Loading...

Zaniklá tvrz Malý Vřešťov

Turistické cíle Hradiště

Tento zalesněný kopec o nadmořské výšce 305,1 m n. m., který je ze severu obtékán bezejmenným přítokem říčky Trotiny, na němž vznikl Lesní rybník, býval podle všeho prvním opevněným místem vřešťovského panství. O jeho historii nevíme vlastně vůbec nic. Nebýt dochovaných pozůstatků příkopů a valů o výšce až 2,5 m, tak ani nevíme, že zde něco dříve stávalo. První opevněné místo se zde však nacházelo již v pravěku, a to nejspíše v období slezskoplatěnické kultury (viz https://www.stredovek.com/list_photo.php?category=hradiste&object=Velky%20Vrestov). Můžeme uvažovat, že opevněné sídlo se na tomto místě nacházelo rovněž v době hradištní a v raném středověku bylo proměněno v jakýsi hrádek (či spíše tvrz), jehož základem byly právě příkopy a hliněné valy a většina objektu byla vybudována ze dřeva.

Podle některých autorů měl zde sídlit Mutina (či Mutyně) Vřešťovský, jinak zvaný jako Mutina z Vřešťova, který byl zmíněn v kronice tzv. Dalimila, a to v souvislosti s tehdejšími protiněmeckými náladami a tím, že v roce 1280 svedl vítězné boje s braniborskými vojáky u Hořiněvsi. Však Josef Šusta ve své knize "České dějiny. Dílu II. část 1. Soumrak Přemyslovců a jejich dědictví" o tom píše následující: "Nejostřejšího výrazu dostalo se tomuto protiněmeckému zaujetí asi o třicet let později v rozhorlených verších, jimiž t. zv. Dalimil bolestnou kapitolu českých dějin vylíčiti se snažil. U něho závodí ovšem prudké útoky na německé měšťanstvo v Čechách usedlé s žalobami na braniborské posádky, takže původní podnět jest tu silně zbarven zkušeností doby potomní; a stejně nelze se ve všem spolehnouti ani na jeho chlubivé zmínky o tom, jak prý tehdy někteří čeští páni znamenitou udatností svou v boji s poručenskou vládou dovedli vnášeti hrůzu do houfů německých. Zejména Hynek z Dubé jest tu vylíčen jako kladivo nepřátelské lebky drtící, jehož jménem prý podobně jako Dětřichem Veronským německé matky děti strašily. A podobné se vypráví pak i o Jaroslavu z Jablonné, synu Havla z Lemberka, o Ctiborovi Lipenském z Cimburka, jehož jsme poznali ovšem spíše jako předního škůdce kláštera litomyšlského, o Tasovi z Vizmburka u Úpice, o Paltramu Zebínském, erbu trubky, a Mutinovi z Vřešťova, erbu třmene, o Drslavici Mutinovi Skuhrovském."

Z této osobními animozitami a autorovými sklony ovlivněných veršů se dozvídáme, že tento drobný šlechtic patřil k odpůrcům braniborské intervence do Čech, k níž došlo po smrti krále Přemysla Otakara II. v bitvě na Moravském poli 26. srpna 1278. Kdy však tento odboj narostl, tak o tom se historici dodnes přou, neboť Josef Šusta ho datuje před jednání braniborského markraběte a poručníka nezletilého Václava II. Oty V. Braniborského (Dlouhého) s římskoněmeckým králem Rudolfem I. Habsburským, naopak podle Josefa Žemličky můžeme jeho živelné vypuknutí hledat po květnovém sněmu v roce 1281.

Jaké byly následné osudy jeho tvrze, tak o tom nevíme také vůbec nic. Ani co se stalo s Mutinou a kdo převzal vládu nad Vřešťovem po něm, neboť další zmínku o držitelích Vřešťova máme až roku 1348, kdy se hovoří o patronech kostela Nanebevzetí Panny Marie na Chotěborkách - Vojkovi z Vřešťova a Albertu z Rýzmburka, kteří tehdy při tomto chrámu Páně založili oltář a kaplanství a spolu s plebánem Janem k němu prezentovali kněze Bartoloměje. V té době je však prokázáno, že majitelé Vřešťova sídlili již na novém hradě na ostrohu mezi Velkým a Malým Vřešťovem. Z toho můžeme klást zánik výše jmenované tvrze do období mezi lety 1280 a 1348, což není na období, z něhož se nedochovalo mnoho pramenů, příliš špatné.

Nevíme ani to, proč tento objekt zanikl. Zda šlo o to, že se nacházel v místech, jež byla špatně hajitelná, nebo se tak stalo z jiného důvodu, např. kvůli požáru či jiné živelní katastrofě. Nemůžeme však vyloučit ani to, že byla jeho tvrz zničena braniborskými silami nebo jejich českými přívrženci, což by nebylo v našich dějinách ojedinělým krokem. Ale to jsou všechno jen teorie, jež nemůžeme nijak pramenně či hmotně doložit. Nepomohl ani průzkum v roce 1978, kdy byla navštívena trojice zdejších lokalit, kde se uvažovalo o tom, že se tam nacházelo jakési opevnění. Od něj se však hovoří o tom, že žádná tvrz se zde nejspíše nenacházela a jde pouze o pozůstatky starého hradiště. Naopak zmíněná tvrz je kladena do jiné lokality, jíž se říká hradiště Starý Vřešťov (GPS: 50.3501833N, 15.7648667E). Právě tam měla během 13. století vzniknout tvrz, k jejímuž opuštění došlo počátkem 14. století, kdy se vřešťovská vrchnost přestěhovala na hrad Velký Vřešťov. Vzhledem k nedostatku hmotných i písemných podkladů se však nedá vyloučit, že Vřešťov mohl mít původně dvojici tvrzí, jež zanikly již v raném středověku a díky pozdějším událostem se z nich do dnešní doby nic nezachovalo. Z praktického hlediska je totiž nepředstavitelné, že by tak malý objekt byl mnohdy dělen ve dví a v této situaci by na něm fungovali 2 majitelé a spoluvládci. Jak tomu však bylo doopravdy, tak to se již sotvakdy dozvíme.
Poslední aktualizace: 28.5.2024
Zaniklá tvrz Malý Vřešťov na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Zaniklá tvrz Malý Vřešťov

Na památku vzácné vyhynulé rostliny ji ochránci přírody vyrobili a vztyčili pomník, přidali i obří hmyzí hotel
Na památku vzácné vyhynulé rostliny ji ochránci přírody vyrobili a vztyčili pomník, přidali i obří hmyzí hotel
Tipy a novinky
Hořce a hořečky – nádherné bylinky s nebesky modrými květy. Dnes však už…
0.1km
více »
Velký Vřešťov - pranýř
Velký Vřešťov - pranýř
Zajímavost
Jižně od kostela u hlavní křižovatky ve Velkém Vřešťově se nalézá nenápadná, ale zajímavá památka - pranýř. No, jeden si říká, jaká…
0.6km
více »
Zaniklý hrad Velký Vřešťov
Zaniklý hrad Velký Vřešťov
Zřícenina
Vysoký ostroh nad říčkou Trotinou o nadmořské výšce 308,3 m n. m. mezi…
0.6km
více »
Velký Vřešťov - kostel Všech svatých
Velký Vřešťov - kostel Všech svatých
Kostel
Velký Vřešťov je připomínán již roku 1279. Nad vsí byl ve 13. století…
0.7km
více »
Pranýř ve Velkém Vřešťově
Pranýř ve Velkém Vřešťově
Drobné památky
Toto městečko, z něhož se později stala pouze ves, bylo poprvé zmíněno v roce 1348. Nejvíce známé se stalo díky zdejšímu šlechtici a…
0.7km
více »
Sedlec (TU)
Sedlec (TU)
Vesnice
Sedlec - obec jižně od Lanžova, kterého je také součástí. Prvně je ves…
1.2km
více »
Velký Vřešťov - rybník, kemp
Velký Vřešťov - rybník, kemp
Rybník
Velkovřešťovský rybník a kemp se nachází jižně, necelý 1 km, od centra…
1.6km
více »
kříž u Chotěborek - vyhlídka
kříž u Chotěborek - vyhlídka
Kříž
Vyhlídkové místo u pomníku ukřižování nedaleko Chotěborek nabízí výhledy…
1.7km
více »
Vilantice
Vilantice
Vesnice
Obec Vilantice najdeme na „trojmezí" bývalých okresů Trutnov, Náchod a Hradec Králové. První písemná zpráva o tehdejší vsi pochází z…
1.9km
více »
Jeřičky
Jeřičky
Vesnice
Jeřičky - málo obydlená obec na nejsevernějším místě bývalého hradeckého…
1.9km
více »
Chotěborky
Chotěborky
Tipy na výlet
Kam a jak jedeme Míříme do turisticky nenavštěvované, ale neskutečně zajímavé osady, která se nalézá cca 23 km severně od Hradce…
2km
více »
Chotěborky
Chotěborky
Kostel
Osada Chotěborky, která spadá do Vesnické chráněné památkové zóny, je připomínána v roce 1355. Nachází se na vyvýšeném návrší mezi…
2km
více »
Strom v Chotěborkách
Strom v Chotěborkách
Zajímavost
Památný strom - Památným stromem, o kterém bude řeč, je LÍPA…
2.1km
více »
Lanžov - kostel sv. Bartoloměje
Lanžov - kostel sv. Bartoloměje
Kostel
Lanžov - dominanta obce, kostel sv. Bartoloměje byl založen v roce 1268. Dodnes je v jižní straně lodi dochován portál ze 13.…
3km
více »
Žiželeves - kostel sv. Mikuláše
Žiželeves - kostel sv. Mikuláše
Kostel
Žiželeveský kostel se poprvé připomíná roku 1355, stával uprostřed vsi,…
3.1km
více »
Želkovice
Želkovice
Vesnice
Obec Želkovice se nalézá nejen na pomyslné hranici Hradecka a Podkrkonoší, ale i na hranici bojiště prusko-rakouské války roku 1866…
3.6km
více »
Cerekvice nad Bystřicí
Cerekvice nad Bystřicí
Zámek
Barokní zámek stojí na severním okraji obce Cerekvice nad Bystřicí na Jič…
3.7km
více »
Dubenec - kostel sv. Josefa
Dubenec - kostel sv. Josefa
Kostel
Dubenec - kostel v obci je doložen r. 1343, tehdy ještě jako Kostel sv. Václava, který byl založen Hynkem z Náchoda. Kolem r. 1600…
3.8km
více »
Bílé Poličany - špýchar
Bílé Poličany - špýchar
Panský dvůr
Obec Bílé Poličany, které se nachází v údolí řičky Trotiny na polovině…
3.9km
více »
Hospital Kuks aneb barokní perla na východě Čech
Hospital Kuks aneb barokní perla na východě Čech
Hrad
Vlastně jsem si dost dlouho myslela, že Kuks je zámek. On ale nikdy zámkem…
4.1km
více »
zavřít reklamu