Loading...
Trasy • Pěší trasa • Malá náročnost
Pokud na procházce nad Rokytnicí dojdete k rozcestí na Sachrově hřebenu (v mapách je místo označené i jako Ve Vrších nebo Nad Františkovem), stojíte na začátku krátké tématické stezky Dřevosochání. Její konec je o 1.100 metrů dál u muzea a galerie Starý kravín ve Františkově. Stezka není nikterak náročná, její nejvyšší místo je v 720 metrech, nejnižší potom v 660 metrech nad mořem. Název dostala podle stejnojmenné akce, která se koná vždy první týden v červenci v areálu zmíněného Starého kravína.
Stezka vede po lesní, později luční cestě a je lemovaná dřevěnými sochami a plastikami vzniklými na minulých ročnících Dřevosochání. Podél cesty jsou rozmístěné také čtyři informační tabule.
Na první se dočtete o historii Františkova a o muzeu a galerii Starý kravín, ve kterém je vystavená stará hasičská technika a další muzejní exponáty. Pravidelně se zde pořádají také prodejní výstavy malířů, výtvarníků a fotografů.
Druhá tabule dává nahlédnout do zatím krátké historie Dřevosochání. To vzniklo jako nápad místních dobrovolných hasičů. Nultý ročník akce se konal v roce 2005 u příležitosti 330. výročí doloženého vzniku obce. Od té doby se setkání umělců ovládajících práci s motorovou pilou koná každoročně.
Třetí tabule přibližuje program Dřevosochání. Ten kromě podívané na zručnost umělců a rodící se sochy z kusu kmene nabízí představení místních ochotníků a koncerty amatérských hudebníků. Nechybí ukázky starých tradičních řemesel, jako jsou řezbářství, košíkářství, korálkářství, tkalcovství, hrnčířství a další. Ke slovu se dostane také hasičský sbor. Nelikviduje žádný požár, pouze předvádí svoji techniku. Na své si přijdou i zájemci o odborné přednášky o minulosti obce a přírodních krásách Krkonoš.
Čtvrtá tabule informuje o umisťování dřevených soch a plastik v okolí. Po každém ročníku Dřevosochání jsou nová umělecká díla rozmísťována v okolních obcích i ve volné krajině. Nejvíce jich spatříte na stezce Dřevosochání a u Starého kravína. Setkáte se s nimi i v samotném Františkově, Rokytnici nad Jizerou, na okolních kopcích a dokonce až u pramene Labe. Okolí Rokytnice nad Jizerou se tak stává jedinečnou lokalitou, jakousi galerií západních Krkonoš.
Škoda jen, že se najdou ještě nenechavci, kteří sochy kradou. Proto je pořadatelé nejraději umisťují poblíž obytných objektů, aby byly více na očích.
Několik dřevěných soch a plastik si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích. Více jich uvidíte, navštívíte-li tento krásný kout Krkonoš. Tak přijďte pobejt, jak se říká ve zdejších horách.