Loading...
Rady a tipy • Peníze a ceny • Doprava • Jídlo a ubytování • Ostatní
Svět se zmenšuje. Země, které bylo ještě před několika lety možné považovat za vzdálenou exotiku, jsou dnes finančně dostupné mnohem většímu počtu turistů. Nárůst konkurence leteckých společností tlačí ceny letenek neustále dolů. Nejlevněji můžete zpáteční letenku z Prahy do Bangkoku (mimo hlavní sezónu) pořídit v různých akcích již za cenu kolem 8.000,- Kč. Pokud se v Thajsku budete stravovat na ulici, díru do rozpočtu vám tato položka určitě neudělá. U stánků nebo v místních jídelnách se dobře najíte v přepočtu za 50 Kč.
Pak už záleží pouze na vaší náročnosti a míře luxusu, který vyžadujete od ubytování a také na lokalitě, kterou si v Thajsku pro svoji dovolenou zvolíte. Platí obecné pravidlo: čím větší město nebo turisticky navštěvovanější oblast, tím jsou ceny vyšší. Dovolená v Thajsku vás ale nutně nemusí vyjít násobně dráž, než letecký zájezd s CK do některé z evropských destinací. Má to pochopitelně také to ALE! Když už v Thajsku budete, budete toho chtít vidět co nejvíc, ochutnat ještě další dobroty, to hezčí ubytování je také dražší, ten hedvábný šátek vezmete raději 3x – no nekupte to, když je to tak levné…
K dopravě po Thajsku na větší vzdálenosti můžete využít opět letadlo. Ceny vnitrostátních letenek nejsou nijak vysoké. My letěli s Bangkok Airways – jejich výhodou je, že poskytují salonky na letišti pro všechny cestující (tedy i pro ty z turistické třídy). Můžete se tak občerstvit, případně zdarma připojit na wifi při čekání na odlet. V cíli si pak půjčíte skútr a jste plně mobilní.
V Bangkoku je nejrychlejší variantou dopravy metro resp. nadzemka. Má dvě trasy a cena lístku se určuje dle ujeté vzdálenosti – za 5 stanic jsme platili asi 13 Kč. Další a výrazně zábavnější možností dopravy po hlavním městě je najmutí tuk-tuku (motorové tříkolky). Jezdí jich tu spousta, konkurence je velká = vyplatí se smlouvat o ceně. My jsme zvolili tuk-tuk pro obhlídku centra Bangkoku za deštivého dne. Tuk-tuk má stříšku a chrání tak pasažéry před většinou deště. Po usednutí do tuk-tuku s námi řidič vyrazil málem rychlostí světla. Zprvu jsem nechápal proč, v centru jsem pak pochopil. Měl radost, že před sebou má volnou ulici. Bangkok je velké město (cca 6 mil. obyvatel) a dopravní situace podle toho také vypadá. Už při cestě z letiště (před 6 hodinou ráno) bylo v ulicích plno aut, motorek a samá kolona. Stejná situace panuje vlastně celý den.
Když už jsem narazil na tu cestu z letiště – již v tuto brzkou ranní hodinu bylo v ulicích vidět otevřené stánky, vývařovny a jídelny. Thajci se v drtivé většině stravují na ulici. Většina obyvatel v bytě nemá ani kuchyň, maximem je mikrovlnná trouba. Doma se prostě nevaří. Proč taky, když jídlo u stánků je dobré, nabídka neskutečně pestrá a ceny lidové! zajímavostí je, že už k snídani Thajci jedí běžná hlavní jídla. Polévky, curry s rýží, vepřový bůček nebo kachnu. Na hotelu to trochu kompenzovali a přidali pizzu, ale i toasty, vejce, jogurty a dokonce i corn flakes. Prostě snídaně šampionů.
Obecně mohu stravování ze stánků na ulici jen doporučit. Ceny jsou zde nižší než v restauracích, kvalita surovin a připravovaných jídel je dobrá. EU by asi měla spoustu výhrad k hygieně, ale nám se za celý pobyt nestalo, že bychom měli zažívací či jiné potíže. Pokud tedy nepočítám čůrky studeného potu, stékající po zádech a oheň v ústech, po neobezřetném ochutnání místních specialit, kde hraje chilli hlavní roli. Těch je opravdu spousta. Thajci razí heslo: co nepálí, nemá chuť! Ale když poprosíte, tak vám dávku chilli sníží. Sice to ne vždy pomůže, ale snaha se cení. Co jsme si z thajské kuchyně pochopitelně nemohli nechat ujít, byly plody moře. Krevety, krabi, ryby – to vše absolutně čerstvé a za lidové ceny. Vynikající byl např. pomelo salát s krevetami. Pro milovníky sushi je Thajsko zemí zaslíbenou – 1ks v přepočtu za cca 7 Kč a druhů nepočítaně.
Jako dezert bývá většinou podáváno ovoce, někdy kombinované se sladkou rýží. Mango, různé druhy melounů, banány a další druhy ovoce, které jsme nikdy před tím ani neviděli. V parném dni ovoce jistě potěší a přijde vhod.
Velmi oblíbené jsou „křupky“ z vepřových kůží. Koupíte je na každém rohu. Malé kousky vepřové kůže jsou rychle osmaženy. Vysoká teplota z kůže udělá nadýchanou křupku. Vepřové maso je v thajské kuchyni poměrně hojně využíváno, což mě překvapilo, protože v tropickém podnebí bych očekával spíše lehčí jídla. Pravdou ovšem je, že obézního „domorodce“ jsme téměř nepotkali. Chilli ve většině pokrmů patrně nastartuje metabolismus takovým způsobem, že obezitu dokonale eliminuje. Vychází mi z toho jediný možný závěr: chcete zhubnout? Jeďte do Thajska a užijte si tamní kuchyni…
Další informace o Thajsku najdete na:
https://www.facebook.com/tatprague/
www.tourismthailand.org