Kam a jak jedeme?
Jedem z
Dobrošova do
Sendraže a chceme to dál protáhnout do
Nového Města nad Metují. Najednou zjišťujeme, že přímo na trase je
Poutní místo Rokole. Nikdy jsme o něm neslyšeli, asi to nebude moc velké, ale už plánujeme zastávku. Vždyť se samo svoji polohou nabízí.
Za čím jedeme?
Rokole je součástí nevelké obce Bohdašín, nachází se 1,5 km severovýchodním směrem. Oboje leží v podhůří Orlických hor, zhruba uprostřed cesty z Olešnice v Orlických horách do Dobrušky. Poutní místo z východu obtéká říčka Olešenka. Hlavní pouť připadá na neděli po 8. září – po svátku Narození Panny Marie.
Jak už to bývá, k poutním místům se vztahují legendy. Ta nejstarší je o vzniku zdejší studánky. Ve zdejších lesích se kdysi dávno ztratila malá holčička. Prosila o pomoc Pannu Marii. Ta se holčičce zjevila a z lesa ji vyvedla. Na místě jejího zjevení vytryskl pramen vody.
Další legenda vypráví o zázračné moci vody z této studánky. Když okolo procházel lesník z nedalekého Nového Hrádku, viděl spadnout do pramene ptáčka. Po chvíli však zdravý odletěl. Lesník měl doma slepého synka. Donesl trochu této vody domů, synkovi omyl oči a ten se uzdravil. Vděčný muž jako poděkování postavil u pramene dřevěnou kapličku, do které pověsil obraz Panny Marie. O této události se brzy povídalo v okolí, lidé sem přicházeli a vyléčení odcházeli. Vznikalo zde poutní místo. Pramen nevysychal ani v době největšího sucha.
Dřevěná kaplička časem zchátrala. R. 1859 byla nahrazena malým zděným kostelíkem Panny Marie. Nad oltářem je zavěšen obraz Panny Marie s Ježíškem na klíně.
R. 1874 byla proti kapli za finanční podpory okolních obcí i zdejších obyvatel vybudována křížová cesta se 14 zastaveními – litinové reliéfy jsou zasazeny v kamenných sloupcích. Nyní křížovou cestu od kaple odděluje hlavní silnice.
Kaple už přibývajícím poutníkům nestačila. Proto na kopečku v těsném sousedství kapličky nechal r. 1930 zdejší podnikatel František Přibyl postavit pseudogotický kostel Panny Marie, ale vysvěcen byl až 19. srpna 1945. R. 1969 byl kostel upraven podle směrnic druhého vatikánského koncilu. Ke kostelu patří i nedaleké dřevěné podloubí Loreta se sedmi obrazy bolestí Panny Marie.
Na jižním okraji areálu, při silnici do obce Tis, byla v 90. letech postavena 1. česká originální svatyňka – 143. schönstattská kaplička - je to přesná kopie původní kapličky v Schönstattu v Německu. Byla posvěcena 19. července 1997. O tři roky později byl nedaleko dostavěn provinční dům, kde žije asi 22 sester, většinou už starších a nemocných.
Obě tyto části poutního místa (severní s jižní) spojuje 380 metrů dlouhá duchovní stezka Cesta manželů, na které je 15 zastavení, které vás inspirují k zamyšlení se nad vlastním životem a nad událostmi, které život ovlivňují – dětství, svatba, manželství, narození dětí a jejich výchova, soužití se stárnoucími rodiči i vlastní stáří a smrt těch nejbližších a očekávání vlastní smrti.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V těchto místech je možnost občerstvení asi pouze v době poutě. My jsme zde byli v podvečer jedné květnové neděle a nic nenasvědčovalo tomu, že by se tu mohlo něco prodávat.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Je to takové hezké klidné místo. V tento podvečer byly kostel i kaplička ještě otevřené, takže jsme si mohli vše v klidu prohlédnout. I ta křížová cesta vypadá zajímavě. Celou jsme si ji však neprošli, jen jsme se byli podívat, jak zastavení vypadají. Také jsme neprošli Cestu manželů. Ta nás nějak nelákala. Nebyli jsme ani u té 143. schönstattské kapličky. Jednak jsme netušili, že je to něco unikátního, ale hlavně jsme neměli ani moc času. Zdejší zastávku jsme vsunuli do již připraveného časového plánu.
Ostatní informace
V těsné blízkosti parkoviště je zastávka autobusů Bohdašín–Rokole – jezdí sem spoje z Náchoda, z Olešnice v Orlických Horách a z Nového Hrádku.
Přímo přes poutní místo vede zelená turistická značka. Na sever je to 2 km k rozcestí Frymburk - zřícenina, ke zřícenině je to pak dalších 300 metrů. Na jih je to necelý kilometr na rozcestí Tis, odkud se nechá pokračovat zhruba 7 km po modré do Nového Města nad Metují.
Podle říčky Olešanky vede i cyklotrasa.
Poslední aktualizace: 7.9.2018
Bohdašín - poutní místo Rokole na mapě
1
turista zde byl a hodnotil
4,00
Diskuse a komentáře k Bohdašín - poutní místo Rokole
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!