Škocjanské jeskyně (Škocjanske jame) SLOVINSKO
SLOVINSKO 2011
Stále jsem při prohlídce nechápala, v čem jsou Škocjanske jame tolik jiné a výjimečné. Do jeskyní jsme vstoupili uměle proraženým vchodem a procházeli temnými chodbami. Útvary nebyly až tak dobře nasvícené jako třeba na naší Macoše. Někde jsme museli pořádně ohnout hlavu.
Po nějakém čase se nám však úzkou průrvou otevřelo doslova ďáblovo sídlo (alespoň takhle si je představuji) - ohromný podzemní prostor. Nedalo se dohlédnout na druhou stranu. Při pohledu do hlubokého dna tohoto obřího pekla, v němž protékala řeka, mrazilo v zádech.
Od nepaměti lidi zajímalo, kde řeka Reka mizí v podzemí, stejně tak lákaly i tajemné jeskynní vchody, nacházející se v okolí.
Oblast je archeologicky bohatá. Nálezy svědčí o osídlení před 10 000 lety.
Škocjanské jeskyně jsou součástí vápencového Krasu. Za miliony let se tu vytvořilo mnoho jeskyněk, kaskád a vodopádů, pramenů a jezírek. Jeskyně patří mezi nejkrásnější v Evropě. Název pochází od vesničky Škocjan, pod kterou Reka vstupuje v závrtu Velká dolina dolů do jeskyní, vyhlubuje ve vápenci téměř 6 km dlouhou a přes 200 m hlubokou "Škocjanskou jamu", vynořuje se zase až poblíž Terstu a ústí do Jaderského moře. Zpřístupněna je asi polovina trasy.
Jeden z největších podzemních sálů na světě a úplně největší v Evropě (o objemu 2,2 milionů m³, výškou 146 m, šířkou 120 m a délkou 300 m) se nazývá Martelova dvorana (viz mapa ve fotogalerii).
Pro Škocjanské jeskyně byl významnou osobou speleolog Anton Thomas Hanke (1840 - 1891), rodák ze Severní Moravy, který se zasloužil o objevení a výzkum celého jeskynního systému, zapsaného v r. 1986 do seznamu světového přírodního bohatství UNESCO.
Jeskyně jsou domovem tzv. lidské ryby (slepého jeskynního mloka) a dále pak některých druhů brouků a netopýrů.
Usazováním uhličitanu vápenatého obsaženého v kapající vodě se vytvořily za několik set tisíc let stalaktity a stalagmity (ten nejvyšší měří 15 m) a mnoho jiných útvarů. Spatřit bylo možné také podzemní „varhany“ a krápníky nejrůznějších tvarů i barev. Největší atrakcí však byl již zmíněný gigantický podzemní prostor, na jehož dně zurčila řeka.
Doporučuji navštívit, byl to skvělý zážitek !!!!
Po ukončení podívané v jeskyních jsme byli z propasti vyvezeni pozemní lanovkou.
Výklad průvodce jen v angličtině a slovinštině.
V prostorách jeskyně je velmi přísný zákaz focení.
Bližší informace o Škocjanských jeskyních ZDE
Vstup 14€ - květen 2011
obrázky ze Slovinska
ceny a otevírací doba viz WEB Škocjanske jame
Články související s návštěvou Slovinska:
Julské Alpy-Vršič-Ruska kapelica-Triglavský národní park
Vipavská dolina vítr bóra a pršut