ČR Štramberk - Štramberksá trúba, Štramberské uši, Jeskyně Šipka
ŠTRAMBERK
Cestou z Technického muzea Tatra Kopřivnice, jsme přibrzdili v malebném Štramberku.
Dominantou Štramberku je cca 40m kamenná rozhledna Trúba (Kulatina). Pyšní se ve výšce 450 m.n.m. na kopci nad městem. Městečko s nádhernou lidovou architekturou i rozhledna jsou oblíbeným cílem tisíců turistů.
Bývalá strážní věž patřila ve 13. stol. k štramberskému hradu. Majitelů se zde vystřídalo požehnaně. V 16. stol. začal hrad postupně chátrat a koncem 18. stol. se část stavby rozpadla. Zdivo bylo rozebráno na stavební materiál. Věž sice "přežila", ale zůstala holá, bez ochozu a střechy.
Po opravách byla stavba, už jako rozhledna, otevřena dne 1.6.1903. Návrh vytvořil architekt K. Hilbert. Projekt byl dofinancován z dobrovolných sbírek. Významnou měrou se na stavbě podílel též předseda KČT, MUDr. Adolf Hrstka. Právě jeho nápadem bylo vytvořit z věže rozhlednu. Gotická věž, areál i opevnění jsou od roku 1994 majetkem města.
Střecha rozhledny je zajímavě konstruována (podrobněji na wikipedii v odkazu pod textem).
Odměnou za vyšlapané schody by nám bývaly byly výhledy z rozhledny na Jeseníky, Oderské vrchy, Hostýn, či Radhošť. Žádné se však nekonaly, protože se opět začalo šklebit.
Ve městě jsme ochutnali výborné Štramberské uši, pochutinu, k jejímuž původu se váže místní legenda:
V minulosti, roku 1241, kdy Tataři plenili okolí a obětem řezali uši jako trofeje pro svého chána, se vrhli i na Štramberk. Místní se schovali v opevnění na kopci Kotouč. V noci přišla bouřka. Obyvatelé prokopali hráz rybníka a tak Tatary, kteří pod kopcem čekali na rozednění, protože neměli v noci odvahu na kopec zaútočit, vyplavila voda. Přeživší utekli. Po Tatarech zbyly jen pytle s nasbíranýma lidskýma ušima. Takový je tedy prý původ výroby sladkého pečiva z mouky, medu, cukru a koření, které se po upečení točí do kornoutu (UCHA) a plní. MŇAMKA připomíná perník a krásně voní.
Název "Štramberské uši" mohou používat pouze ti, kteří je ve Štramberku pečou. Pečivo se vyrábí téměř 800 let.
Dalším zajímavým místem, ze kterého je hezký výhled na město a Štramberskou Trúbu, je Jeskyně Šipka . Jeskyně, 47 m dlouhá chodba s komínem a již poškozenou krápníkovou výzdobou, je významná archeologickými nálezy.
Kromě kostí zvířat, opracovaných parohů, dále různých předmětů (pazourků, kamenných i jiných nástrojů) zde našel Karel Josef Maška v roce 1880 spodní čelist neandertálského dítěte. Prokázal tak, že jeskyni obývalo v různých časech jak mnoho lidských kultur (od neandrtálců po lovce mamutů a sobů), tak i zvěře (mamutů medvědů, nosorožeců, levhartů, sobů, losů, zubrů a dalších).
Pamětní deska K. J. Mašky stojí před jeskyní.
Poděkování Hance a Peťovi za nápad.
Články související:
Vložené odkazy:
http://www.stramberskatruba.cz/