Bítov - rozhledna Rumburak a Hasičský pivovar Tesák
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jedeme z Plzně do Znojma a na trase vyhledáváme rozhledny a minipivovary. Oboje máme v Bítově. Tak je jasné, že tam musíme zajet.
Za čím jedeme?
Obec Bítov se rozkládá na břehu Vranovské přehrady, cca 35 km severozápadně od Znojma. První písemné zmínky jsou z r. 1056. Nejdřív zde bylo dřevěné hradiště, následně byl vybudován Hrad Bítov. Od r. 1277 patřil mezi královské hrady. Naštěstí hrady se stavěli vždy na kopci, proto i tento hrad jako jediný přežil bývalé poddanské městečko. Když. r. 1932 byla vybudována Vranovská přehrada, Starý Bítov i s kaplí Svaté trojice a původním kostelem svatého Václava byl zatopen.
Nový Bítov byla pak vybudován na místě bývalé obory.
Na úpatí Velkého kopce nad přehradou – mezi obcí Bítov a hradem Bítov – byl vybudován penzion s rozhlednou Rumburak. Ve výšce 494 m.n.m. se stavěl v letech 2004 – 2009. Penzion je v provozu od května 2009. Jeho součástí je i bowling, školicí středisko, sportovní areál, bazén a letní terasa. Cihlová rozhledna byla zpřístupněna 4. července 2009. Její výška je 30 m, na vyhlídkovou plošinu s dřevěným Ochozem ve výši 26 metrů vede 145 schodů. Rumburak je jméno krkavce, kterého si majitelé oblíbili. Proto je jeho dřevěná socha i před penzionem a jeho reliéf je i na špičce věže. V pokladně pod rozhlednou dokonce prodávají i ponožky s obrázkem krkavce, s nápisem Rumburak a s malou českou vlaječkou.
Rozhledna je přístupná celoročně – otevírají ji vždy v celou hodinu – v létě od 10 do 18 hodin, v zimě od 10 do 16 hodin. Vstup je zpoplatněn částkou 30,- Kč. Děti menší než 1 metr mají vstup zdarma.
Z rozhledny je vidět Vranovská přehrada a její okolí, vč. hradu Bítov a zříceniny Cornštejn. Za příznivých podmínek jsou vidět i Alpy.
Zajímavou historii má i Hasičský pivovar Tesák přímo v obci Bítov. Rodina Tesařova v Bítově podniká již od r. 1995, kdy zde otevřeli restauraci a penzion U Tesařů. Jejich syn provozuje od r. 1993 Hradní hospůdku na hradě Bítov, od r. 2008 poskytuje ubytování v chatách U Tesařů v zátoce u přehrady. R. 2011 odcházejí rodiče Tesařovi do důchodu a restauraci s penzionem zanechávají synovi s manželkou. Ti dostali r. 2013 nápad začít si vařit vlastní pivo. Proto zakoupili bývalou hasičskou zbrojnici, která sousedila s jejich penzionem, a přebudovali ji na pivovar. V říjnu 2015 již měli vše připraveno a získali povolení začít vařit pivo. Prvně ho v restauraci mohli hosté ochutnat 28. 11. 2015. V začátcích jim pomáhal sládek z Českého Krumlova, Tesař ml. však již zvládl rekvalifikaci a vaří pivo už sám. Pokud budete chtít zají jen na pivo, můžete si ho dát přímo v budově pivovaru. Pokud se chcete najíst, můžete vnitřkem projít do sousední restaurace.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme se zašli podívat nejdřív do pivovaru. Netušili jsme, že sousední restaurace k pivovaru patří, takže jsme málem odešli o hladu. Ale hned nás informovali o tom, jak to mají propojené. V hezkém prostředí jsme si pochutnali na jídle i na pivu. Další možnost občerstvení je pod rozhlednou, ale tu jsme už nevyužili. Na obou místech se nechá i ubytovat. U přehrady je i kemp.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celá tato oblast s hradem, přehradou je moc hezká, což dokazují i pohledy z rozhledny. A pivovar - to je ta třešnička na dortu. Určitě se sem vrátíme, abychom tady pár dnů pobyli a trochu si to tady prošli, zašli i na hrad a zříceninu.
Ostatní informace
Tady je tolik možností, kam se jít podívat. Určitě se nesmí vynechat Hrad Bítov a zřícenina Cornštejn ve stejnojmenné přírodní rezervaci. Na sever od přehrady je řada turistických tras, jsou tam i cyklostezky. Nechá se zajít na hradiště Vysočany, k peci na pálení vápna. V Dešově je vesnická památková rezervace. Na západ od Bítova je přírodní rezervace Růžový vrch, kde je zřícenina rotundy Henrichsruhe a hradiště Chvalatice. A to určitě zdaleka ještě není všechno.