Zámeček a kaple Skalička
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámeček
Zámeček je umístěn uprostřed obce Skalička v rozlehlém parku, který je jeho velkolepou součástí. Nachází se zde množství chráněných rostlin a ohrožených živočichů.
První zmínky o Skaličce se objevují již ve 12. století, tato však původně nesla název Skalka. Písemný záznam o Skaličce pochází z roku 1328, v němž se píše, že Skalička je manským statkem olomouckých biskupů. Od 16. století, kdy již ve Skaličce stál dřevěný zámek, se majitelé poměrně často střídají. Počátkem 19. století začala přestavba dřevěného zámku na cihlový. Roku 1878 kupuje zámek arcibiskupství olomoucké, které jej užívalo jako své letní sídlo. S arcibiskupstvím byla pak 14. listopadu 1924 podepsána kupní smlouva, podle níž připadá zámek sestrám Družiny Cyrilo-Methodějské.
Tímto se zámek stává „Ústavem Cyrilo-Methodějským", který je určen epileptickým dětem. Dne 14. června 1925 se sem přistěhovalo prvních pět řádových sester z Brna a 22 dětí.
V roce 1929 se rozhodlo, že veškeré změny budov a přilehlého parku musí podléhat schválení Státního památkového úřadu v Brně. V roce 1930 se zámek stává majetkem Kongregace sester Cyrilo-Methodějských. Koncem 2.světové války zažila Skalička velké boje. V zámku byli umístěni nejprve němečtí vojáci a od května 1945 byl zámek osídlen vojáky sovětskými. Škody způsobené přestřelkami mezi vojáky byly značné, především v parku bylo zničeno množství stromů.
V roce 1949 bylo vytvořeno nové administrativní vedení všech charitních ústavů v Praze. Charitní péče veškerých církevních organizací byla řízena Státním úřadem pro věci církevní, jež spadal pod Ministerstvo práce a sociální péče.
Od roku 1953 začínají přestavby zámku, jsou zřizovány ložnice dětí, prádelna, jídelna, kuchyň, sklady, hřiště apod. Které pokračovaly i v dalších letech až do dnešní moderní podoby.