Boskovice - kostel sv. Jakuba Většího
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Kostel sv. Jakuba Většího ve městě Boskovice se nachází přímo v centru města na Masarykově náměstí. Auto jsme nechali v uličkách blízko centra a vydali se na náměstí, které jsme si kompletně celé prošli. Potom jsme svou pozornost obrátili k významné památce Boskovic, kterou bezesporu představuje kostel sv.Jakuba Většího. Dnes už si ani neumíme představit, že se u kostela dříve rozkládal hřbitov, tak se místo změnilo za ty dlouhá léta. Ale pojďme k historii kostela.
Za čím jedeme?
První záznam o jeho existenci pochází z roku 1346. Kostel je jednou z nejvýznamnějších gotických staveb na Moravě se třemi věžemi. O jeho úpravy se zasloužil kolem roku 1500 majitel Boskovic Ladislavem z Boskovic, který byl jedním z nejvzdělanějších šlechticů své doby. Vystavěl mimo jiné kostely v Boskovicích a Chornici, radnici v Boskovicích a zámek v Moravské Třebové, který byl jeho předním sídlem.
Některé části kostela sv. Jakuba Většího pochází ze 14.století. Zejména presbytář a loď mají gotickou podobu. Dnešní vzhled je ale především dílem pozdně gotické přestavby z přelomu 15. a 16. století. Doložené jsou odkazy na stavbu v letech 1498 – 1512, na západním portálu letopočet 1501 a 1527.
V letech 1670 – 1679 byla zřejmě dokončena valená klenba lodi. Kostel měl původně tři věže, ale požáry města přispěly k tomu, že zbyly jen dvě. Nejvyšší měla dokonce 60 metrů, nyní měří o 20 metrů méně.
Roku 1839 byla přistavěna sakristie a nad ní pak vztyčeno třídílné oratorium, a také dvě kaple. V letech 1845 – 1847 proběhly úpravy kostela ve stylu romantické gotiky. Došlo zejména k prodloužení trojlodí o západní průčelí s kruchtou.
Ve vnějším opěrném pilíři chrámu lze nalézt letopočty oprav kostela - 1617, 1839, 1910, 1972. Hlavní vchod do chrámu je zdoben pozdně gotickým portálem, ve štítu má dvojitý zlacený cyrilometodějský kříž, po stranách jsou umístěny sochy věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Klenba trojlodního síňového kostela spočívá na osmi profilovaných opěrných sloupech pozdně gotického charakteru, zatímco klenby již mají renesanční charakter (zdobení štukovými rámci).
V kostelních zdech jsou zabudovány náhrobní desky. Zajímavé a umělecky významné jsou mramorové renesanční náhrobky prvních Zástřizlů, jejichž rodinná hrobka se nachází pod kostelem. Dlažba chrámu je původní, pochází z roku 1719. Kostelní dubové lavice s řezbami pochází ze zrušeného dominikánského kláštera (nacházel se na místě dnešního zámku). Do roku 1786 se u kostela i pohřbívalo (což se ovšem týkalo jen rynkovních občanů a vrchnostenských úředníků), zbytky hřbitovního zdiva na západní straně kostela jsou patrny dodnes.
http://www.hrady.cz/index.php?OID=3058
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V centru města je velký výběr restaurací nebo hotelů, kde vaří. My jsme se dobře najedli v panském dvoře, naproti hotelu Pod zámkem, kde se zase můžete kvalitně ubytovat. Panský dvůr je cestou na zámek či výše je ještě hradní zřícenina.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbí se nám celé město a samotný kostel, stojící na Masarykově náměstí, nelze při prohlídce města vynechat.
Ostatní informace
Kostel je veřejnosti přístupný pouze v době bohoslužeb. Běžná otevírací doba: v době mše svaté v po, st, pá, so 17.30-19.00, ne 6.30-10.00 hod. Památka je přístupná zdarma a celý objekt má bezbariérový přístup.