Luková – Sv. Jan Nepomucký
Myslím, že tolik soch Jana Nepomuckého, kolik je ho v Čechách i na Moravě (soustředíme se na naše území) neměli ani Leninů v Sovětském svazu. No je fakt, že bolševická říše vlastně nevydržela ani 70 let (založení SSSR 1922, rozpad 1991). Na tesání a vztyčování Johánka z Pomuku bylo přeci jen víc času, sice oficiálně svatý je až od roku 1729, ale jeho kult se šířil už daleko dřív, i jeho slavná socha na Karlově mostu je původně z roku 1683.
Není tedy divu, že těch soch je tolik, že ani nejsou všechny zpamátněny.
Minimálně zmínku si zaslouží ale i socha v Lukové, která patří do té nechráněné skupiny. Datována je do roku 1810, takže bychom ji mohli řadit mezi klasicistní nebo empírová díla. Ve skutečnosti se kameníci drželi celkem zažitých postupů, takže oproti dlouhotrvající barokní době těch změn už zas tak moc nepoznáme.
Podle věnování na soklu díla nechal Jana Nepomuckého ztvárnit patrně nějaký Libor Appl, Anno Domini 1810 (ZUR GRÖSSERER EHRE DES HEILIGEN JOHANNES VON NEPOMUCK HAT DIESE STATUE ERRICHTEN LASSEN, tedy k Větší slávě sv. Jana Nepomuckého). Nápis se dá celkem dobře číst.
Celé dílo tvoří obdélníkový podstavec s vlomenými rohy, na něj navazuje nižší dřík s volutovými boky. Na čelní straně je vyveden reliéf shození těla do Vltavy a jeho vystoupení na hladinu dekorované pěti hvězdami. Na dřík navazuje římsa ozdobená mušlovou dekorací. Na nížším trojstupňovém soklu pak spočívá samotný světec víceméně v životní velikosti. Prostovlasý s mírně skloněnou hlavou, v levé ruce drží krucifix, pravá volně podle těla drží biret. Kněžské roucho volně splývá, jsou patrné zbytky polychromie, hlavně zlacení tuniky.
Nějaký nápis obtížně odhadnutelný je na zadní části dříku, patrně upomínka ne jednu z mnohých oprav.