Když jsme jeli východně od města Louny po silnici z obce Vrbno nad Lesy do městyse Peruc, navštívili jsme menší, pro nás do té doby neznámou vesnici Hřivčice. Zde jsme na hlavní silnici spatřili ukazatel „Židovský hřbitov“.
Cesta k němu není úplně jednoduchá, ale místní lidé nám ochotně poradili. Až ke hřbitovu lze sice s opatrností přijet autem, ale také si může udělat člověk příjemný (asi 1 km dlouhý) výlet z obce. Hřbitov se nachází jihovýchodně od obce a cesta k němu vede z Hřivčic okolo stávajícího obecního hřbitova a pokračuje pod železničním viaduktem, za kterým je potřeba se dát doprava.
Celkovou plochou je 4.963 m2 se jedná o jeden z největších židovských hřbitovů. Založen byl patrně v první polovině 18. století (některé údaje uvádějí rok 1732) a následně (asi v roce 1837) ještě rozšířen. Rozloha pohřebiště je 3.163 m2 a zde dochováno okolo 300 náhrobků. Některé klasicistní, jiné barokní. Některé ještě leží, jiné už byly vráceny do původní polohy. Nejstarší dochované náhrobky pocházejí z roku 1759. Podle katastru nemovitostí je vlastníkem památky Židovská obec Teplice. Historicky by však měl hřbitov patřit Izraelskému pohřebnímu bratrstvu pro Hříškov a okolí.
Na starších pískovcových náhrobcích je původní hebrejské písmo doplněné symboly hvězd, rukou i liliových květů. Na některých jsou také základní informace v latince. Nejmladší náhrobky jsou žulové a nápis na nich je celý dobře čitelný.
Naposledy se zde pohřbívalo ve třicátých letech 20. století. Po roce 1939 se o hřbitov nikdo nestaral a ten postupně zpustl. Ke konci 20. století byl ve velmi špatném stavu, náhrobky pokácené a zarostlé křovím. První pokusy o rekultivaci židovského hřbitova se uskutečnily v roce 2000, ale po čase aktivita ustala a v roce 2008 byl hřbitov opět zarostlý.
Další práce byly učiněny v letech 2009 a 2010, kdy byl hřbitov téměř vyčištěn od většiny náletových dřevin. Stávající projekt Rekultivace Židovského hřbitova u Hřivčic realizuje Husův sbor na Peruci. V rámci I. etapy projektu bylo opětovně postaveno více než 30 zachovalejších náhrobků a byla průběžně udržována zeleň. Plynule by měla pokračovat II. etapa prací.
Před objektem židovského hřbitova je umístěna informační cedule o jeho historii hřbitova a v obci Hřivčic byly umístěny směrovky informující návštěvníky regionu o existenci této památky.
*
V okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa:
- nedostavěný chrám v Panenském Týnci:https://www.turistika.cz/mista/panensky-tynec-nedostaveny-chram
- Panenský Týnec:https://www.turistika.cz/mista/mestys-panensky-tynec-kostel-sv-jiri-a-kaple-sv-jana-nepomuckeho
- kaple nedaleko Panenského Týnce:https://www.turistika.cz/mista/kaple-kostelik-sv-blazeje-a-kdysi-kouzelna-studanka-nedaleko-mestyse-panensky-tynec
- menhir Baba:https://www.turistika.cz/mista/slavetin-menhir-baba
- kostel ve Slavětíně:https://www.turistika.cz/mista/mestys-slavetin-kostel-sv-jakuba-vetsiho
- zajímavá kaple ve Slavětíně:https://www.turistika.cz/mista/slavetin-kaple-navstiveni-panny-marie
- Oldřichův dub:https://www.turistika.cz/mista/oldrichuv-dub-v-peruci
- Boženina studánka:https://www.turistika.cz/mista/bozenina-studanka-v-mestyse-peruc
- menhir Kamenný pastýř u obce Klobuky:https://www.turistika.cz/mista/menhir-kamenny-pastyr
- lípa Svatopluka Čecha v obci Klobuky:https://www.turistika.cz/mista/lipa-svatopluka-cecha-v-obci-klobuky
- archeologický skanzen:https://www.turistika.cz/mista/archeologicky-skanzen-brezno-u-loun
- dřevěná zvonice v Hořešovicích:https://www.turistika.cz/mista/horesovice-drevena-zvonice-a-kostel-sv-petra-a-pavla
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/
Poslední aktualizace: 17.3.2023
Nadmořská výška:
354 metrů nad mořem
Židovský hřbitov u obce Hřivčice na mapě
Kvalita příspěvku:
5
turistů zde bylo a hodnotilo
4,80
Diskuse a komentáře k Židovský hřbitov u obce Hřivčice
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!