Julské Alpy – Bovec (Slovinsko)
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Za sportem • Do přírody • Na golf • Na hory • Na kole
Kam a jak jedeme?
Cestu do Slovinska můžete uskutečnit letecky, přímou linkou Praha - Ljubljana (se společností Adria) + asi hodinová cesta autem z letiště do obce Bovec. Další variantou je cesta autem - z Prahy je dlouhá něco přes 600 km a strávíte na ní zhruba 8 hodin. Hlavně v zimních a jarních měsících, doporučuji sledovat dopravní zpravodajství. Aktuálně je z důvodu sesuvu kamení uzavřena cesta přes Itálii. Zbývá tedy cesta přes Kranjskou Goru a Vršič. Cesta přes Vršič je ale atraktivní, užijete si spoustu zatáček a výhledů na okolní horské štíty.
Za čím jedeme?
Slovinsko a Julské Alpy jsou u nás poměrně oblíbenou destinací. Konkrétně v obci Bovec turisté z České republiky obsadili 3. místo v návštěvnosti, z pohledu národností. A každý kdo sem zavítá, poměrně rychle zjistí, proč tomu tak je. Na prvním místě je to překrásná, čistá příroda, která láká především aktivní turisty. Řeka Soča nabízí ideální podmínky pro rafting. Vlivem letošní mírné zimy sice stav vody nebyl přímo ideální, ale ani to určitě počty vodáků nesníží. Okolní přítoky pak poskytují dostatek možností pro kaňoning. Tuto kratochvíli jsem tedy osobně neprovozoval – představa jízdy po vlastním pozadí korytem potoka, brodění ledové vody (okořeněné občasným skokem z vodopádu do tůně pod ním) ve mne moc pozitivních pocitů nevzbuzuje – ale proti gustu…
Horské turistiky i cykloturistiky si tu Češi také bohatě užívají. Bovec leží v nadmořské výšce kolem 450 metrů. Okolní vrcholy pak dosahují přes 2.000 m n.m. – což 100% utahá i ty „nejnamakanější borce“ !!!
Ať ale upřednostňujete vyloženě aktivní, či spíše pohodovější formu odpočinku – mám pro vás jeden společný tip. Tím tipem je ZipLine – což je absolutní pecka a bylo by obrovskou chybou ji při návštěvě tohoto krásného koutu Slovinska vynechat!!! O co tedy jde – parta nadšenců natáhla přes údolí speciálně vyrobená ocelová lana, poctivě je ukotvila do okolních skal a vytvořila tak aktuálně přes 3.100 metrů dlouhou trasu, rozdělenou do 5 sekcí. Tu sjíždíte na kladce, zavěšeni v horolezeckém sedáku. Rychlostí kolem 60 km/hod svištíte mezi stromy, nebo až 200 metrů nad okolním terénem. Vše je naprosto bezpečné, ZipLine si mohou užít i děti – buď v doprovodu rodičů, nebo s instruktorem. Kancelář agentury zajišťující provoz ZipLine je přímo na náměstí v Bovci. Zde také dostanete zapůjčený sedák, helmu (na vyžádání s držákem na kameru) a rukavice. Ty využijete především pro brzdění při dojezdech do cílů jednotlivých sekcí (to platí hlavně pro těžší váhy, které mají větší hybnost – sám jsem dobržďoval snad na každém dojezdu). S nafasovanou výbavou budete vyvezeni terénním autem do „základního tábora“ – odkud se pěšky vydáte k tréninkové části ZipLine. Tady si vyzkoušíte, co a jak a pak už vás čeká jen parádní zábava, plná krásných výhledů do kraje za doprovodu svištění kladky (což je zvuk vzdáleně podobný sirénám útočících německých „Štuk“). Za 55 Euro – no, nekupte to! Níže přikládám pro představu video:
Bohužel, ne vždy v historii byla udolí řeky Soča, ideálním místem pro odpočinek a aktivní trávení dovolené. V červnu 1915 se zde odehrála první z 12 bitev 1. světové války. Italská vojska zde zaútočila na tehdejší rakouské pozice. Na rakouské straně zde bojovalo i hodně Čechů a je tedy možné, že některý z vašich předků padl právě zde. Pozůstatky těchto tragických událostí jsou zde patrné dodnes. Narazíte zde na vojenské hřbitovy, kostnici a válečné muzeum v městečku Kobarid, či pevnost Kluže – hájící strategický vstup do údolí řeky Soča. Na tu ostatně narazíte právě cestou od sedla Vršič.
Pokud patříte mezi milovníky vína, pak je pro vás jasnou volbou cesta dál na jih, do oblasti Goriška Brda – která je vyhlášenou vinařskou oblastí Slovinska. Vysoké horské štíty tu střídá krásně zvlněná krajina, plná vinic a pochopitelně také vinařství. Máte tak možnost ochutnávat a případně nakupovat „pitné suvenýry“! Vydáte-li se na západ, jste už v Itálii. Pojedete-li dál na jih, dorazíte k moři…
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Bovec poskytuje širokou škálu ubytovacích zařízení - od kempu, přes penziony až po hotel Mangart - tam bych doporučil využít vířivky s nepřekonatelným výhledem na okolní hory!!!
Z hlediska gastronomie stojí určitě za zmínku pršut a další sušené produkty jako klobásy a salámy. Oblíbeným dárkem z cesty je také Ajvar a pochopitelně lahev vína či pálenky.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nádherná a čistá je především příroda - Soča, hory, lesy a nejen teď v jarním období to tu prostě voní. Bovec má asi 2.000 obyvatel - čili žádný velký dopravní provoz, o průmyslovém znečištění nemluvě. Příroda voní jen a jen přírodou a čistoty zdejšího vzduchu si prostě všimnete . Na reletivně malém prostoru tu uvidíte skutečné hory, lehce zvlněnou vinařskou krajinu a kousek odtud moře - to vše asi na 60 km vzdušnou čarou!!!