Boskovice - židovská čtvrť a synagoga
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Jednou z částí města Boskovice je židovská čtvrť, v nichž se nacházejí domy, zařazené mezi Kulturní památky a také nádherná židovská synagoga. Židovská obec v Boskovicích byla jednou z největších na Moravě. Roku 1850 vznikla samostatná politická obec Boskovice - židovské město. Význam židovské obce vyvrcholil roku 1851, kdy se zdejší rabín A. Paleček stal zemským rabínem na Moravě a byl jím až do smrti v roce 1884. Boskovičtí Židé se živili zejména obchodem, a v 19. století se stali zakladateli moderní průmyslové výroby. Zakládali továrny v Boskovicích, ale i v dalších obcích . Mnozí boskovičtí Židé se proslavili jako vědci (zejména lékaři), talmudisté, spisovatelé, herci či zpěváci.
Do Boskovic jsme přijeli autem, které jsme nechali v jedné z uliček nedaleko centra a pěšky jsme se vydali do křivolakých uliček židovského města.
Prohlédli jsme si několik domů v ulici U Vážné studny, zařazené jako Kulturní památky, o čemž svědčí památné cedule na domech. Dále jsme viděli Masné krámy, kde stávala do roku 1823 židovská "strážnice", tj. sídlo obecního strážníka, která byla zničena požárem. Ve svahu před domem č. 5 byl tehdy zahlouben napůl v zemi masný krám, vedle něho hasičské skladiště. Podle zachovaných plánů byly tyto objekty přestavěny a rozšířeny roku 1854 na pět masných krámů. Touto stavbou vyřešily definitivně Židé terénní nerovnost na náměstí "U Vážné studny". Masné krámy zanikly již před rokem 1914.
Další místo, které jsme navštívili byla Synagoga v Traplově ulici. Prohlídka je i s průvodcem, který nám řekl vše o historii. Prostorná synagoga v novogotickém slohu byla postavena v roce 1639 (před ní ve městě stávala starší renesanční). Roku 1698 byla synagoga rozšířena o vedlejší loď. V interiéru synagogy se dochovaly cenné hebrejské nápisy. Za druhé světové války byla synagoga uzavřena a sloužila jako skladiště majetku, který byl zabaven boskovickým Židům. V roce 1994 byla synagoga navrácena Židovské obci v Brně.
Za čím jedeme?
Boskovičtí židé jistě měli svou první modlitebnu již v dávných časech a zřejmě se jednalo o stavbu dřevěnou. Vzhled této renesanční stavby není známý. Pravděpodobně stála na obvodu městského jádra, za humny domů na náměstí, a byla to asi jednoduchá, jednolodní budova s rovným trámovým stropem, menších rozměrů, v hodnotě dnešního hlavního sálu.
Základ současné synagogy pochází z roku 1639, kdy ji pro židovskou obec vybudoval stavitel italského původu Sylvestr Fiota, v té době boskovický měšťan. S nárůstem členů židovské obce koncem 17. století prostory nestačily, a proto byl v roce 1698 dvěma místními staviteli podle návrhu židovské obce zcela přebudován a rozšířen v barokním slohu. K severní straně budovy byla přistavěna loď (zaklenutá plochou křížovou klenbou) s galerií pro ženy v patře (zaklenutou valeně s výsečemi), boční stěna na galerii prolomena velkým stlačeným obloukem. K západní stěně templu přistavěna předsíň s hlavním vstupem a rovněž s galerií pro ženy v patře. Hlavní sál byl zaklenut klášterní klenbou, jejíž svorník zdobí znak tehdejšího majitele panství Leopolda z Dietrichsteinu, který zřejmě na pořízení této výstavné a nákladné stavby finančně přispěl. Synagoga tak získala podobu jednopatrové budovy obdélného půdorysu se strmou sedlovou střechou.
Na východní stěně umístěna schránka na tóru (aron ha-kodeš), v protější západní vede vstup z předsíně, uprostřed sálu stojí vyvýšené řečniště ( bima neboli almemor), kolem dřevěné lavice pro muže, galerie v patře je určena pro ženy. Rozměry hlavního sálu činí 10 x 7,9 m, světlá výška klenby 9,6 m. Synagoga obsahovala celkem 134 mužských, 147 ženských a 72 dětských sedadel.
Strop, stěny sálu i přístaveb byly zdobeny barokní ornamentální freskovou výmalbou s rostlinnými motivy, dělenými do přesně ohraničených polí, s rituálními texty v hebrejštině. Většina maleb je na šedobílém podkladě, květy a listy v barvách bílé, žluté, oranžové, červené a zelené, zvýrazněny černou konturou. Rostlinné ornamenty, zdůrazňující kresebnost, vycházejí z motivů lidového umění.
Synagoga byla v průběhu staletí několikrát upravována. Ve 20. letech 19. století byla vestavěna při zadní stěně sálu empírová, dřevěná tribuna pro ženy na dvojici kamenných sloupů s kanelováním, přístupná schodištěm z mezipatra. Z té doby jsou též další dřevěné prvky vybavení (vstupní dveře do synagogy a hlavního sálu, obložení stěn), ozdobná mříž oddělující galerii od sálu, mříž almemoru, ušlechtilé provlékané mříže v oknech a mosazné lustry.
Ve 30. letech 19. stol. byla synagoga a také farní kostel (1845-1847) stejným autorem Andreasem Schrothem stavebně adaptována v módním, gotizujícím, romantickém duchu. Okna hlavního sálu, dosud segmentově zaklenutá, obdržela vzhled vysokých okenních otvorů, ukončených lomenými oblouky, dobově upraven hlavní portál s profilovaným pískovcovým ostěním (a snad tehdy i osazen balkón s ornamentální mříží nad vstupem z blanenské litiny) a v interiéru kamenná architektura aron ha- kodeše s polychromií.
V roce 1892 bylo na východní straně templu zřízeno zvenčí nouzové železné schodiště k ženské galerii. Podle písemných zpráv byla synagoga opět důkladně opravena roku 1908. Tehdy pravděpodobně osazeny v oknech sálu barevné vitráže a stěny interiéru vymalovány dekorativní historizující malbou.
V letech 1935-1936 realizována podle návrhu vynikajícího funkcionalistického architekta Arnošta Wiesnera citlivá obnova a výtvarné sjednocení interiéru - stěny vymalovány opět bíle, přitom na dvou místech (na oblouku severní stěny hlavního sálu a na křížení galerií pro ženy v patře v severozápadním rohu) byly odkryty a restaurovány původní barokní malby, těžké lustry doplněny malými reflektory, umístěnými na římse, oddělující klenbu od nosné zdi, opraveny postupně almemor a aron ha- kodeš.
Za okupace sloužila budova jako skladiště nábytku, šatstva a knih, tedy věcí odebraných násilně deportovaným židovským obyvatelům Boskovic, po roce 1945 dále využívána ke skladování, např. v letech 1959-1962 byla v nájmu n.p. Minerva Boskovice.
V roce 1963 přešla synagoga z rukou židovské náboženské obce v Brně do vlastnictví MěstNV Boskovice, aby dále sloužila jako sklad stavebních potřeb. Studii rekonstrukce synagogy s využitím ke kulturně-společenským účelům (koncertní a výstavní síň) zpracoval v roce 1979 arch. J. Czernay, na níž navazovala další studie arch. Kozumplíkové (Stavoprojekt, závod Brno-město 1986), která však investorem požadované provozní zázemí budovy řešila nepřijatelně ztvárněnou přístavbou. V předsíni, v níž se dodnes zachovaly dvě kasičky a kamenná mísa na umývání rukou, byly v úkrytu v zazděném výklenku u schodů v roce 1990 náhodně nalezeny uschované hebrejské liturgické knihy.
V letech 1989-2001 prošla synagoga maior celkovou stavební rekonstrukcí odhadovaným nákladem kolem 12 mil. Kč, nejprve péčí Městského úřadu Boskovice, po restituci v r. 1994 za investování Židovské obce v Brně. Na postupné obnově se zúčastnila řada firem, závěrečné restaurování vnitřní výmalby provedl akad. Malíř Václav Holoubek. Za značného zájmu veřejnosti byla obnovená synagoga i se stálou muzejní expozicí „ Židovské město v Boskovicích" pojednávající o historii a památkách zdejší židovské komunity slavnostně zpřístupněna dne 23. června 2002.
http://www.boskovice.cz/index.php?page=fas/objekty_detail&id=98&mid=81
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V centru Boskovice je několik restaurací, kde se lze bez problémů najíst včetně víkendů. Pěkné ubytování je v hotelu Pod zámkem, kteý se nachází nad náměstí po cestě k zámku či hradu. Jedná se budovy bývalého kláštera sv. Vincence z Pauly.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Židovské památky navštěvujeme velice rádi a tak jsme si pochopitelně nenechali ujít ani ty v Boskovicích, včetně židovského hřbitova. Vůbec v celém městě se nám velice líbí.
Ostatní informace
Boskovice Traplova ul. , Synagoga
- Expozice Židovské město v Boskovicích
Otevřeno:
duben - říjen:
pondělí: zavřeno
úterý - pátek: 10.00 - 17.00
sobota: 10.00 - 16.00
neděle: 13.00 - 17.00
Pro předem objednané skupiny je možné zajistit prohlídku i v jiném termínu. tel:+420 777 089 265
Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, skupiny studentů 15Kč