Boskovice - bývalý pivovar a sladovna
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Budova pivovaru v Boskovicích není rozhodně tím hlavním důvodem, proč turisté přijíždějí do tohoto jihomoravského města. Při pohledu na chátrající stavbu není divu. Přesto si svou pozornost zaslouží, přece jen se jedná spolu s hradem, zámkem a budovou muzea k nejstarším budovám v Boskovicích.
Za čím jedeme?
Pivovar v Boskovicích byl pravděpodobně postaven již v 17. století dle letopočtu na budově, ovšem mohlo jít také o přestavbu. Malý pivovar za rok vyprodukoval dvanáct tisíc hektolitrů piva, např. se zde dělalo pivo sedmistupňové, desítka, jedenáctka a v zimě o plesové sezóně i dvanáctka. Pivovar pak sloužil jako sklad hraček, později zeleniny, ale sladovna zůstala nedotčená. Nedávno její provoz uvedl do života pivovar Černá Hora a fungovala ještě před několika lety. Dále k pivovaru patřila varna, štoky, spilka a také dvůr s lednicí a pivovarskou restaurací. Pod dvorem se rozprostírala zahrada s výletištěm a kuželnou. Její část ovšem byla zničena výstavbou sportovního stadionu.
Barokní budova není památkově chráněná, přesto je zajímavá. Třeba její jižní stěnu zdobí sluneční hodiny. Dvoutraktovou renesanční budovu s barokní členěnou střechou zdobí komín s otočným nástavcem. Okenní ostění na jižní straně je kamenné. Na její jižní straně vlevo od slunečních hodin jsou dvě malá okna s původním nápisem. Letopočet 1674 zřejmě udává rok výstavby, iniciály IBWMZZ označují jméno tehdejšího majitele panství Jana Bohuše Václava Morkovského ze Zástřizl.
Roku 1910 měl pivovar 25 zaměstnanců, pivo se v něm vařilo až do roku 1950. V roce 1948 byl Pivovar a sladovna Alfonse Karla hraběte Mensdorffa-Pouillyho v Boskovicích znárodněn. V letech 1948-1951 zde působily Středomoravské pivovary n.p. V pivovaře byla až do roku 1959 v provozu restaurace se sálem, kde se hrávalo i divadlo a celek sloužil jako společenské centrum východní části města. Původní provoz zanikl, dnes slouží jako sklad.
V roce 2014 by jste zde našli propadající se střechu, oloupanou omítku, rozbitá okna a Odpadky. Barokní budova tehdy patřila soukromé společnosti. Její vedení ji ale nechalo dál chátrat.
Pivovar je spolu s hradem, zámkem a rezidencí, kde je dnes muzeum, nejstarší budovou ve městě.
http://www.pivovary.info/historie/b/b.htm
PANSKÝ PIVOVAR V BOSKOVICÍCH - REPORTÁŽ BTV
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Boskovice jsme navštívili několikrát. Jednou jsme se dobře najedli v panském dvoře, naproti hotelu Pod zámkem, kde se zase můžete kvalitně ubytovat. Jindy jsme byli spokojeni v další restauraci blízko centra, nedaleko kostela sv.Jakuba - jedná se o restauraci Zlatá růže, na ulici Kpt. Jaroše 158/3. A kdo má rád velorexy určitě půjde právě sem
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Město Boskovice se nám velice líbí, nabízí spoustu rozličných památek, které jsme již všechny navštívili, včetně hradu, zámku, židovských památek, westernového městečka, několika kostelů a kaplí, starých mlýnů či pěkného arboreta Šmelcovna. Rozhodně sem zajeďte a nebudete litovat. Na celé město si vyhraďte alespoň 2 dny. A z radniční věže si v sezoně můžete celé město prohlédnout jako na dlani.
Ostatní informace
Budovy pivovaru jsou nepřístupné. Hned naproti se nachází Dvořáčkův mlýn, který si také můžete prohlédnout.