo 1. 6. 2006. Mnoho let trvalo, než se zámek opět vyloupl do své krásy a mohl se otevřít prvním návštěvníkům…
Na místě, kde stojí nynější zámek, stával kdysi panský dům. Ten postavil Giovanni Domenico Canevalle. Později byl přebudován na tvrz Janem Josefem Valdštejnem. Dnešní podoba barokního zámku je zásluhou architekta Františka Maxmiliána Kaňky v letech 1732 – 1743, za doby Františka Josefa Jiřího z Valdštejna. V r. 1878 byl založen zámecký park v anglickém stylu s rozlohou 8 hektarů, na místě zámecké zahrady.
Zámek je čtyřkřídlý, má uzavřený dvůr, dva protilehlé přístavky, jednopatrový je se vsazeným pavilonem. V zadním průjezdu zámku, který vede do parku, jsou osazeny 4 náhrobní kameny rodu Jahnu, kterým kdysi patřilo panství Horní Litvínov.
Zámek patří k nejstarším památkám Litvínova.
V zámeckém parku je vybudováno umělé jezírko zajímavého tvaru s fontánou. Při jeho úpatí se nachází sousoší umělce Prof. Stanislava Hanzíka s názvem: DIALOG. Je vidět, že se na zámeckém parku, a okolo zámku neustále ještě buduje…
Ale abych Vás také nezapomněla provést zámkem…
Zámek je otevřen od středy do neděle 10 – 12 13 – 17 hodin, po, út - zavřeno.
V současné době se tu nachází 3 výstavy.
- Výstava akademického sochaře prof. Stanislava Hanzíka, jehož díla vskutku stojí zato shlédnout. Uvidíte tu busty mnoha našich herců, a mnoho dalších jiných soch…Nad jeho uměním zůstanete s úžasem stát…Tento umělec, jenž v brzké době oslaví 84 let, dosud neustále tvoří, pochází z Mostu, žije a tvoří nedaleko něj. V zimě žije v Praze. V malém salonku můžete shlédnout video o umělcově tvorbě, a nejen to, ale i o historii zámku samotném…
- Další výstava s názvem: SRDCE RÁJ, Vás zavede do neskutečných podob srdcí na všech možných materiálech a různých věcech, kde by Vás ani nenapadlo, že je uvidíte. Výstava je zajímavá tím, že je ojedinělá na celém světě. Už jen proto stojí za to, ji zhlédnout…
- A do třetice uvidíte výstavu historické filmové techniky od jejího prvopočátku sběratele Miloše Štěpána. Výstava je velice obsáhlá a zaujímá tři místnosti. V jedné z nich se nachází ještě původní podlahová krytina – parkety.
Ještě si můžete prohlédnout obřadní síň, kde je dosud zachovaná původní malba a jedna freska. Taktéž i strop je původní. A pro čekatele zvuku svatebních zvonů…si tu nakonec můžete říci i své ANO…Obřadní síň je velice vznosná…
Zámek Vám tudíž má co nabídnout a bude se Vám tu určitě líbit.
My jsme byly s kamarádkou prohlídkou zámku a zhlédnutím výstav velice spokojené. Všem návštěvu tohoto krásného Místa vřele doporučuji!