Archeopark Chotěbuz-Podobora
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jak zabavit děti o prázdninách? Musíme vymyslet něco, abychom byli v přírodě. Vydáváme se tedy z Orlové do nedaleké Chotěbuzi do Archeoparku (autobusem a vlakem). Jinak se do Chotěbuzi dá dojet ze všech stran (od Bohumína, Těšína nebo Havířova) vlakem, autobusem, autem nebo také na kole (vede zde cyklotrasa).
Za čím jedeme?
Od nádraží jdeme pěšky kolem Rybího domu a cílem našeho Výletu je Archeopark. Budeme v přírodě, ale poučíme se o tom, jak žili naši předkové. Archeopark v Chotěbuzi je jednou z nejvýznamnějších památek Těšínského Slezska a to z období pravěku a středověku. Někdy se mu říká také Starý Těšín a staré slovanské sídliště z 8 - 11 století se nachází na kopci a je vidět již z dálky. A vydáváme se na prohlídku, která trvá asi hodinu a také každou hodinu začíná. Vystupujeme po více než 100 schodech a zastavujeme se na prvním předhradí, kde právě probíhá archeologický výzkum. Ten už mnoho let vede Doc. Pavel Kouřil z Archeolog. ústavu AV ČR v Brně. Pomáhají mu při tom studenti archeologie, kteří zde mají postavené stany. Poté jdeme k bráně vlastního hradiště, nad níž visí lebka koně, symbolu Slovanů. Mohutnou dubovou bránou vcházíme dovnitř a vidíme, jak se žilo uprostřed opevnění. Jsou tady repliky slovanských domů, můžeme vstoupit dovnitř a prohlédnout si vybavení - lůžka, ohniště. Zjišťujeme, že naši předkové museli být malého vzrůstu. Ke svému životu plně využívali přírody - pěstovali obilí, len, konopí, zeleninu, luštěniny (brambory, rajčata, fazole ještě tenkrát neznali). Na lovení ryb používali vlastní ruce, trojzubec nebo koše tzv.vrše, obilí mleli na mouku pomocí kamenů tzv.žernovů. Oděvy nosili jednoduché až do roztrhání, také používali kůže zvířat. Paní, která zde provází, nás upozorňuje na oděvy ženy - Bílá dlouhá plátěná tunika a oděv muže - tunika kratší a kalhoty. Ale kdepak, nejsou to kalhoty, jen návleky na nohy od kotníků do horní části stehen a vysvětluje také proč asi. Dále se seznamujeme s předměty nalezenými v lokalitě hradiště jako je keramika, srp, sekera, hroty šípů, udidlo, třmeny, ale také okovy pro otroky. To je ale překvapení, staří Slované byli otrokáři. Zastavujeme se také u sloupu slovanského boha Svantovíta, který má obličej do čtyřech světových stran. Nakonec si můžeme zastřílet z luku. Jen litujeme, že jsme tam nebyli o den dříve, protože probíhal doprovodný program.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jednodenní Výlet, občerstvit a najíst se lze v nedalekém Rybím domě, ale o tom v samostatném typu na Výlet.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Všechno, co se týkalo toho, jak Slované žili, jak se bránili proti nepříteli, bylo zajímavé nejen pro děti.
Ostatní informace
Pokud se chcete podívat do archeoparku a vidět i doprovodný program, musíte se na internetu dívat na akce Muzeum Těšínska, na stránkách Archeoparku není toto uvedeno.
Vstupné dospělí 50,- Kč, děti (6-15), studenti a důchodci 25,- Kč
rodinné vstupné 2 dosp. + 2 děti 100,- Kč
poplatek za fotoaparát a kameru 30,- Kč
provozní doba je různá, lépe je podívat se na webové stránky