Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 17. den: okruh cca 6 km: hotel a rozhledna Bukovanský mlýn - Alej českých panovníků a Alej vzpomínek – Ostrovánky – kaplička sv. Anny – Bukovany - křížová cesta a kaple sv. Jana Pavla II.
Pondělí 30. 5. 2022
Včera odpoledne jsme dorazili do Bukovanského mlýna, kde budeme po dvě noci. Je to tady skvělé, krásně se tady i spalo. Postele mají pohodlné, je tady klid. Vstáváme v půl deváté a jdeme na snídani. Až včera při ubytování jsme zjistili, že v ceně noclehu je snídaně. Tohle mi nějak uniklo. Dnes to mám tedy skutečně jako dovolenou. Nemusím vůbec nic dělat.
Po snídani se jdeme s paní recepční podívat na rozhlednu - do mlýna. Máme to v ceně i s výkladem. Sice jsem o tom po naší minulé návštěvě něco nastudovala, je však fajn si to poslechnout ještě jednou. A hlavně si to uvnitř prohlédnout. Před pěti lety jsme uvnitř nebyli. Nyní si můžeme prohlédnout pěknou zdejší keramiku, podívat se, jak se dřív ve mlýně žilo a samozřejmě se shora porozhlédnout. Vidíme i Alej českých panovníků, kterou si chceme projít. Ta tady tehdy ještě nebyla. Včera byla trochu lepší viditelnost, ale i dnes jsme s výhledy spokojeni. Včera byla asi větší zima, ale i dnes to studeně fouká.
Na dnešek máme naplánovanou jen malou cca 6 km dlouhou procházku. Areál opouštíme Alejí českých panovníků. Vede vedle silnice z Bukovan do Ostrovánek. R. 2022 byla otevřena i vstupní brána do aleje. Je to napodobenina malého hrádku, který je současně další zdejší rozhlednou. I tam musíme. Pravou věží se vchází, projde se po cimbuří, odkud je výhled na alej, ale také na migolf a větrný mlýn. Levou věží se vychází.
Vcházíme do Aleje českých panovníků. Je 650 metrů dlouhá a umožňuje poznat historii naší země. První sochy zde byly umístěny v r. 2018 a postupně se dodělává. Předpokládá se, že by mohla být dokončena r. 2030. Celkem tu bude 78 soch. Jsou v lehce nadživotní velikosti. První socha je praotec Čech, následuje Krok. I když jsou to mystické osoby, do našich dějin prostě patří. Následuje Rostislav – zde je již uvedena doba jeho panování. I když všechny sochy hotovy ještě nejsou, mají zde pískovcové podstavce se jménem a dobou panování. Alej končí Karlem I., který vládl v letech 1916 – 1918, kdy bylo založeno Československo.
Dozvěděli jsme se, ze sem jezdí i školní výlety, děti si často vybírají svého panovníka, o kterém ve škole připraví referát. I tak se nechá učit dějepis.
R. 2017 byla mezi sochy vysazena Alej vzpomínek. Stromky sem zasadili ti, kteří tak chtějí vyjádřit úctu ke svým předkům. Byli to lidé místní a z blízkého okolí. Je zde 161 stromů, hlavně lípy a javory a jsou a vlastně budou vždy vzpomínkou na ty lidi, kteří zde žili. A o to vše se opět zasloužil Josef Kouřil, bukovanský rodák, a jeho žena Zdenka, kteří se zasloužili o vznik celého tohoto areálu, vč. mlýna, ubytovacích a stravovacích prostor.
Aleje končí u kaple Panny Marie, kterou r. 1882 nechali postavit manželé Sadílkovi, když jim zemřeli jejich dvě děti. Je to nejstraší stavba v obci.
Teď už pokračujeme po silnici do Ostrovánek. Je to jedna z nejmenších obcí na Hodonínsku, o které je první písemná zmínka z r. 1131. Z kopců nad obcí je nádherný výhled. Jsou vidět Pavlovské vrchy, Ždánický les, Chřiby i Bílé Karpaty.
V centru obce je zajímavá dřevěná zvonička, která slouží i jako krytý přístřešek pro turisty. Postavil ji zde r. 2019 ing. Fr. Zapletal, obyvatel hájenky, na památku svých rodičů. Nedaleko je zděná římskokatolická kaple sv. Václava, postavená r. 1930.
V centru obce je zajímavá dřevěná zvonička, která slouží i jako krytý přístřešek pro turisty. Postavil ji zde r. 2019 ing. Fr. Zapletal, obyvatel hájenky, na památku svých rodičů. Nedaleko je zděná římskokatolická kaple sv. Václava, postavená r. 1930.
Opouštíme obec a vcházíme do přírodního parku Ždánický les, který byl r. 1996 založen z důvodu zachování krajiny s vysokými biologickým hodnotami. Je to oblast, kde roste ještě karpatská teplomilná květena, ale kde žijí i vzácní brouci, motýli i ptáci. My projdeme jen jeho jihovýchodním cípkem.
Před rybníčkem odbočujeme vpravo po neznačené cestě do kopečka, procházíme mezi vinicemi, až dojdeme na červeně značenou Cyrilometodějskou stezku. Na kopci se nám otevírají nádherné výhledy. Vinice opouštíme u kapličky sv. Anny. Vlevo po okraji lesa z kopečka vede moderní křížová cesta se 14 zastaveními, které jsou tvořeny kombinací jednoduchých tvarů z betonu, dřeva, železa nebo skla. Jsou umístěny volně v krajině ve vzdálenosti 22 metrů od sebe. Výška je maximálně 3,4 metry, ty nízké téměř zarůstají trávou, kterou tady nikdo neseká. Slavnostně byla otevřena r. 2010.
Původně jsem myslela, že si ji projdeme, ale stačilo mi vidět první dvě zastavení. Tomuto modernímu umění asi moc nerozumím. Ota došel ještě o kousek níž, ale na konec také nedošel. Pro lepší pochopení jednotlivých zastavení je na začátku umístěna ocelová deska – jenže byla tak nešťastně nasvícena, že toho moc k přečtení není.
Po červené přicházíme do Bukovan ke kapli sv. Jana Pavla II.. Když jsme tady byli minule, nezastavovali jsme se zde, dnes musím konstatovat, že je to moc hezky postavené v kombinaci dřeva a betonu. Kromě bohoslužeb slouží i jako kulturní stánek a pořádají se zde koncerty.
Po hlavní silnici se nám pokračovat nechce, vracíme se kousek nahoru a ulicí Dědina jdeme k našemu areálu. Cestou míjíme další kapličku, ale za chvíli jsme už doma.
Ota jde na pivo, já si jdu prohlédnout areál. Chovají tady i různá zvířata, např. kozy, ovce, koně. Pak relaxuji na lavičce u domečku. Na oběd půjdeme později, snídali jsme dlouho a hodně.
Když Ota dorazil, jen jsem se zmínila, že jsem objevila zdejší bazének pro hotelové hosty a že půjdu vodu vyzkoušet. Že voda není ledová a je krásně čistá. Bazén má být celoročně vyhřívaný, tak snad asi trochu je i nyní. Ota se samozřejmě přidal. V areálu jsme téměř sami, od okolí je bazén mírně schovaný, tak jsme se docela vyřádili. Když jsme vylézali, vykouklo dokonce i sluníčko. Jak jsme později zjistili, bazén je vyhřívaný na 22 stupňů. Bylo to docela příjemné.
Jsou 3 hodiny, konečně jdeme na oběd. Ota dal klasiku - řízečky s bramborovým salátem, já dala jelení guláš a špecle. Bylo to měkoučké, dobře ochucené, výborné. A bylo toho hodně. To už nebudeme snad ani večeřet. Dokonce jsem si k tomu nedala pivo, ale 0,25 l rozlévané frankovky. Když dovolená, tak se vším všudy. Ale na pivo na pokoji nakonec taky došlo. Pijeme kyjovské, je to dobrota.
Odpoledne se nikam už nechystáme, odpočíváme, při tom ještě dobíjím, co se ještě nedobilo. Mám toho hodně: hodinky, tablet, mobily, foťák, powerbanky. Pak už to v autě bude složitější.
Chvílemi svítí sluníčko, venku na lavičce je příjemně. Ota samozřejmě sleduje televizi. Musí si ji užít, dokud ji má.
Večer balíme to málo, co máme na pokoji, doplňujeme vodu do prázdných nádob a odnášíme do auta. Už skutečně ani nevečeříme. Dopíjíme včera načaté víno, k tomu tyčinky a je nám fajn.
Bylo tu hezky, ale už se těšíme na další zážitky.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.041, 17.091)
Poslední aktualizace: 10.10.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Bukovany
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 17. den: okruh cca 6 km: hotel a rozhledna Bukovanský mlýn - Alej českých panovníků a Alej vzpomínek – Ostrovánky – kaplička sv. Anny – Bukovany - křížová cesta a kaple sv. Jana Pavla II.
Areál Bukovanského mlýna
Výletní místo
Já se do něj dostal po přesunu busem ze Ždánic zhruba okolo poledne. Zastávka byla pouhých 50 m za areálem, k němuž jsem se vrátil okolo velkého parkoviště. Vlastní areál, byť neveliký, byl zastavěn zajímavými stylovými staveními a zaplněn takovým množstvím návštěvníků, že jsem si tu připadal jak v lidském mraveništi. Někteří stáli frontu na prohlídku mlýna, jiní posedávali …
0.1km
více »
Bukovanský mlýn
Vinařský cíl
Rustikální, slovácká architektura v moderním stylu? I to je charakteristika hotelového komplexu Bukovanský mlýn nedaleko Kyjova. Krajina rázovitého pomezí Slovácka a Chřibů nabízí nejen…
0.1km
více »
Bukovanský mlýn ***
Tipy na výlet
Na podzim roku 2011 jsme se vydali do vinařské oblasti Morava za ochutnávkou vín. Pod tuto oblast spadá asi 312 vinařských obcí s příbližně 19098 pěstiteli révy a 16698 ha registrovaných…
0.6km
více »
Bukovany u Kyjova - kaple Na Dědině
Kaple
Tyhle Bukovany leží na Hodonínsku na holém vyhlídkovém návrší Ždánického lesa jen 4 km od Kyjova. Vesnice je to prastará, neboť je v análech zmiňována již roku 1201 a v současnosti zde žije přibližně 700 obyvate…
0.7km
více »
Bukovany u Kyjova - Pomník obětem I. a II.světové války
Pomník
Stojí v ulici Dědina, jen asi 20 metrů východně od kaple, hned nad cestou. Místo je pěkně pietně upraveno na miniparčík. Z jeho středu se tyčí vysoký kamenný pylon se skulpturou sv.Václava a nahoře je zakončen s…
0.7km
více »
Alej českých panovníků, Bukovanský mlýn
Tipy na výlet
Procházka v Aleji českých panovníků mezi Bukovanským mlýnem a Farmou Ostrovánky. Na cestě (její délka je 650metrů) se můžete setkat s historii naší země. Cesta je tvořena 78 pískovcovými sochami v nadživotní velikosti, jsou umístěny na pískovcových piedestalech se jmény panovníků a obdobím jejich vlády. Autorem soch je akademický sochař Václav Polián. Historické období: od 6. …
0.7km
více »
Od Bukovanského mlýna do Bohuslavic u Kyjova
Cestopisy
Před polednem jsem se ze Ždánic přes obec Lovčice přesunul busem k Bukovanskému mlýnu. Zastávka byla pouhých 50 m za ním a já se k němu vrátil okolo velkého zaplněného parkoviště. Areál se nachází na temeni tra…
0.7km
více »
Ostrovánky
Vesnice
Ostrovánky jsou malou slováckou obcí s 210 obyvateli a najdeme ji pod jižními vrcholky Ždánického lesa, severozápadním směrem od města Kyjov. Západním směrem od obce se rozprostírá les nazývaný Habřina a u jižního…
0.7km
více »
Bukovany (u Kyjova) – kaple sv. Jana Pavla II.
Kaple
Bukovanská kaple je svým způsobem opravdovou raritou. Například již jen svou velikostí, kterou předčí mnohé kostely v okolí. Ani její hypermoderní tvář není zrovna obvyklou záležitostí a originální je i donátor stavb…
0.8km
více »
Bukovany u Kyjova - nová náves s kaplí a sochou Jana Pavla II.
Zajímavost
Nová náves pod unikátní kaplí, která je bohužel položena u hlavní silnice procházející obcí, vznikla LP 2016. Před jejím zbudováním obec vykoupila tři stará stavení, zbourala je a vzniklé prostranství proměnila…
0.8km
více »
Bukovany
Vesnice
Bukovany jsou větší vinařskou obcí s 760 obyvateli a najdeme ji severním směrem nedaleko města Kyjov a u jihovýchodního okraje přírodního parku Ždánický les. U jižního a východního okraje obce jsou vinice a ovocné…
0.8km
více »
Kaple Jana Pavla II v Bukovanech
Kaple
Kaple Jana Pavla II v Bukovanech je velmi moderní sakrální stavba dokončená a vysvěcená teprve 20.10.2013. Stavba symbolizuje loď–archu, pevně ukotvenou nad vlnou, loď pro věřící i ostatní návštěvníky. Má překrásn…
0.8km
více »
Bukovany – rekreační středisko a rozhledna Větrný mlýn
Tipy na výlet
Jedeme z Plzně přes jižní Moravu do Přerova. Tuto cestu jsme zaměřili hlavně na návštěvu rozhleden a minipivovarů. Na cestě jsme už 4. den, do večera chceme být na místě. Naštěstí pivovary tady už žádné nejsou, rozhledny ještě nějaké stačíme. Právě Bukovany máme přímo na trase ze Starého Poddvorova.
Obec Bukovany leží na moravském Slovácku, cca 5 km na sever od Kyjova. První…
0.8km
více »
Křížová cesta Bukovany
Socha
Křížová cesta, zcela ojedinělá svým provedením co se materiálu, uměleckých tvarů, náboženské symboliky a umístění v krajině, týče. Jejím autorem je zlínský rodák Lubomír Jarcovják (roč.1962).Realizována byla v let…
1.3km
více »
Bukovany - výhledové místo za obcí
Vyhlídka
Z Bukovan u Kyjova vede do Bohuslavic (se stejným přídomkem) z centra obce od kaple sv.Jana Pavla II. červeně značená tur.trasa. Za humny značení nejprve prochází po vrstevnicové polní cestě, z níž se vlevo…
1.4km
více »
Reliefní stopy po hradu Bohuslavice a PP Bohuslavické stráně
Zřícenina
K lokalitě se dostaneme po trase NS Kyjov – Bohuslavice, která je sice jen sporadicky značená, ale z místa, kudy jsem k bohuslavickému hradu vyrazil, to nebyl problém. Existenci hradního pahorku a přilehlé příro…
2.3km
více »
Sobůlky
Vesnice
Sobůlky jsou větší vinařskou obcí s 880 obyvateli a najdeme ji v oblasti Kyjovské pahorkatiny, severozápadním směrem nedaleko města Kyjov. Obec se rozkládá podél toku Sobůlského potoka a na východním úpatí vrcholk…
2.4km
více »
Bohuslavice u Kyjova - kostel sv.Filipa a Jakuba
Kostel
Kostel obklopený hřbitovem se tyčí ve svahu na obcí Bohuslavice u Kyjova, která je jeho místní částí. Poprvé je existence dnešního památkově chráněného objektu v análech zmiňována Léta Páně 1371, což dosvědčuje ná…
2.5km
více »
Z Bohuslavic u Kyjova do Buchlovic aneb překrásné letní Chřiby
Trasa
Tak jsme se zase jednou vydali za krásami tajemných Chřibů. Vyrazili jsme z obce Bohuslavice u Kyjova, a to po červené turistické značce od nádraží ve směru na Buchlov. Vystoupali jsme po několika orosených loukách s dalekým výhledem a ponořili se do hlubokých chřibských lesů, protkaných starými úvozovými cestami a hraničními kameny...
Pod Malou Ostrou to bylo 3,5 kilometru,…
2.6km
více »
Okruh ke Kalíšku, na Zavadilku a Kameňák
Tipy na výlet
Vyrazíme z Bohuslavic, místní části Kyjova, dobře dostupných vlakem i autobusem. Od železniční stanice nejprve vystoupáme loukou po červené pěší značce nad obec do lesa a pokračujeme bukovým lesem k rozcestí u o…
2.7km
více »
Babí lom, Stražovják, Babylon či Strážovský vrch?
Tipy na výlet
Tento kratší půldenní výlet (10 km) zahájíme v Kyjově, odkud se nejprve linkou 106 nebo 661 svezeme do blízkých Strážovic. Z obce zahájíme stoupání po žluté pěší trase na vrchol Babí lom k vysílači. Dále sejdeme do obce Sobůlky (po zelené) a odtud přes rozcestí Kameníky a Čtvrtě se vrátíme po žluté značce do Kyjova. Strážovice - v obci najdeme menší zámeček, původně tvrz ze 1…
3.4km
více »
Kyjov - mariánský sloup Nanebevzetí Panny Marie
Socha
Nachází se na hlavním Masarykově náměstí. Byl postaven koncem 20. let 17. století z podnětu kardinála Františka z Dietrichštejna jako poděkování městu za věrnost, kterou zachovalo město císaři Ferdinandovi II. v době stavovského povstání. V období totality byl sloup odsunut, na své původní čestné místo před Radnicí byl vrácen zpět v roce 1990.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.89-90 Slovácko-Chřiby a jižní…
4.1km
více »
Kyjov
Zámek
Nevelký zámek se nachází uprostřed města Kyjov na Hodonínsku v Jihomoravském kraji. Zámek je obdélná patrová budova, zčásti renesanční a zčásti barokní. Některé zámecké místnosti mají renesanční klenby. Návštěvn…
4.1km
více »
Kyjov - Masarykovo náměstí
Náměstí
Obklopeno Kyjovskou pahorkatinou, rozkládá se na dohled od jižních úpatí Chřibů slovácké město, jehož monumentální náměstí by bylo ozdobou i mnohem většího sídla - (Kyjov má "jen" něco přes 11 tisíc obyvatel).…
4.1km
více »
Procházka Kyjovem
Tipy na výlet
Po průzkumu Bzence usedáme chvíli po poledni do vlaku a necháme se jím vézt do Kyjova. Cesta není dlouhá - projíždíme Vracovem a Vlkošem, pak se trať stáčí vpravo, a když krom okolních táhlých pahorků vyplní hori…
4.2km
více »
Kyjov
Město
Kyjov leží na Jižní Moravě, západním směrem od města Uherské Hradiště. V Kyjově se každoročně konají národopisné slavnosti nesoucí název Slovácký rok. Město Kyjov je považováno jako jedno z center moravského slo…
4.2km
více »
Ždánice - Vrbasovo muzeum
Muzeum
Trošku utajenou, ale o to zajímavější, atrakcí dvouapůltisícového městečka Ždánice, ležícího v okrese Hodonín, je místní regionální muzeum, pojmenované po svém zakladateli, učiteli Jakubu Vrbasovi. Najdeme ho v příze…
5.5km
více »
Slovácko a Ždánice aneb tradiční podzimní cesta za burčákem 2 (mokré Ždánice a zmrzlé Klobouky)
Cestopisy
Přichází první zámecké probuzení a poslední zářijový víkend. Počasí se nám, bohužel, ani na chvíli nepokouší ukázat onu přívětivější tvář. Kdybychom chtěli použít slov klasika, tak „chčije a chčije“. A aby nám to nebylo…
5.5km
více »
Kameňák
Odpočinkové místo
Severně od města Kyjov a jihozápadně od města Otrokovice se nachází kouzelná rekreač…
6.4km
více »