Žofiin pramen, Slovanský pramen
Turistické cíle • Příroda • Pramen
Mimořádným fenoménem lázní Jeseník (nebo na Gräfenberku) je množství pramínků a pramenů v oblasti samotných lázní, v jejich okolí ale i v samotném Jeseníku a další prameny na protějším kopci lázní tedy na Zlatém Chlumu. Ostatně i hlavní vrchol nad Gräfenberkem má přiléhavý název Studniční vrch. Jak v okolí lázní vznikaly chodníčky, kterými se pacienti vydávali do okolních lesů, postupně vznikaly u jednotlivých pramenů větší či menší, honosné i prosté pomníčky (podle kapsy donátora). Navštívit všechny prameny je celkem brutální úkol, ovšem zájemce si může vybrat jen tak který z pramenů ho zajímá či jak je daleko vzhledem k silám návštěvníka. Pod Studničním vrchem můžeme nalézt více než 40 pramenů, na Zlatém Chlumu asi 15.
Jesenické prameny nejsou nijak zvlášť léčivé (pomineme-li fakt že se jedná o velice kvalitní pitnou vodu), neobsahují tedy žádné výrazné dávky nějakých minerálů. Ostatně Priessnitzova léčba je založena na koupelích ve studené vodě, což si nakonec může kdokoliv vyzkoušet v Balneoparku.
Jedním ze snadno dostupných pramenů nedaleko od lázeňského areálu je dvojice pramenů Žofiin a Slovanský. První pramen upomíná na dceru Vincence Priessnitze. V roce 1846 byl Priessnitz vyznamenám nejvyšší rakouským civilním vyznamenáním. To mu předával opavský hejtman Rudolf Rzehola. Při té příležitosti se Žofie seznámila s uherským magnátem Josefem Ujházym, který se v té době rovněž na Gräfenberku léčil. Brzy pak došlo k zásnubám. Ujházy nechal vybudovat pomníček s maďarským nápisem „Sofii, dceři Priessnitzově, věnují vděční Maďaři.“
Mramorový pomníček s vázou či amforou na hranolovém podstavci. Deska s nápisem zdobená rozetou. Mramor je zřejmě z nedalekých Supíkovic.
Okolí pramene upravené jako odpočívadlo s dřevěným přístřeškem, u kterého najdeme další pramen, Slovanský. Ten označuje betonový pomníček s kamennou deskou zdobenou logem lázní, což je vlastně lev přejatý z Maďarského pomníku na kolonádě. Žofiin pramen totiž někdy býval označován rovněž jako Maďarský případně Revoluční.
Slovanský pramen byl upraven v r. 1846 společně s Žofiiným, původně byl označován jako Silber Quelle, tedy Stříbrný pramen.
Oba prameny snadno dostupné modrou či zelenou TZ (souběh) od středu lázní u informačního centra směrem k rozcestí Rumunský pramen. Podle zpráv Žofiin pramen v r. 2013 netekl, Slovanský ano.