Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hřbitov
Jednou z pozoruhodností, které by návštěvník městečka Ždánice na Hodonínsku rozhodně neměl minout bez povšimnutí, je bezesporu zdejší psí hřbitov. Ten již – bez jakékoliv velké slávy – dávno oslavil sto let svého „života“. Jedná se o zbytek malého psího hřbitůvku, který vznikl ještě v dobách Rakouska – Uherska. Ždánický psí hřbitov se nachází – v podobě květinové skalky - v zámeckém parku (mezi vchody do parku a do Vrbasova muzea) a zachovány zde zůstaly pouze poslední tři psí náhrobky. Jména Piff a Stopsi byla přitom ještě donedávna téměř nečitelná, zatímco vytesané jméno Brock vypadalo vždy jako nové.
Tento psí hřbitov údajně založila – téměř současně se zámeckým parkem - podnikatelská rodina Eduarda Seidla, která na zámku od roku 1878 bydlela a která o něj pečovala až do začátku II. světové války. Poté psí hřbitov zcela zpustl a dokonce se i zapomnělo, kde vlastně přesně byl. Náhrobky „zesnulých“ pak byly objeveny až v roce 1971 … zřejmě náhodně a neznámo kým. No a od té doby se všechny tři zmíněné náhrobky nacházejí na stejném místě jako dnes.
Podle náhrobků se tak místní obyvatelé i návštěvníci Slovácka dozvěděli, že Piff žil v letech 1894 až 1906, Brock v letech 1895 až 1901 a Stopsi v letech 1912 až 1923. Ve všech případech se prý jednalo o psy lovecké, přičemž ten posledně jmenovaný byl na honu omylem zastřelen zámeckým hajným Mrkývkou, který prý velmi špatně viděl. V expozici muzea můžeme vidět ještě kostru jednoho chrta, který se stal stavební obětí a byl původně v 16. století zazděn do stropu.
A jedna historická zajímavost na závěr: myšlenka psích hřbitovů prý vznikla v Anglii a první takový se na pevninské části Evropy objevil v Paříži.