Luková – kostel sv. Markéty
Jednoznačnou dominantou východočeské obce Luková je kostel zasvěcený sv. Markétě. Ačkoliv se současný počet obyvatel udává v počtu kolem 760 dá se usoudit, že obec mívala i více obyvatel, dokud nepřišel konec války a odsun německy mluvících obyvatel. Luková je doložen roku 1350 a zřejmě brzy měla nějaký svatostánek. Doložena je přestavba dřevěného kostela na kamenný roku 1677. Ten ale chátral a přestal vyhovovat.
Stavby nového kostela se ujalo samotná obec a základní kámen nové stavbě byl položen roku 1882. Projekt i stvbu prováděl Ondřej Seifert z Lanškrouna a stavba přišla na 19 345 zl. Firma Rieger z Krnova dodala varhany za 2 100 zl.
I laik odhadne, že kostel je vystavěn v novogotickém slohu, jak bylo koncem 19. století celkem běžné. Obdélníková loď je zakončena křížovou klenbou, nižší presbytář je pětiboký. Před vstup vystupuje věž s jehlancovitou střechou.
Ve zvonovém patru jsou dvojitá okna s lomenými oblouky, nároží věže mají vysazené kamenné věžičky s plechovými kytkami.
Kostel je osvětlen vysokými okny s lomenými oblouky, mezi okny jsou menší opěrné pilíře.
Protože je kostel povětšinou zavřený, musíme věřit popisu. Stěny jsou pokryty secesní výmalbou. Tu tvoří geometricky stylizovaná rostlinná výmalba. Mobiliář je z doby stavby kostela vyhotoven ov obdobném stylu. Oltářní obraz vymaloval malíř Neugebauer, po stranách jsou polychromované sochy sv. Alžběty a sv. Antonína Paduánského. Postranní oltář je zasvěcen sv. Gothardovi.
Výše zmíněný varhanní nástroj patří k mimořádně kvalitním výrobkům krnovské firmy. Není tak divu, že se v kostele občas koncertuje. Pořádají se i jiné koncerty klasické hudby díky slušné akustice interiéru. Nepoučení návštěvníci zaměňují „zemskokorunskou“ Lukovou s Lukovou na Plzeňsku. Tamní zdevastovaný kostel je známý postavami duchů, které voleně sedí v polorozpadlých lavicích v poničením interiéru.
Za povšimnutí stojí i stylově vyvedený kříž po straně kostela z roku 1894 kde najdeme i jména donátorů, tedy Antona Rosalii Blaschke.