Loading...
Trošku zastrčená mezi stromy je socha zemského patrona na jižním okraji Žichlínku u křižovatky okresní silnice směrem na Rychnov na Moravě a polní cesty. Socha je tak nenápadná, že není uvedena ani v soupisu drobných památek obce…
Světec je pojat v tradičním tvarosloví pozdního baroka, ačkoliv spíš by se mělo jednat již o dílo klasicistní (podle doby vzniku).
Na čtvercové základové desce spočívá nižší sokl s vybranými čelními rohy. Na něm je k vdění německý dedikační nápis, který prokazuje úctu „Českému svatému zemskému patronu“. Podle dalšího textu (erbaute) je patrně donátorem Iohann Victorin Erbrichter (jestli čtu správně). Nápis obsahuje chronogram, k rozluštění by byl asi lepší nějaký matematicky poučený latiník. Pochopitelnější je na zadní straně nápis I:W: 1824, což může být doba vzniku nebo opravy sochy.
Na podstavec navazuje dřík sloupu se zdobenými volutovými boky. Obdélníkvý ozdobný rám má spirálový dekor. Ve spodní části je ozdoba ve foemě patrně dvou jazyků, nad nimi je trojice zlacených hvězd.
Možná se tu autor sekl, hvězdy by mělo být pět. Zhruba uprostřed je pak ten jediný správný jazyk se svatozáří. Na vrcholu je dvojice rostlinných ozdob.
Další květinové ornamenty jsou na bočních stranách volut. Na sloup navazuje vrcholově prohnutá římsa s mušlovou ozdobou. Nižší podstavec nese vrcholovou sochu prostovlasého světce.
Postava je jen mírně prohnutá s pokrčenou pravou nohou. V levé paži nese kříž s Kristem, ke kterému sklání hlavu. Pravá ruka volně splývá a nese kněžský biret.