Cerhenice – historie, naučná stezka a vyhlídková věž
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní
Kam a jak jedeme?
Vždy když někam vyrážíme, snažíme si naplánovat trasu přes co nejvíce pro nás neznámých rozhleden. Máme je rádi, rádi si díváme na to, jak vypadají a když jsou přístupné, je to ještě bonus navíc. Tady je jedna malá, ale to nám nevadí.
Za čím jedeme?
Městys Cerhenice leží východně od Prahy – v okrese Kolín, kam je to zhruba 12 km na jihovýchod.
Již na přelomu 2. a 1. tisíciletí př. n. l. se zde usazovali první keltské kmeny a vznikali opevněná i neopevněná sídla. Nález římských mincí mezi Cerhenicemi a Dobřichovem (necelých 5 km na severozápad) je dokladem čilých obchodních vztahů s římskou říší. Podle archeologických nálezů bylo v části Cerhýnky ve 3.- 4. století velké sídliště. V místě zvaném Třebická – na západ od Cerhýnek bylo nalezeno žárově pohřebiště se zhruba 100 hroby. O kousek jižněji – v části Radimek bylo nalezeno 23 hrobů – kostry byly uloženy na pravém boku nebo v sedě. V hrobech byly nalezeny džbánky a baňaté nádoby s charakteristickým třásňovým dekorem, misky a vzácná amfora, také šperky - dva náhrdelníky z vápencových korálků a drobné bronzové kroužky.
Další nálezy hrobů byly z období zhruba 13. – 8. stol. př. n. l. - z doby kultury popelnicových polí. Z počátku našeho letopočtu byly nalezeny zbytky hrnčířské dílny - hliněný rošt pece s četnými otvory, hliněné nádoby. V jihovýchodní části obce se nacházela slovanská vesnice, která se v 10. nebo počátkem 11. století posouvala k dnešnímu středu obce. Dokonce jsou domněnky, že ve 12. století zde byl i první pivovar v Čechách. Soudí se to podle velké jámy baňkovitého tvaru, kde se uskladňovalo obilí.
První písemné zmínky jsou z r. 1295. R. 1340 zde byla vybudována tvrz, která byla chráněná příkopy a rybníky. Ve 13. – 15. století ji vlastnila drobná šlechta. Majitelé se často střídali. Ke svému jménu si někteří přidávali přídomek z Cerhenic. R. 1474 je chvíli však vlastnil i král Vladislav. R. 1618 - podle letopočtu nad hlavním vchodem - byla dokončena přestavba tvrze na renesanční panské sídlo. V přízemí byla velká místnost s klenutými stropy, pravděpodobně sloužila jako čeledník. Po r. 1690 sloužila již jen jako byty úředníků a kanceláře sídla správy. V současné době je na místě tvrze jednopatrová dvoukřídlá budova s valbovou střechou. Na severní straně je výstupek, který je pozůstatkem bývalé věže.
R. 1686 získal cerhenické panství Adolf Vratislav ze Šternberka. Tento rod ho vlastnil až do r. 1757. Během té doby – r. 1734 byl postaven i kostelík sv. Jana Nepomuckého, kde je i jejich znak.
Důvodem změny majitele bylo rozhodnutí císařovny Marie Terezie, která založila v Praze na Hradčanech Ústav šlechtičen, který chtěla podporovat z výtěžku hospodaření na panství mimo jiném i cerhenickém. R. 1771 (i když tento rok se dle různých zdrojů liší) nedaleko přestavěné tvrze postavila nový zámek. Byl využíván hlavně jako sídlo správy panství, v létě tam však pobývaly i šlechtičny z Tereziánského ústavu šlechtičen. Když byl r. 1918 ústav zrušen, zámek připadl státu, který ho upravil na školu a byty. Když si město postavilo novou školu, zámek zůstal opuštěn a chátral. Po r. 1990 ho koupil soukromý majitel, opravil střechu a provedl základní opravu. Ostatních oprav se snad ještě dočká.
Na západ od městyse vznikl r. 2015 v rámci akce Sanace a rekultivace skládky Cerhenice moc hezký park Květoslavy Šátkové, který byl pojmenován po zdejší seniorce, jejíž tělo bylo r. 2003 na této skládce nalezeno. Součástí parku je řada atrakcí – je tam malé jezírko, řada přístřešků, ohniště a skutečně velké bludiště, které je určeno nejen pro děti. Průchod komplikuje několik zavřených dveří, které lze otevřít pouze po zodpovězení položených otázek. Uvnitř bludiště jsou vyřezané sochy významných osobnosti našich dějin v životní velikosti - Jana Ámose Komenského, Mistra Jana Husa, sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. V parku je také volně přístupná dřevěná vyhlídková věž. Je vysoká 7 metrů, vyhlídková plošina je ve výši 3 metry. Je z ní vidět park a část obce, v případě dobrého výhledu jsou vidět severním směrem i Krkonoše.
Jen o kousek dál východním směrem – u hřbitova je zcela stejná, ale tmavší vyhlídková věž. Odtud je trochu větší výhled do okolí. Severozápadním směrem jsou vidět roviny kolem Peček, Sadské a Lysé nad Labem, Bezděz, Vrátenská hora, Sedlo, Vlhošť a Milešovka
Tyto malé rozhledny jsou součástí naučné stezky Cerhenice, která měří 6 km a na které je 11 zastavení, kde se dozvíte řadu zajímavostí z historie obce.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme neměli potřebu zde shánět něco k jídlu. Na trase naučné stezky je sokolovna, kde je restaurace. Jaká je však její otevírací doba, to bohužel nevím.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Park je moc hezky udělaný, tam se nám moc líbilo. Nakoukla jsem i do bludiště a musím přiznat, že jsem měla strach, že se hned tak ven nedostanu. Ani jsem nezkoušela odpovídat na otázky – je pravda, že jsem ani nevěděla, jaký význam mají. Až když jsme se doma dozvěděli další informace, mrzelo nás, že nikde u parku není informace o naučné stezce. Nevěděli jsme ani o druhé vyhlídkové věži.
Ostatní informace
V Cerhenicích se křižují dvě cyklotrasy, 15 km je to na jihovýchod do Kolína, 4,5 km na západ do Radimy, kde je přístupný renesanční zámek, zhruba stejně daleko na jihozápad do Plaňan, kde je kostel z pol. 12. století a polodřevěná zvonice. Když se pojede dál tímto směrem, po cca 11 km se dojede do Klášterní Skalice, kde je zajímavý zbytek zříceniny kláštera. O 5 km dál - v Kouřimi je skanzen – Muzeum lidových staveb. Možností na cyklovýlety je tu však daleko víc.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.071, 15.072)
Poslední aktualizace: 18.6.2018
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Cerhenice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Cerhenice – historie, naučná stezka a vyhlídková věž
Pečeckem za Markomany
Tipy na výlet
Za východiště trasy jsem si zvolil žst. Cerhenice. Zelená značka NS nás od nádraží vede do hezky upraveného centra městyse. Na informačních panelech se pak mj. dočtete, že Cerhenice jsou rodištěm herečky Blanky We…
0.2km
více »
Jedeme na dovolenou do Broumova
Cestopisy
Již někdy na podzim mne zaujala nabídka na Slevomatu - 5 dnů v Broumově s polopenzí za velice sympatickou cenu. V těchto místech jsme ještě nebyli, stále to plánujeme, ale nějak nám to nevychází. Takže perfektní n…
0.2km
více »
Na sever za dalšími rozhlednami - 10. den: Hradec Králové-Lesní hřbitov, polodřevěný kostel sv.Jana Křtitele a zvonice na hřbitově Zámeček; Chlumec nad Cidlinou-kostel sv.Voršily; Dobřichov-NS Markomanů (žárové pohřebiště, Pičhora, markomanské obydlí)
Cestopisy
Pondělí 8. 7. 2024
V noci už nepršelo, dokonce svítily hvězdičky, ale k ránu byla mlha. Zrovna tak to vypadalo včera. V 8 byla olověná obloha, najednou slyšíme štěkot smečky psů. Toho jsme…
3km
více »
Pečky-radnice
Radnice
Pečky jsou doloženy již v r. 1225 jako Pečky Podblatné, kdy se v darovací listině krále Přemysla Otakara připomíná jako svědek zeman Jan z Peček a ještě v r. 1408 se připomíná Jindřich Zdenek z Peček. Ještě na kon…
3.5km
více »
Městys Plaňany a kostel se šikmou věží
Městys
Když jsme jednou jeli po silnici z Prahy do Kolína, tak jsme zabočili do městysu Plaňany, jehož historie je neuvěřitelně bohatá. Poprvé je obec písemně doložena až roku 1222, ale již v 10. století tady vznikla Kamenná románská rotunda. V polovině 12. století ji nahradil kostel Zvěstování Panny Marie. Již na první pohled je jasné, že se jedná o velice zajímavou stavbu…
3.5km
více »
Kostel sv. Václava (Pečky)
Kostel
Farní kostel svatého Václava se nachází v Pečkách ve středních Čechách. Jedná se o jednolodní novorománskou stavbu v duchu secesního eklektismu s hranolovou věží v ose hlavního jižního průčelí. Projekt budovy pro …
3.6km
více »
Jubilejní kostel Mistra Jana Husa v Pečkách
Kostel
Nachází se na Husově náměstí, v části Pečky-jih a byl postaven v letech 1914-1916 k 500. výročí upálení Mistra Jana Husa.
Kostel projektoval architekt Oldřich Liska, spolupracovník Josefa Gočára. Základní kámen b…
3.6km
více »
Pomník Mistra Jana Husa v Pečkách
Pomník
V Pečkách na Husově náměstí v Pečkách stojí před kubistickým Jubilejním kostelem Mistra Jana Husa českobratrské církve evangelické socha významného českého kazatele. Tento pomník vytvořil v letech 1913-1914 akademický sochař Stanistlav Sucharda. Instalována byla na pečeckém náměstí v roce 1919, protože během 1. světové války byla socha uložena na radnici z obavy o její zabavení. V roce…
3.6km
více »
Pečky
Město
Dle četných nálezů archeologických byla krajina v Pečkách již v pravěku hustě obydlena. Při různých příležitostech odkryty stopy obydlí typu neolitického s Kamennými nástroji, a typu českého.
První písemně dolo…
3.7km
více »
Radim
Zámek
Obec Radim se nachází nedaleko Poděbrad a Kolína, na trati lokální železnice Pečky Kouřim.
První písemná zmínka je z roku 1320 jako zemanské sídlo Bedřicha z Radimi. V roce 1610 Karel Záruba z Hustiřan dokonč…
4km
více »
Radim-zámek
Zámek
Obec Radim se zámkem je asi 10 km jihozápadně od Poděbrad, 2 km od Městečka Pečky. Ves Radim se poprvé připomíná v r. 1326 jako majetek Bedřicha z Radimi. Vodní tvrz se uvádí v r. 1446, kdy ji Maruše z Radimi pro…
4.3km
více »
Hradenín-tvrz
Tvrz
Obec Hradenín s věžovitou tvrzí na mírném návrší, se nachází 13 km západně od Kolína u silnice ve směru na Český Brod. První zmínka o Hradeníně je z r. 1265, kdy zde měl majetek Předota z Hradenína a páni z Hraden…
4.9km
více »
Hradenín
Tvrz
Gotická tvrz se nachází v obci Hradenín na Kolínsku ve Středočeském kraji. Výraznou dominantou a jádrem tvrze je mohutná hranolová obytná věž s valeně zaklenutými místnostmi v přízemí a 1. patře. Do polygonální …
4.9km
více »
Bedřichov - Památník bitvy u Kolína
Památník
Památník Fridrichu II. Pruskému na vrcholu Bedřichov je skromnějším protějškem monumentálního pomníku bitvy u Kolína u obce Křečhoř.
Pomník ve tvaru obelisku leží na odbočce žluté turistické značky mezi Novou Vsí a Vítězovem.
Jméno obce Vítězov má původ právě ve vítězství rakouských vojsk nad pruskými z 18.června 1757 za tzv. sedmileté války (1756-1763).
V bitvě u Kolína…
5.5km
více »
Svojšice-zámek
Zámek
Obec Svojšice se poprvé uvádějí v r. 1241, kdy zde měl několik dílů Milota ze Svojšic. Tvrz ve Svojších je zmiňována poprvé v r. 1427, kdy ji Benigna z Toušic postoupila i s dvorem a částí vsi svému manželovi Mik…
7.8km
více »
Poděbrady-hlavní zámecká brána
Zámek
Do zámku v Poděbradech se vchází z náměstí hlavní zámeckou bránou. Dnešní renesanční vzhled brány vznikl renesanční přestavbou zámku v pol. 18. stol. Před přestavbou byla nad hlavní bránou hodinová Věž, která by…
8.7km
více »
Poděbrady-zámecká studna
Zámek
Zámecká studna v Poděbradech se nalézá v jihovýchodním rohu vnitřního nádvoří. Byla vysekána v opukové skále ve 13. stol. do hloubky třinácti metrů. Vrchní část studny byla později vyzděna. Nahoře podle dochovan…
8.7km
více »
Poděbrady - Bülowův pramen
Pramen
Bülowův pramen- určen proutkařem baronem Bülowem v roce 1904 na vnitřním nádvoří zámku 3 metry od hlavní brány (současně sním určeny na knížecích statcích další 3 prameny, mj. u Hájovny u Oškobrhu)- vyvrtán 1. srpnaroku 1905- hloubka 95,7 m
8.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Zámek v Poděbradech.
Zámek
Město Poděbrady vzniklo za Přemysla Otakara II. v polovině 13. století a společně s ním byl vystavěn i vodní hrad.
Za husitských válek byl poděbradský zámek dvakrát bezvýsledně obléhán. Podle písemných pramenů …
8.7km
více »
Poděbrady - Jiřího náměstí
Náměstí
Kromě zámku Jiřího náměstí dominuje pomník Jiřího z Poděbrad od sochaře Bohuslava Schnircha. Na náměstí stojí také Mariánský sloup zroku 1765, postavený na památku morové epidemie roku 1714. Budova občanské záložn…
8.8km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Poděbrady - Eliščin pramen
Pramen
„Eliščin Pramen" na lázeňské kolonádě v Poděbradech tryskal v měděné váze do skleněné půlkoule. Váza je umístěná na žulovém osmistěnu, který je zastřešen baldachýnovou stříškou vynesenou na kovaných zdobných sloupcích. Celý „altánek" je nádherná Kovářská práce z počátku dvacátého století, zdobená různými volutami, rostlinným dekorem, maskarony a štítky. Tvarově složitá, plechová baldachýnová střecha je z měděného plechu.
9km
více »
Poděbrady - květinové hodiny
Ostatní
Květinové hodiny v Lázeňském parku v Poděbradech náleží již mnoho let ke koloritu města. Od roku 1932 byly námětem mnoha pohlednic. Za dobu své existence se až do roku 2006 příliš neměnily. V roce 2006 proběhla zá…
9.1km
více »
Zámek Poděbrady
Zámek
Zámek, který stojí při pravém břehu řeky Labe, je dominantou města Poděbrady na Nymbursku ve Středočeském kraji. Původní stavba zde stála již roku 1108. Po rozpadu mocného Slavníkovského rodu a po záhubě Vršovců vzniklo na opukové skále nad řekou Labe opevněné sídlo. Za doby panování krále Otakara II. byly Poděbrady připojeny ke královské komoře. Tehdy zde byl zbudován kamenný vodní hrad. Zde občas pobýval i panovník s celý…
9.4km
více »
Poděbrady
Město
Poděbrady leží ve Středních Čechách, východním směrem od Prahy. Poděbrady jsou známé a vyhledávané lázeňské město. Město se rozkládá na pravém břehu řeky Labe v jižní části České tabule. V…
9.4km
více »
Libice nad Cidlinou
Vesnice
V 10. století se v Libici nad Cidlinou nacházelo sídlo rodu Slavníkovců. Území dnešní obce bylo tehdy mimo Prahy nejvýznamnějším politickým a kulturním centrem v Čechách. Pro svou obrovskou historickou hodnotu bylo slovanské hr…
10.3km
více »
Kolín
Město
Kolín leží ve Středních Čechách, východním směrem od Prahy. Kolínem protéká řeka Labe. Město je známé především milovníkům dechové hudby, jelikož se tu každoročně koná festival této hudby…
10.7km
více »
Nymburk
Město
Nymburk leží ve Středních Čechách, východním směrem od Prahy. Město se rozkládá na pravém břehu Labe u soutoku s řekou Mrlinou. Okolí města tvoří téměř rovinatý terén České tabule. Na…
13.1km
více »
Kostelec nad Černými Lesy
Městečko
Kostelec nad Černými Lesy leží ve Středních Čechách, východním směrem od Prahy. Město se rozkládá v zalesněné oblasti zvané Černý Les. Jihozápadním směrem od města je vybudováno několik rybníků. Tyto vodní ploch…
17.6km
více »
Kutná Hora
Město
Kutná Hora leží ve Středních Čechách, jihovýchodním směrem od Prahy. Kutná Hora se rozkládá nedaleko severního okraje Středočeské pahorkatiny. Městem protéká řeka Vrchlice, na které je u jihozápadního okraje města…
19.5km
více »