Kuks
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Jedinečný barokní komplex založený F. A. Šporkem, jehož stavba byla zahájena r. 1692. Nejprve byla vybudována lázeňská budova při léčivých pramenech, 1695 byly již lázně v provozu. Z počátku se dřevěné stavby postupně nahrazovaly Kamennými budovami. Kolem roku 1710 stavební činnost vrcholila. V tomto roce byla na místě provizorní lázeňské budovy postavena vznosná stavba určená nejen k veřejnému provozu, ale i k ubytování rodiny hrabětě Šporka. Na druhém břehu Labe byl postaven špitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Autorem plastické výzdoby před kostelem je M. B. Braun. Před hospitálem můžete spatřit unikátní sochařskou výzdobu. Jedná se o sochařský cyklus dvanácti soch ctností a dvanácti soch neřestí od Matyáše Brauna (což je nejen umělecký zážitek pro dospělé ale i skvělá příležitost, jak dětem znázornit klady a zápory lidské povahy). Pěkná je i původní barokní lékárna v hospitálu. Od Kuksu vede pěkná turistická značka do asi 3km vzdáleného lesa s unikátním komlexem nádherných barokních plastik vysekaných přímo do skály (Betlém od M. Brauna je na seznamu památek Unesco již od komunismu - loni jej začali konečně zastřešovat a opravovat, vše ale zůstalo viditelné a přístupné).
Kuks leží ve Východních Čechách, jihovýchodním směrem od Dvora Králové. Kuks se rozkládá v pěkné krajině Podkrkonoší. Městečkem protéká řeka Labe. Nedaleko jihozápadního okraje města je les. V severním okraji tohoto lesa je jedinečný soubor plastik, které vytvořil sochař Matyáš Braun a jeho žáci. Sochy byly zhotoveny v místním pískovci v letech 1726 až 1733 a podle hlavního motivu souboru soch nese název Betlém. U jižního okraje lesa bylo vybudováno golfové hřiště a hotel. V sousedství hotelu je ranč s chovem koní a s nabídkou projížděk na koních. Ve městečku se křižuje lokální cyklostezka vedoucí ke golfovému areálu s dálkovou Labskou trasou. Značené turistické trasy nás jihozápadním směrem dovedou ke golfovému hřišti a západním směrem k výše jmenovanému souboru plastik v lese. Vydáme-li se z městečka jihovýchodním směrem podél toku řeky Labe dojdeme do města Jaroměř. V okolí města byla vybudována nová Naučná stezka.
Historie
V oblasti kde se nacházely doly na zlato a nedaleko obce Slotova nechal hrabě František Antonín Špork vybudovat rozsáhlý areál barokních budov. V roce 1694 až 1724 tu bylo postaveno rozlehlé šlechtické sídlo. Řeka Labe rozdělovala město na světskou a církevní část. Na levém břehu Labe byly světské budovy, které byly spojeny kamenným mostem s církevními stavbami na pravém břehu řeky. Kolem obou městských částí byly vybudovány zahrady zdobené kašnami, fontánami a sochami. V okolí města byly objeveny minerální prameny a první lázeňský dům byl postaven v roce 1695. V roce 1697 byla postavena kaple Nanebevzetí panny Marie a v roce 1698 až 1699 tu byl vybudován první hostinec nesoucí název U zlatého slunce. Na počátku 18. století byla postavena celá řada nových objektů. Jmenujme větrný mlýn, dřevěné divadlo, špitální kostel a špitál a v neposlední řadě závodiště. V roce 1710 byl v městečku postaven zámek, který byl v roce 1901 zbořen. V roce 1740 bylo městečko postiženo povodní a řada budov byla zničena. Kuks byl vyhlášen městskou památkovou zónou. Dominantou města je špitální Kostel Nejsvětější Trojice pocházející z let 1707 až 1717. V budově špitálu se dochovala původní stará lékárna z roku 1711, ve které je v dnešní době expozice farmaceutického muzea. Na terase před touto budovou jsou sochy Neřestí a Ctností, ale je tu také socha zvaná Podvod.
Monumentální barokní stavba hraběte Šporka, část nedochovaného zámku a lázní na březích Labe, severně od Jaroměře.