Česká Kanada - Slavonice - podzemí a bunkry
Malebné příhraniční městečko Slavonice je známé svým unikátním podzemím a také obrannou pevnostní linií. V okolí se nachází vojenské bunkry, které v letech 1935 -1938 tvořily obranný val kolem hranice. Pevnostní areál je cca 2 km od Slavonic směrem na Stálkov.
SLAVONICE
Historické náměstí s renesančními domky velmi konkuruje Telči.
Nejen náměstí, ale i celé Slavonicko a rakouské příhraničí, jsme si prohlédli z ochozu 55,6 m vysoké městské věže . Tato tvoří s kostelem Nanebevzetí Panny Marie hlavní dominantu Slavonic.
Chvíli jsme pak brouzdali městečkem, ale protože bylo parno k nesnesení, zchladili jsme ve zdejším PODZEMÍ.
Jádro Slavonic - Náměstí Míru a Horní náměstí - je doslova prošpikováno štolami a středověkými odvodňovacími kanály. Podzemní dílo bylo tvořeno postupně, celkem asi 300 let, v závislosti na trampotách se spodní vodou. Prostory se kopaly ručně. Terén byl často kamenitý. Nejstarší sklepy (lochy), vysekané ve 13. a 14. stol., sloužily k uchování potravin a pro určité řemeslné činnosti, vyžadující chladno. Od 15. do 16. stol. se mezi sklepy o patro níž prosekal labyrint chodeb různě velkého profilu. Tyto chodby odváděly ze sklepů podzemní i prosakující vodu do hradebního příkopu. Nad lochy (v patře prvním) se v 16. stol. vyhlubovaly další sklepy. Jakmile zanikl hradební příkop, systém odvádění vody přestal fungovat. Chodby se zanesly a sklepy se začaly postupně zaplavovat. Po povodni v roce 1967 se zanesly vodou a bahnem i nejvyšší části podzemí. O dvacet let později (1993) zde v důsledku vlhnutí domů začaly průzkumné a čistící práce. Během těchto prací byly v prostorách podzemí objeveny různé archeologické nálezy. Po vyčištění a odvodnění sklepů funguje nyní, stejně jako kdysi, na náměstí Míru podzemní systém. V roce 1998 byla část podzemí zprovozněna pro veřejnost.
Prohlídkové trasy jsou dvě (136 m a 380 m). Nám stačila bohatě varianta kratší. Před vstupem do podzemí ( z domu č.p. 480 - cukrárny Dolci ricordi), nacházejícího se asi ve 4 - 7 metrech pod domy na náměstí Míru, probíhaly speciální přípravy:
1) Pláštěnky
2) Vysoké gumáky
Brodili jsme v některých místech až 20 cm ve vodě.
3) Zkouška "štíhlosti" Museli jsme projít otvorem v dřevěné plotně. Kdo měl většího pupíka, nebyl v podzemí vítán. Chodbičky byly totiž v některých místech opravdu velmi úzké.
Průměrný profil chodeb - 150cm/60 cm
Mnohým bylo v tomto úzku až úzko. Zároveň však byly prostory výborným lékem pro některé neposlušné děti. Naslibovaly s vykulenýma očima, že už nikdy zlobit nebudou. Slib však dodržely jen do doby, než vylezly z podzemí na povrch.
Zpět do startu (z druhé strany náměstí Míru ) nás nechal průvodce přejít v nevzhledných oblecích a gumákách pěkně po povrchu, mezi hromadou lidí. Připadali jsme si jako mimozemšťané a stali se pro pozemšťany terčem zábavy.
Po zcivilizování jsme se jeli autem osvěžit do krásného a čistého koupaliště do nedalekých Dačic (12 km ze Slavonic).
Srdečné pozdravy a poděkování za pozvání slavonické Jíti.
Články související s výlety v okolí:
Česká Kanada - Landštejn, Český Rudolec - CYKLO
Jindřichohradecká úzkokolejka - projížďka parním vlakem
Vložené webové stráky a podklady:
Slavonické podzemí: http://podzemi.shslavonice.cz/prohlidka.php
Pevnostní areál Slavonice: http://www.slavonicebunkry.cz/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Slavonick%C3%A9_podzem%C3%AD