Kobarid (Julské Alpy) SLOVINSKO
KOBARID – Julské Alpy - Slovinsko
Průsmyky Julských Alp jsme se dostali Kobaridu (italsky Caporetta). Malé městečko se 1 460 obyvateli leží v nadmořské výšce 235 m mezi obcemi Bovec a Tolmin, v širokém údolí při výtoku Soči (Isonzo) z kobaridské soutěsky.
Kromě skvělých výhledů z kostela sv. Antonína s kostnicí na hory i řeku Soču Kobarid nabídl i smutný pohled do minulosti. Od roku 1990 je zde otevřeno Kobaridské muzeum. V roce 1993 získalo ocenění evropského muzea roku. Velmi zdařile je tu zobrazena historie bojů na sočské frontě.
Z fotografií, mapek, tabulek a krátkého dokumentu (v českém jazyce) je patrné, jak náročný život byl za války v těchto horských oblastech, především v období krutých zim. V letech 1915 - 1917 proběhlo na řece Soči dvanáct krvavých bitev. Hlavním z cílů italské armády bylo dobýt rakousko-uherský Terst. Kobaridský průlom (24. října 1917) patří k nejvýznamnějším událostem první světové války. Nazýván je „dvanáctou bitvou o Soči“. Byla to největší vojenská operace ve slovinské historii a největší horská bitva v dějinách lidstva. Německo-rakousko-uherské síly v ní (díky důmyslnému strategickému plánu) během několika hodin rozdrtily italská vojska a zahnaly frontu hluboko na italské území k řece Piavě. Na Soči bojovaly i tisíce vojáků českých pluků. Bitvy se neobešly bez velkých ztrát na životech, počty mrtvých šly do stovek tisíců. V kobaridské kostnici je pohřbeno asi 7 000 italských vojáků.
Americký spisovatel, Ernest Hemingway, nasazený do Kobaridu jako dobrovolník italské zdravotní služby, zachytil některé (proti)válečné události a prožitky ve své knize "Sbohem, armádo!"
Po nahlédnutí do těžké historie jsme si dali dobrou pizzu v jedné z místních restaurací a ujížděli dál, k prameni řeky Soči.
Kobarid vstup do muzea - 4 € (rok 2011)
Články s výletem související:
Julské Alpy-Vršič-Ruska kapelica-Triglavský národní park
Vipavská dolina vítr bóra a pršut