Loading...
Turistické cíle • Příroda • Hora
Majestátný Praděd, král veškerého našeho moravského a slezského horstva, vám za dobrých povětrnostních podmínek nabídne skvělý rozhled do všech světových stran. Ale jeden jediný tu přece jen schází - pohled na samotné Jeho Veličenstvo. Tento problém sice řeší hlavní hřeben Jeseníků, táhnoucí se směrem k sedlu na Skřítku, a z něhož je Na Praděd nejimpozantnější výhled od Vysoké hole a Petrových kamenů. Má to jen drobnou vadu na kráse - při výhledech z těchto míst vám budou na ramena funět další, vyhlídek chtiví zájemci, neboť za dobrého počasí se nejen cesta Na Praděd, ale i hlavní hřebenová magistrála stává místem připomínající turistickou pouť... Pokud tedy hledáte výhled Na Praděd nový a neotřelý, pokud jste milovníky překrásné a neporušené přírody a nemáte komplex z toho, že veškerá svá přibližovadla musíte nechat na okraji civilizace a na vyhlídku se dopravíte jen po vlastních nožkách... a pokud se v takové zatím neporušené přírodě umíte chovat jako kulturní lidé - (jimiž většina z nás zajisté je, jen to mnozí neumí dát najevo) - pak vám doporučuji celkem nenáročný výstup na Žárový vrch. Nachází se asi 4 km severně od Karlovy Studánky a jeho severozápadní až severovýchodní úbočí "obtéká" zpevněná Zámecká cesta, vedoucí od sedla u Lyry přes svahy Žárového vrchu, Plošiny a Zámeckého vrchu až do Vrbna pod Pradědem a po níž vede známá a krásná vyhlídková cyklotrasa. Na pěší turisty se v této oblasti zapomnělo, ale to je v tomto případě jenom dobře. Neboť kde jinde v samém srdci Hrubého Jeseníku můžete obdivovat veškeré jeho krásy bez hlučících davů?!
Stačí jen trochu umět číst v mapě a vydat se od výrazného sedla s tábořištěm a Sedlovou boudou průsekem k severovýchodu k čelu 20 m vysoké skalní hradby do svahů jinak vcelku nevýrazného Žárového vrchu. Od skály cesta k vrcholu stoupá pěšinou, místy se ztrácející ve vysoké trávě zarůstající paseky. Při výstupu doporučuji přečasté otáčení, neboť při získávání vašich výškových metrů se za vašimi zády taky razantně zvyšují kulisy okolních horských vrcholů, z nichž ten za skalnatou Lyrou je z celého Hrubého Jeseníku ten nejvyšší! Před koncem paseky chodník mění směr vlevo a mezi stěnamí rychle rostoucího jehličnatého lesa přicházíte k vrcholové pasece, kterou zdobí shluky překrásných skalisek, útesů, stěn a torů skalního města na Žárovém vrchu. Tyto skály jsou tvořeny ortorulami a migmatity, na jejich stěnách můžeme obdivovat neskutečně krásné vrásy a jejich profily nám mohou připomínat líce našich bližních. (Všimněte si, že hlavní vrcholová skála z povzdálí připomíná strýce s baretkou na hlavě!) Nás ale bude hlavně zajímat vrcholová skalní hradbička za ní, z níž se vašim zrakům otevře tak krásný kruhový výhled, který by jste tady nečekali ani ve svém nejtajnějším snu:
Kromě vrcholů hlavního hřebene Hrubého Jeseníku a jejich krále Praděda, nám převážnou část obzoru vpravo vyplňují zalesněné a skalami poseté kóty vrcholů Medvědské hornatiny - (jen temeno nejvyššího Orlíka je holé po polomech), hluboko pod námi se nachází údolí Střední Opavy, směrem k Vrbnu pod Pradědem pokračuje skalnatý hřeben plošinou a Zámeckou horou, jen pohled k Ludvíkovu a Karlově Studánce čím dál více omezují stromy mladých smrků. Je odtud dobře vidět město Bruntál, přehradní nádrž Slezská Harta a veliká výseč krajiny Nízkého Jeseníku. Výhled ze Žárového vrchu je vpravdě božský a věřím, že pro vás bude nezapomenutelným zážitkem.
(Cesta od Sedlové boudy - kde si můžete u tábořiště, pokud nejste pěší, zanechat svůj bicykl či koběžku - k vrcholu Žárového vrchu měří asi 1 km.)