ČR Štramberk - Štramberksá trúba, Štramberské uši, Jeskyně Šipka
ŠTRAMBERK
Cestou z Technického muzea Tatra Kopřivnice, jsme přibrzdili v malebném Štramberku.
Dominantou Štramberku je cca 40m kamenná rozhledna Trúba (Kulatina). Pyšní se ve výšce 450 m.n.m. na kopci nad městem. Městečko s nádhernou lidovou architekturou i rozhledna jsou oblíbeným cílem tisíců turistů.
Bývalá strážní věž patřila ve 13. stol. k štramberskému hradu. Majitelů se zde vystřídalo požehnaně. V 16. stol. začal hrad postupně chátrat a koncem 18. stol. se část stavby rozpadla. Zdivo bylo rozebráno na stavební materiál. Věž sice "přežila", ale zůstala holá, bez ochozu a střechy.
Po opravách byla stavba, už jako rozhledna, otevřena dne 1.6.1903. Návrh vytvořil architekt K. Hilbert. Projekt byl dofinancován z dobrovolných sbírek. Významnou měrou se na stavbě podílel též předseda KČT, MUDr. Adolf Hrstka. Právě jeho nápadem bylo vytvořit z věže rozhlednu. Gotická věž, areál i opevnění jsou od roku 1994 majetkem města.
Střecha rozhledny je zajímavě konstruována (podrobněji na wikipedii v odkazu pod textem).
Odměnou za vyšlapané schody by nám bývaly byly výhledy z rozhledny na Jeseníky, Oderské vrchy, Hostýn, či Radhošť. Žádné se však nekonaly, protože se opět začalo šklebit.
Ve městě jsme ochutnali výborné Štramberské uši, pochutinu, k jejímuž původu se váže místní legenda:
V minulosti, roku 1241, kdy Tataři plenili okolí (a obětem řezali uši jako trofeje pro svého chána), se vrhli i na Štramberk. Místní se schovali v opevnění na kopci Kotouč. V noci přišla bouřka. Obyvatelé prokopali hráz rybníka a tak Tatary (kteří pod kopcem čekali na rozednění, protože neměli v noci odvahu na kopec zaútočit) vyplavila voda. Ti přeživší utekli. Po Tatarech zbyly jen pytle s nasbíranýma lidskýma ušima. Takový je tedy prý důvod (či původ?) výroby sladkého pečiva z mouky, medu, cukru a koření, které se po upečení točí do kornoutu (uší) a plní. MŇAMKA připomíná perník a krásně voní.
Název "Štramberské uši" (obchodní značku) mohou používat pouze ti, kteří je ve Štramberku pečou. Pečivo se vyrábí téměř 800 let.
Dalším zajímavým místem, ze kterého je hezký výhled na město a Štramberskou Trúbu, je Jeskyně Šipka - 47 m dlouhá chodba s komínem a (bohužel již poškozenou) krápníkovou výzdobou. Místo je významné archeologickými nálezy.
Kromě kostí zvířat, opracovaných parohů, dále různých předmětů (pazourků, kamenných i jiných nástrojů) zde našel v roce 1880 Karel Josef Maška spodní čelist neandertálského dítěte. Prokázal tak, že jeskyni obývali (na střídačku) jak naši předchůdci (mnoho lidských kultur – od neandrtálců po lovce mamutů a sobů), tak i zvěř (mamut, medvěd, nosorožec, levhart, sob, los, zubr a další).
Pamětní deska K. J. Mašky stojí před jeskyní.
Poděkování Hance a Peťovi za nápad.
Články související:
Vložené odkazy:
http://www.stramberskatruba.cz/