Loading...
Andělé jsou ve většině případů vnímáni jako polobožské nesmrtelné bytosti skoro ženských tvarů, ve skutečnosti, tedy pokud pozorně čteme bibli (i korán) jsou jmenovaní andělé spíše mužského ražení, ačkoliv se o jejich pohlavnosti celkem pochybuje.
Pokud jsou přímo jmenováni, rovnou mají mužská jména. Anděl Michael (nebo Archanděl) patří v zástupech nebešťanů mezi nejpřednější, vždyť při posledním soudu má porazit Ďábla (nebo Satana). Satan byl vlastně původně jeden z kolegů, ale zachtělo se mu božské moci, za což byl potrestán a sražen někam do podzemí. Otázka ovšem je, jak to vůbec s tím peklem je, když ho prý papež František údajně zrušil.
Vraťme se ale k andělovi. Michael bývá často zobrazován ve zbroji s planoucím mečem jak drtí ďáblovo zpodobnění (může to být čertovská podoba, ale i drak nebo had).
Na sousoší v Zahrádkách u České Lípy je ďábel zpodobněn ve figurální podobě, jak se svíjí pod drtivou silou archandělovou.
Sousoší najdeme u jižního okraje zástavby na počátku velké lipové aleje založené za Albrechta z Valdštejna.
Původně stála skulptura na dvou schodišťových stupních, nyní je její základna spíše mírnq pod úrovní terénu. Dílo spočívá na hranolovitém podstavci s upravenou patkou a ozzdobenou v dolní části menšími volutami. Na čelní straně je zlacený nápis: ILLVSTRIS:AC EXCEL • D: D: IOANN:ADOLPH: • S:R:I:COMES D: KAVNIT: • FIERI FECIT. Pod nápisem je erb s korunou a rozděleným letopočtem 17 • 50. Nad dvojitou římsou následuje odstupňovaný podstavec sochy. Archanděl je zpodobněn ve zbroji, na hlavě má přilbu s chocholem, záda tvoří andělská křídla sahající takřka k zemi (podstavci). V pravé ruce nad hlavou drží vítězně meč, v levé ruce oválný štít s křížem. Pravá noha je nahnutá, levá pokrčená spočívá na poraženém ďáblovi.
Autorství sochy není známé, díky nápisu známe donátora, Johanna Adolfa hraběte Kounice.