Brusinkový podzim
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jako domorodci to máme kousek, můžeme tam i zpět po vlastních, přespolní přijevší vlastním vozem, mohou nechat auto u Panenky Marie. Nebo do Bludova zajedeme třebas busem.
Za čím jedeme?
Již více než rok je široké veřejnosti volně přístupná bludovská rozhledna. V anketě návštěvníků získal nejvíc hlasů název Brusinka, která ovšem vychází z názvu kopce, na kterém stojí, ne z přítomnosti drobných keříčků s červenými plody.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Výlet na Brusnou zas není zvláště zdlouhavý a náročný, dá se vydržet i bez stravy, někdy je na rozhledně služba, tak se dá i nějaké občerstvení zakoupit na místě, v samotném Bludově je nakonec slušných hostinců dost a spousta nás šumperáků může výlet spojit s vycházkou přes Bludoveček, kde je oblíbený výletní restaurant.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jak se přihlásí podzimní období, projeví se to poklesem teplot a nakonec i kratším dnem, je ale škoda zůstávat doma, zejména když se vyčasí a podzimní příroda začne hýřit spoustou barev. Nevýhodou je, nejkrásnější období podzimu, tedy když barevné listí ještě všechno neopadá ze stromů trvá jen relativně krátkou dobu. Pak je třeba využít každý den, kdy se sluníčko prodere podzimní mlhou.
Kopec Brusná není závratně vysoký a tak často na rozhlednu míří i výletníci, pro které je už ušlý kilometr těžkou námahou. K velkému překvapení jsou pak většinou výletníci spokojeni s kruhovým výhledem, který Brusinka dává. Ač rozhledna vlastně spadá do kategorie spíše mini (výhledová plošina v 5 metrech), vrchol prostý vyššího porostu poskytuje i tak dokonalý výhled do okolí.
Na vyhlídkové plošině už jsou konečně instalovány panoramatické fotografie s popisy výhledových cílů, protože je rozhledna zejména dílem místních nadšenců (podpořených různými dotacemi), je logicky hlavním objektem pozorovatelů samotný Bludov, ale přes kopec je pěkně rozpoložený na krásném vršku blízký Šumperk, odkud se nakonec rekrutuje i nejvíc přespolních návštěvníků, protože je to pro nás vlastně akorát na odpolední výlet. Když se nebe rozjasní, máme před sebou vyhlídku na velkou část pohoří Hrubého Jeseníku se všemi důležitými vrcholy, včetně těch nejvyšších, s Pradědem, Vysokou holí, celou hřebenovkou, Mravenečník, Dlouhé Stráně, až ke vzdálenějšímu Vozkovi.
Ostatní hory představují okolní vysočiny, tedy ta Hanušovická nebo Zábřežská. Rovinaté údolí kolem Moravy je známo jako Mohelnická brázda. Ač není Brusná zvláště vysoká, jsou průhledy k vidění i výběžky pohoří Orlických hor (Buková hora) a zřejmě vrcholem Podbělka je zastoupen i Králický Sněžník.
Ostatní informace
Zcela zásadní výhodou je fakt, že vstup na Brusinku je zcela volný a rozhledna není uzavřena ani v zimních měsících, protože kruté podmínky se tu vyskytují skutečně jen výjimečně.