Loading...
Turistické cíle • Příroda • Jezírko
Zaniklých kamenolomů, jejichž dno zdobí hladina tajemného jezera, u nás na Zlínsku zrovna moc nenajdeme. Máme tu jenom maličký zatopený lom v lese za Fryštákem, připomínající kráter. Ten je ale obklíčen chatami a hlídán zlými psy jejich majitelů a proto se o něm zmiňuji jenom tak na okraj. Kurovický lom mezi Tlumačovem a Kurovicemi nám zato absenci lomů v oblasti více než štedře vynahradí: temně zelená hladina hlubokého jezera a sprašové stěny,které tu zůstaly po odtěžení vápence, ohraničují velikou plochu opuštěného lomu. Při pohledu na tuto krásu se nechce ani věřit, že tuto romantickou scenérii - jako přenesenou z Divokého Západu, lze spatřit doslova za humny Zlína na okraji rozsáhlých nížin Hané. A do třetice tu máme zatopený lom u Chvalčova, nacházející se v údolí Bystřice pod posvátným Hostýnem. Ačkoliv turistická zelená značka, sestupující z Čerňavy k hotelu Říka, lom míjí ze vzdálenosti doslova několika metrů, chybí k němu vyznačená odbočka či upozornění. Lom se přitom nachází v těsné blízkosti silnice, vedoucí z Bystřice pod Hostýnem na Tesák. Krátká vstupní cesta k němu je ale zarostlá a stoupá a nic nenasvědčuje tomu, že vede do nitra opuštěného lomu.
Tento kamenolom byl založen už koncem 19.století baronem Laudonem a jeho původní název zněl lom v Německém. Těžila se tu droba, což je kámen, který patří k vynikajícím stavebním materiálům. Zdejší, ve flyšovém pásmu ukloněné, pískovcové a jílovcové skalní lavice byly nepříjemnou překážkou při těžbě tohoto kamene a proto zde vznikl veliký jámový lom, kde se muselo za cenným kamenem jít do hloubky. V lomu tak časem vznikla tři "podlaží." Ten nejkvalitnější kámen se samozřejmě nacházel až úplně na dně, tady ale došlo k prosakovaní vodních pramenů a proto se tato voda musela nepřetržitě odčerpávat. Droba se dobývala odstřelováním a odvoz suroviny zajišťovala těžká nákladní auta. Jejich zajímavostí bylo, že neměly pneumatiky, ale ráfy z velmi tvrdého kaučuku - od r.1930 se ale tato raritka stala minulostí. V době vlády jedné strany se tu r.1956 kvůli větší produktivitě uskutečnil komorový odstřel: do stěny lomu byla vyhloubena 20 m dlouhá štola a ta byla napěchována několika metrovými centy dynamitu. Mohutný výbuch odtrhl silnou vrstvu lomové stěny a skoro úplně zasypal bývalou hlubokou těžební jámu. Další těžba už nebyla rentabilní a od r.1965 pro Chvalčovský lom začíná psát nová historie - stává se opuštěným kamenolomem...
V lomu vzniká menší nehluboké jezírko a rychle se stává novým domovem pro několik druhů obojživelníků. Skalní stěny, Vysoké 50 m, rychle zarústají náletovými dřevinami a znemožňují panoramatický výhled na celý areál lomu. Pohled z terasy je ale i v dnešních časech velmi hezký a toto romantické místo rozhodně stojí za návštěvu.
(Omlouvám se za staré přefocené fotografie, které krásu tohoto místa nezachycují ani omylem.)
| 4.11.2012 - přidávám nové foto, zachycující současný neutěšený stav. Lom zarůstá a z jezírka se stala toliko velikánská kaluž ... ale zato před vstupem do lomu stojí jako upoutávka informační panel nové Naučné stezky |.